Škrabka-škrabka Snowxpert 143021

Sněhové závěje v zimě výrazně komplikují pohyb lidí a automobilů, takže každý obyvatel země se snaží se sněhem bojovat do té či oné míry. Je obvyklé čistit cesty, parkovací místa a plochy lopatou na sníh. Tento typ ručního nářadí má mnoho odrůd, ale nejpohodlnější možností je tahová škrabka. Tato lopata má velkou lopatu a je schopná sbírat hodně sněhu, což zvyšuje produktivitu. Škrabka-táhnout pro odklízení sněhu mohou být vyrobeny z různých materiálů se zavedením některých konstrukčních prvků. V našem článku se pokusíme hovořit o nejznámějších typech škrabky, zjistit jejich výhody a nevýhody a také poskytnout podrobné informace o tom, jak škrabku vyrobit vlastními rukama.

Jaký je rozdíl mezi škrabkou a konvenční lopatou

Tažná škrabka je modernizovaný analog lopata na sníh... Jedná se o jednoduchý design, při kterém je velký kbelík bezpečně připevněn k rukojeti. Šířka lžíce se pohybuje od 70 do 120 cm. Tyto parametry umožňují odhazovat velké množství sněhu na jeden „průchod“.

U škrabek je obzvláště důležitý design rukojeti. Může to být ve tvaru písmene T nebo ve tvaru písmene U. Volba této nebo té možnosti do značné míry závisí na rozměrech lopaty: je vhodné pohybovat velkou masou sněhu dvěma rukama, proto jsou široké lopaty často vybaveny rukojetí ve tvaru písmene U, která vám to umožňuje.

Stojí za zmínku, že všechny vlečky jsou určeny pouze k odhazování sněhu na hromadu. Není možné zvedat a házet sníh škrabkou. To je hlavní rozdíl mezi škrabkou a konvenční lopatou na sníh.

Různé škrabky

Řada výrobců zahradního nářadí se snaží vytvořit nejpohodlnější, nejspolehlivější a zároveň levnou lopatu na sníh. Kvalita, cena a snadné použití však do značné míry závisí na materiálu, ze kterého je nástroj vyroben. Při výběru lopaty na sníh je také důležité věnovat pozornost jejímu designu. Některé na první pohled nevýznamné nuance v designu konkrétního modelu se mohou stát spolehlivými pomocníky při práci.

Materiál pro výrobu

K výrobě škrabek na tažení používají výrobci kov, plast a dřevo. Trvanlivost, hmotnost lopaty, snadné použití do značné míry závisí na materiálu:

Plastové škrabky

Plastové vědra mohou být vyrobena z levného polypropylenu nebo dražšího polykarbonátu. Náklady na materiál ovlivňují náklady na škrabku samotnou. Je však třeba si uvědomit, že při nákupu lopaty budou s největší pravděpodobností oprávněné vyšší náklady: polypropylenové zařízení je schopné odolat silným otřesům a mrazům až do -400Bez poškození, zatímco levný polypropylen jistě selže při první srážce s upečeným sněhem.

Všechny typy plastových lopat mají dvě hlavní výhody:

 • Plast nepodléhá korozi a rozpadu.
 • Nízká hmotnost lopaty usnadňuje čištění oblasti.

Výrobci plastových škrabek se snaží co nejvíce chránit své nástroje před rozbitím, takže mnoho modelů má podél okraje lopaty kovovou desku určenou ke snížení tloušťky sněhu. Přítomnost rukojeti ve tvaru písmene U je také jakýmsi zpevněním v celkovém designu lopaty.

Dřevěné škrabky na tažení

Pouze několik výrobců vyrábí dřevěné zbytky na odklízení sněhu. Věc je, že spolu s nízkou cenou má dřevěná lopata spoustu nevýhod:

 • Škrabka na dřevo má značnou hmotnost.
 • Mokrý sníh se často drží na dřevěných površích.
 • Při kontaktu s vlhkostí dřevo absorbuje vodu, v důsledku čehož se deformuje, bobtná a zvyšuje svou hmotnost.
 • Strom je náchylný k rozpadu.
 • Při pravidelném používání se dřevěná škrabka odštípne a poškodí.

Dřevěné škrabky tedy mají přijatelné náklady, ale jejich použití není nejlepší volbou pro odklízení sněhu.

Důležité! Pravidelným sušením můžete prodloužit životnost škrabky na dřevo.

Škrabky na sníh

Mnoho výrobců vyrábí škrabky na tažení ze slitin oceli nebo hliníku. Tyto materiály jsou v provozu vysoce spolehlivé. Jejich doba použití je prakticky neomezená. Navrhované typy kovů jsou relativně lehké, sníh k nim nepřilne. Cena kovových lopat na sníh je k dispozici.

Při nákupu kovové škrabky je třeba věnovat pozornost zadní části lopaty. Pro větší spolehlivost a trvanlivost zajišťují svědomití výrobci přítomnost speciálních výztuh, které vylučují deformaci širokého plechu.

Kov pro výrobu stopky

Když škrabka pracuje, spadne velmi velké zatížení nejen na uchopovací lopatu samotnou, ale také na rukojeť. Princip činnosti škrabky je koneckonců založen na skutečnosti, že pracovník spočívá na rukojeti, čímž pohybuje lopatou a odhazuje sníh.

Nejpohodlnější je pracovat se škrabkou s rukojetí ve tvaru písmene U. K jeho výrobě lze použít plast nebo kov. Nejspolehlivější možností je lehká hliníková rukojeť.

Škrabky, které nejsou příliš široké, lze vybavit běžnou rovnou rukojetí nebo T-lištou. V tomto případě může výrobce použít nejen plast nebo kov, ale také dřevo.

Kovová rukojeť škrabky může být teleskopická nebo sklopná. Teleskopická konstrukce umožňuje „přizpůsobit“ velikost zařízení výšce konkrétního pracovníka, řeší některé speciální problémy. Například sklopná teleskopická rukojeť umožňuje odklízení sněhu ze střechy.

Díky sklopné rukojeti je lopata na sníh extrémně kompaktní a snadno skladovatelná. Tato výhoda je také nedílnou součástí vybavení s teleskopickou rukojetí.

Design nebo ergonomie

Některé modely škrabek se kupujícímu mohou zdát neobvyklé díky neobvyklému tvaru. Originální vzhled však lze ospravedlnit nejen designovým přístupem, ale také ergonomickými požadavky. Zakřivený kbelík nebo rukojeť často pomáhá pracovníkovi dokončit úkol. Velikost, tvar, rovina každého prvku má v tomto případě svůj vlastní význam:

 • Plochý škrabák není schopen sbírat velké množství sněhu. Aby byla zachována tloušťka sněhové pokrývky, výrobci předpokládají přítomnost omezovačů na zadní hraně a bočních stěnách. Čím vyšší jsou stěny a čím hlubší je vědro, tím více sněhu se může pohybovat.
 • Zakřivený tvar lopaty umožňuje překonávat malé překážky co nejpohodlněji a bez námahy přesouvat sněhové čepice.
 • Rukojeť škrabky je často zakřivená, aby se síla použitá k pohybu lopaty využívala co nejúčinněji.

I ta „nejúžasnější“ lopata tedy může být velmi pohodlná. Je pravda, že o tom lze přesvědčit pouze osobní zkušeností.

Škrabky na kolečkách

Některé modely škrabek jsou vybaveny koly. Tento prvek mechanizace umožňuje snížit zátěž osoby během práce. K překonání některých překážek lze škrabku lehce zvednout opřením o osu kola. Práce se škrabkou na kolech je snadná a jednoduchá. Fotografie takového inventáře lze vidět níže:

Důležité! Je velmi výhodné používat škrabky na kolech, protože i při maximálním naplnění lopaty můžete lopatu na kole vždy podepřít a snadno ji přetáhnout na vzdálené místo pro skladování sněhu.

Ruční buldozery jsou hodnou alternativou ke škrabkám. Jedná se o kovovou čepel pevně připevněnou k kolovému vozíku. Toto zařízení umožňuje odhazovat sníh. Bohužel s takovým zařízením nebude možné zvednout náklad.

Další varianta škrabky je rozšířená v zahraničí, která umožňuje upevnění rukojeti pomocí závěsu na kole velkého průměru. Taková škrabka umožňuje efektivně shrnout a posunout sněhovou pokrývku. Design se vyznačuje vysokou schopností běžet.

Vysoce specializované škrabky

V zimě je nutné odstraňovat sníh nejen z chodníků a platforem, ale také ze střech domů a oken automobilů. Pro tyto potřeby jsou k dispozici speciální zařízení, která se také nazývají škrabky.

Sněhová škrabka je plochá úzká lopata namontovaná na dlouhé teleskopické rukojeti. Tato konstrukce umožňuje čištění střech na úrovni podkroví.

Další originální konstrukci škrabky na čištění sněhu ze střechy v provozu můžete vidět na videu:

Škrabka (škrabka) na čištění oken automobilů se vyznačuje kompaktními rozměry a měkkým výrobním materiálem, přítomností pohodlné ergonomické rukojeti. Škrabka musí být vyrobena ze spolehlivých polymerních materiálů, které jsou schopny účinně odstraňovat sníh bez poškození skla.

Úvod do některých modelů škrabky

Poté, co jste trochu porozuměli konstrukci, materiálu a účelu škrabek, můžete věnovat pozornost některým běžným modelům tohoto zařízení, vyhodnotit jejich cenu, výhody a nevýhody.

SnowXpert 143021

Škrabkový model SnowXpert 143021 lze označit za jeden z nejspolehlivějších. Vyrábí ji známá společnost Fiskars. Škrabka je vyrobena z vysoce pevného, ​​mrazuvzdorného plastu. Vědro je široké 72 cm, okraj je chráněn kovovou deskou. Rukojeť lopaty je vyrobena z lehkého a odolného hliníku. V případě potřeby lze výškově nastavit rukojeť. Škrabka SnowXpert stojí asi 3,5 tisíce rublů. Mezi nedostatky modelu patří nedostatečná schopnost uspořádat lopatu pro kompaktní skladování.

Gardena 3260

Další vysoce kvalitní plastovou škrabku najdete pod značkou Gardena 3260. Její pracovní šířka je 70 cm. Okraj škrabky je chráněn spolehlivým a odolným nožem. Hliníkovou rukojeť inventáře lze podle potřeby prodloužit nebo složit. Snad jedinou nevýhodou tohoto modelu je předražení, což je 5,5 tisíce rublů.

SibrTech

Kovová škrabka domácí výroby se zakřiveným pracovním povrchem se vyznačuje dostupnými náklady a spolehlivostí. Šířka jeho lopaty je 75 cm. Materiálem výroby je slitina oceli. Hlavní nevýhodou modelu je absence gumové podložky na rukojeti a absence bočnic. Cena škrabky je přibližně 900-1000 rublů.

Škrabka na čištění střechy Instrum-Agro

Škrabka na čištění sněhu ze střech má úzkou lopatu a teleskopickou rukojeť, jejíž délku lze zvětšit až na 6,4 m. Samotná škrabka je vyrobena z polypropylenu. Cena takového inventáře je 1,5 tisíce rublů.

Náklady na škrabky jsou poměrně vysoké a zařízení se vyznačuje svou jednoduchostí. Proto mnoho řemeslníků raději vyrábí své vlastní zařízení na čištění sněhu.

Jak udělat škrabku vlastními rukama

Pokud je to požadováno, lze ručně vyrobit spolehlivou a odolnou škrabku. To bude vyžadovat absolutně přístupné materiály, nějaký nástroj a trochu času. Nabízíme pouze jednu jednoduchou možnost výroby škrabky pro kutily:

Chcete-li vyrobit kovovou lopatu se širokým kbelíkem, budete potřebovat:

 • Plech (nejlépe hliník) o velikosti 60 * 40 nebo 70 * 40 cm.
 • Kovová páska o tloušťce 3 mm.
 • Stopka.
 • Nýty.

Princip výroby škrabky je následující:

 • Z kovové pásky odstřihněte 3 kusy. Jeden z nich připevněte kolmo k hlavní čepeli na zadní hraně kbelíku a dva na jeho bocích. Je nutné upevnit kov nýty.
 • Na zadní svislé hraně vytvořte otvor pro rukojeť.
 • Z jedné hrany proveďte na rukojeti šikmý řez. Připevněte jej k základně lopaty a zajistěte jej zápustným samořezným šroubem.
 • Rukojeť by měla být navíc připevněna k základně lopaty pomocí kovové desky a nýtů.

Další možnost domácí škrabky je vidět ve videu:

Podrobný průvodce výrobou pomůže zvládnout tento úkol i začínajícímu mistrovi.

Závěr

Škrabka na tažení je důstojnou náhradou za běžnou lopatu na sníh. Jeho hlavním rozdílem je snadné použití a vysoký výkon. S tak jednoduchým vybavením lze velmi rychle a snadno vyčistit i největší plochy. Díky vysoké účinnosti se tento typ lopaty používá nejen v soukromých budovách, ale také ve veřejných službách. Každý si jistě bude moci vybrat ten správný model škrabky z široké škály modelů na trhu. A pokud si přejete, můžete si vytvořit vlastní spolehlivý inventář pro osobní použití. Nabízeli jsme všechny potřebné informace, abychom mohli úspěšně nakupovat nebo kvalifikovaně vyrobit nástroj vlastními rukama.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce