Závěs pro jednoosý traktor: rozměry + výkresy

Pokud máte v úmyslu provádět přepravu zboží samostatným traktorem, pak se bez přívěsu neobejdete. Výrobci nabízejí obrovský výběr nástaveb od jednoduchých modelů až po sklápěče. Jejich cena je však poměrně vysoká. Se schopností provádět svařovací práce, přívěs pro Ručně vedený traktor ukáže se, že to bude provedeno s minimálními náklady.

Odrůdy přívěsů

Ručně vedený traktor je technika s omezenou tažnou silou. Nemůžete k němu bezmyšlenkovitě připojit jakýkoli přívěs a naložit jej tak, jak to dovoluje výška boků karoserie. Nejprve se volba přívěsu pro jednoosý traktor provádí z hlediska velikosti a nosnosti:

 • Lehké motobloky jsou vybaveny motorem o objemu až 5 litrů. z. Pro takové jednotky jsou optimální rozměry přívěsu: šířka - 1 m, délka - 1,15 m. Maximální nosnost - až 300 kg. Cena těchto prefabrikovaných přívěsů se pohybuje od 200 USD. E.
 • Střední třída motobloků je nejvíce žádaná soukromými obchodníky. Tato technika je již poháněna motorem o objemu více než 5 litrů. z. Jsou zde vhodné přívěsy o šířce 1 ma délce 1,5 m. V obchodě se jejich cena pohybuje od 250 USD. E.
 • Profesionální motobloky těžké třídy jsou vybaveny motory s výkonem 8 koní. Zařízení je schopné manipulovat s přívěsem o šířce 1,2 ma délce 2 až 3 m. U těchto rozměrů je nutná pevná podpora, což je vysvětleno přítomností dvou náprav. Cena prefabrikovaných přívěsů začíná na 500 $. e. Během přepravy zboží je nemožné „vytlačit“ z pojízdného traktoru vše, co je v jeho silách. V důsledku silného přetížení se motor přehřívá a je doprovázen rychlým opotřebením pracovních částí.

Výběr přívěsů podle typu konstrukce více ovlivňuje komfort používání:

 • Nejlevnější na nákup a nejjednodušší na výrobu jsou modely s pevným tělem. Boky jsou trvale připevněny ke dnu a nelze je během vykládky otevřít.
 • Nejlepší volbou z hlediska ceny / snadnosti výroby je přívěs s bočnicemi. Na těle se navíc může otevírat pouze jeden vzadu nebo společně s těmi bočními. Takové modely jsou velmi výhodné při přepravě objemného zboží, hlavní je, že jejich hmotnost nepřesahuje přípustnou normu.
 • Sklápěče jsou dražší a těžší na výrobu, ale jsou vhodné pro vykládku hromadného nákladu.

Když víte, co jsou přívěsy, můžete si myslet na vhodnější variantu pro sebe.

Vlastnosti konstrukce přívěsů spojené s jejich nosností

Před zakoupením přívěsu musíte vzít v úvahu, že je připevněn k samostatnému traktoru pomocí oje pomocí speciálního tažného zařízení. Prefabrikované jednotky mají spojovací mechanismus. U domácího produktu si budete muset sami vyrobit tažený traktor.

Důležité! Pluh, sázecí stroj na brambory a další příslušenství jsou připojeny k závěsu.

I při výběru modelu je třeba vzít v úvahu konstrukční prvky spojené s nosností:

 • Sklápěče určené pro vysokou nosnost se vyrábějí vždy se dvěma nápravami a navíc jsou vybaveny hydraulikou.
 • Jednonápravové sklápěče navržené pro nízké užitečné zatížení mají manuální sklápění nástavby. Za tímto účelem je umístěn na rámu s posunem v těžišti.
 • Jakýkoli typ přívěsu navrženého pro nosnost větší než 350 kg je vybaven mechanickou brzdou.Při jízdě s velkým nákladem nebude možné zastavit chodící traktor pouze pomocí vlastní brzdy.

Poté, co se seznámíte se všemi nuancemi zařízení, můžete jít do obchodu nebo začít vyrábět svůj přívěs.

Vlastní výroba přívěsu pro ručně vedený traktor

Pro řemeslníky a milovníky technologie doporučujeme seznámit se s průvodcem, jak vyrobit přívěs pro jednoosý traktor z materiálů dostupných na farmě. Vezměme si jako příklad jednoosý model.

Vývoj výkresů

Při výrobě přívěsu pro jednoosý traktor budou určitě zapotřebí výkresy. Najdou se hotové. Fotografie ukazuje schéma s rozměry přívěsu s jednou nápravou. Můžete to vzít jako referenci nebo hledat jiné výkresy na internetu a poté je upravit.

Diagram by měl ukazovat všechny uzly konstrukce, stejně jako způsoby upevnění prvků. Je dobré, když víte, jak kreslit kresby sami. Pak se ukáže, že vyrobíte právě takový přívěs, se kterým bude pohodlné pracovat.

Pozornost! Při samostatném vytváření výkresu musíte vzít v úvahu správné umístění těla na rámu. V naloženém stavu by těžiště mělo padat blíže k čelo postele, ale nemělo by jít dále než do polohy osy dvojkolí.

Výroba rámu a karoserie

Rám je základem přívěsů pro motobloky. K němu je připevněno dvojkolí a samotné tělo. K jeho výrobě se používá pouze kov. Rám je sestaven v následujícím pořadí:

 • Samotná mříž rámu je svařena z profilové trubky o průřezu 60x30 mm. Aby byla zajištěna tuhost, je navařeno nejméně pět příčníků.
 • V rozích obdélníkové mřížky jsou regály svařeny z kusů trubky. Boky k nim budou připevněny.
 • Dole pod grilem jsou přivařeny dva stojany pro osu kola a oj.
 • Rámy desek jsou svařeny z rohu o průřezu 25x25 mm. Jejich další připevnění k držákům na mřížce závisí na zvoleném typu karoserie. Rámy otevíracích stran jsou připevněny závěsy a stacionární jsou jednoduše přivařeny ke sloupkům a příhradovým prvkům.

Ve výsledku byste měli mít rámeček, jak je znázorněno na přiloženém výkresu.

Instalace dvojkolí

Ze spodní části rámu byly svařeny dva stojany pro dvojkolí. Nyní k nim musíte připevnit osu. Lze jej odstranit hotový z automobilu nebo si ho můžete vyrobit sami. Druhá možnost bude vyžadovat náboje, ložiska, kola s disky. Samotnou nápravu je lepší vyrobit z ocelové tyče o minimálním průměru 30 mm. Princip montáže dvojkolí je vidět na fotografii.

Čalounění těla

Když je kostra přívěsu již na kolech, můžete začít oplášťovat tělo. Výběr materiálu pro tyto práce je malý. Jsou vhodné pouze dvě možnosti: desky nebo plech. Pokud jde o dřevo, takové tělo nebude odolné. Desky před vlhkostí lze chránit impregnací a nátěrem, ale při nakládání a vykládání není vyloučena možnost jejich poškození.

Nejlepší možností je ocelový plech. Pro výrobu spodní části těla je nutný kov o tloušťce nejméně 3 mm. Boky mohou být opláštěny železem o tloušťce 1 mm. Někteří řemeslníci pro tyto účely upravili vlnitou lepenku.

Kombinované tělo se ukáže jako docela dobré. U dna je stále ocelový plech a boky jsou opláštěny deskou o tloušťce 15 mm. Existuje dokonce možnost výroby odnímatelných oprav. Se čtyřmi deskami vyrobenými z desek můžete rychle vybudovat boky, když potřebujete přepravit lehký, ale nadrozměrný náklad v přívěsu.

Video ukazuje příklad výroby sklápěcího přívěsu pro jednoosý traktor:

Výroba závěsu

Takže v našem designu ještě není dokončena pouze oj. Je nutné zorganizovat uzel, který spojí jednoosý traktor s přívěsem. Každá prefabrikovaná jednotka má speciální jednotku pro instalaci pluhu a dalších přídavných zařízení. Zde je připojen přívěs. Na domácích výrobcích taková jednotka neexistuje, a proto se budete muset sami postarat o výrobu tažného zařízení pro jednoosý traktor.

Fotografie ukazuje příklad zavěšení oje přívěsu se standardním třmenem. Oba prvky jsou upevněny ocelovým kolíkem. Podobný držák lze nasadit na domácí vedený traktor. Poté bude možné instalovat pluh, brány a další továrně vyrobené zařízení.

Další verzi závěsu představuje pohyblivý kloub. T-kus vlečného mechanismu je upevněn na jednom konci uvnitř pouzdra na ložiscích. Konstrukce je přivařena k oji a je připojena k samostatnému traktoru pomocí stejného ocelového čepu.

Toto otočné zařízení nebude fungovat s pluhem a většinou ostatních přídavných zařízení, ale přívěs se dokonale přizpůsobí nerovným silnicím. Osa se bude otáčet kvůli ložiskům, což ulehčí závěsu od deformace.

Video ukazuje možnost připojení pro malotraktor MTZ:

Závěr

Tím jsou dokončeny téměř všechny práce na montáži přívěsu. Zbývá pouze vybavit sedadlo řidiče. Je připevněn k oji nebo umístěn v těle. Vše závisí na délce závěsu, protože je nutné, aby obsluha nezastavitelného traktoru měla pohodlný přístup k ovládacím pákám.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce