Udělejte si udírnu udírnu za studena ze sudu: schémata + kresby

Studená uzená udírna ze sudu umožňuje vařit polotovary při nízkých teplotách doma. Zvládne to každý, hlavní věcí je podrobněji zvážit všechny způsoby výroby a dodržovat určitý algoritmus akcí.

Výhody studené uzené udírny ze sudu

Z pozitivních aspektů domácí udírny na studené kuřácké výrobky stojí za zmínku tyto faktory:

 • snadnost výroby;
 • schopnost sestavit se svými vlastními rukama;
 • úspora nákladů;
 • různé možnosti provedení;
 • vysoký stupeň účinnosti jednotky;
 • schopnost pracovat na plný výkon;
 • design je vhodný pro kouření masa i ryb;
 • není nutné další zpracování produktů.

Princip kouření za studena v sudu

Na rozdíl od kouření za tepla se kouření za studena vyskytuje při nízkých teplotách. Pokud jde o dobu trvání, proces může trvat 2 týdny, vše bude záviset na velikosti polotovarů, způsobu moření, předběžných opatřeních, typu produktů. Například zpracování kouře ze zeleniny a ovoce se provádí několik hodin, zatímco vaření masa a ryb bude trvat několik dní až 2-3 týdny.

Doba vaření přímo závisí na použitých výrobcích.

V procesu kouření za studena je důležité kontrolovat množství paliva. Nemělo by být povoleno, aby docházelo k poruchám, přerušení vaření, je také nutné sledovat ukazatele teploty kouře. Pokud dojde k takovým chybám, budou výrobky po uzení nejen nepříjemně chutnat, ale také nezískají příjemnou vůni.

Domácí za studena uzená udírna ze sudu je konstrukcí udírny a topeniště. K jejich připojení se používá komín.

Odrůdy studeného uzeného kouřeného ze sudu

Existuje několik hlavních typů udíren uzených za studena. Každý z nich má svůj vlastní princip fungování a výrobní technologii.

Elektrický

Poptávka po tomto typu udírny je dána rychlostí přípravy polotovarů. K tomu dochází v důsledku ošetření kouřem a souběžně s elektrickými vlnami. Chcete-li vyrobit studenou udírnu ze sudu vlastními rukama, budete potřebovat sadu nejjednodušších materiálů a nástrojů.

Trvání procesu kouření je kompenzováno vysokou kvalitou hotového výrobku

Se samostatným topeništěm

Tento typ jednotky pro kouření surovin za studena zajišťuje přítomnost volného prostoru ve velkých velikostech. K vybavení topeniště potřebujete určitou vzdálenost od udírny. Zařízení bude ukotveno na místo, kde se vytváří kouř.To se provádí pomocí komína - potrubí / hadice velkého průměru.

Komín můžete umístit nad i pod zemí.

S generátorem kouře

Na rozdíl od provedení se samostatným topeništěm nevyžaduje verze s kouřovým generátorem mnoho místa. Zařízení pro vytváření a dodávání kouře je umístěno těsně pod udírnou. Díky tomu kouř vstupuje dovnitř udírny rovnoměrně, zpracování produktů je mnohem efektivnější.

Výhodou udírny s kouřovým generátorem je schopnost pracovat s minimální kontrolou, používat třísky, piliny pro vzhled kouře

Příprava nádoby

Pro výrobu uzené udírny za studena musíte zvolit hlaveň o objemu 200 litrů. Takový kontejner je vhodný k použití, má dostatečnou kapacitu produktů, nezabírá mnoho místa na místě. Před použitím je třeba provést řadu přípravných opatření:

 • očistit od zbytků barvy;
 • hořet zevnitř;
 • naplnit vodou;
 • nechat několik dní;
 • důkladně osušte.

Pokud tyto manipulace ignorujete, budou produkty po kouření hořkou chutí a nepříjemnou vůní.

Klasická studená uzená udírna ze sudu o objemu 200 litrů

Není těžké vyrobit standardní udírnu udírnou vlastníma rukama ze sudu. Je důležité vědět, jak to funguje a jaké kroky k jeho sestavení je třeba udělat.

Princip činnosti, schémata a výkresy

Jednotka se samostatným topeništěm se snadno vyrábí a snadno se používá. Pro vysoce kvalitní zpracování polotovarů je nutné sledovat palivové dříví, které musí během celého procesu kouření bez přerušení hořet.

Pro urychlení montáže udírny se doporučuje rozhodnout o schématu, výkresu

Existuje mnoho možností, hlavní rozdíl mezi nimi je v rozměrech konstrukce.

Topeniště pro udírnu se často vyrábí pod zemí.

Nástroje a materiály

K výrobě udírny ze sudu o objemu 200 litrů studeného kouření budete potřebovat následující materiály:

 • kovové nádoby o objemu 200 litrů;
 • břidlice / vlnitý plech;
 • žáruvzdorné cihly;
 • trubky malého průměru;
 • gril na kuřácké výrobky;
 • malé plechy;
 • pilka na kov pro práci s kovem;
 • lopata;
 • svářečka;
 • elektrická vrtačka.

Značení a řezání nádoby

Aby struktura vypadala úhledně a fungovala na plný výkon, je nutné se zaměřit na značení hlavně definující:

 • místa, kde jsou řezány spodní a horní část;
 • otvor pro uspořádání komína.

Značení při výrobě udírny umožňuje eliminovat nerovnosti řezu, dělat obrobek rovnoměrný a čistý

Je nutné přísně řezat nádobu podle označení, jinak bude "trpět" těsnost udírny - kouř bude vystupovat.

Výroba rukojetí a víček

Pokud použitá hlaveň není vybavena víkem, můžete to udělat sami. Pro lepší utěsnění udírny stačí k odříznuté části nádoby podél okrajů přivařit tenký kovový pás. Alternativně je pro tyto účely vhodný kovový plech, který lze použít tak, jak je, nebo z něj můžete vytvořit víko odpovídajícího průměru pro hlaveň svařením pásu podél okrajů.

Víko a rukojeť kuřáka činí proces kouření potravin pohodlným a bezpečným

Pro pohodlí a bezpečnost používání udírny je nutné opatřit rukojeť víka. Může být vyroben ze dřeva nebo kovu. Namontujte jej přes 2 průchozí otvory.

Vydržet

Přítomnost stojanu pro jednotku umožňuje zvýšit její stabilitu a vyloučit převrácení během provozu. Pro výrobu spolehlivého stojanu jsou zapotřebí trubky o malém průměru, spojené dohromady pomocí svařovacího stroje. Kromě toho bude snazší spustit komín do udírny zvednuté nad zemí.

Stojan na sudy - jednoduché a efektivní řešení stability udírny

Jak vyrobit topeniště a komín

Proces uspořádání topeniště zajišťuje přítomnost malého příkopu, kde bude na jednom konci umístěn topeniště, a na druhém konci udírnu s polotovary.

Rada! S velikostí příkopu byste to neměli přehánět, 30 cm je dost. Pokud je topeniště vyrobeno v jámě, měla by být jeho hloubka půl metru.

Když je vykopán příkop nebo jáma, jsou pokryty listy z břidlice / vlnité lepenky. Ale pro pohodlí vyhazování palivového dřeva do topeniště je v jámě vyrobeno víko, ale nemělo by jej těsně zavírat. Aby oheň nezhasl, potřebujete přístup vzduchu.

Pokud máte v úmyslu používat udírnu po mnoho let, měl by být příkop vyložen žáruvzdornými cihlami.

U komína je nutné vykopat příkop; teplota kouře na výstupu bude záviset na jeho délce. Břidlicová / vlnitá lepenka, desky jsou položeny nahoře. Komín je přiveden do sudu, kde se bude kouřit jídlo.

Sestavení konstrukce

U kuřáckých výrobků můžete použít hotový rošt nebo vyrobený vlastními rukama z drátu. Pokud se použije plech, pak z něj musí být vyříznut kruh se stejným průměrem jako je průměr nádoby (z vnitřní strany). Pro cirkulaci kouře do obrobku musí být vyvrtáno více otvorů.

Udírnu ze sudu na studené kouření výrobků se samostatným topeništěm lze také vyrobit z dřevěné nádoby

Pro sběr tuku na dně udírny jsou k dispozici úchyty pro paletu. Neměl by být instalován v blízkosti hlavně, jinak by kouř nemohl volně pronikat do horní části nádrže. Poté, co vytvořili čtyři otvory proti sobě, zafixují tyče, aby držely paletu.

Jak vyrobit elektrickou udírnu za studena uzenou ze sudu

Elektrická verze udírny zvítězí, pokud jde o výrobky na vaření. Proces je 2-3krát rychlejší než ve standardním provedení.

Princip činnosti

Zpracování polotovarů v udírně probíhá v důsledku vystavení nejen kouři, ale také elektrickým vlnám. Díky tomu mají delší trvanlivost. Aby byl proces kouření úspěšný, je nutné provést správné připojení topného tělesa, které bylo instalováno v kovové nádobě.

Nástroje a materiály

Jako zdroj tepla pro domácí udírnu je vhodný topný článek z elektrického sporáku. Hlavní věc je, že při demontáži dlaždice je topný článek společně s neporušenými dráty. To stačí na vykouření 10 kg polotovarů.

Budou zapotřebí následující nástroje:

 • Bulharský;
 • elektrická vrtačka;
 • nýty / šrouby s maticemi.

Sestavení konstrukce

Proces výroby elektrické udírny ze sudu poskytuje následující algoritmus akcí:

 1. Příprava nádoby. Je třeba jej vyčistit kovovým kartáčem a umýt a vysušit.
 2. Značení dveří a jejich uspořádání. Některé budou pro stohování polotovarů v udírně a druhé - pro čištění uhlí a pilin. Je vhodné vyřezávat otvory pomocí brusky, nejprve vyříznout jednu stranu a zafixovat ji pomocí závěsů a poté ji dále zjemnit.
 3. V otvoru vyvrtaném v horní části hlavně je namontován komín s tlumičem. Ty lze zakoupit ve specializovaném obchodě.
 4. Instalace těsnění. Upevněním tenkých kovových desek je odstraněna mezera mezi tělem udírny a dveřmi. K upevnění se používají nýty / šrouby s maticemi. Aby se zabránilo náhodnému otevření dveří, používají se magnety.
 5. Instalace držáků pod mřížku. Pro různé vzdálenosti může být poskytnuto několik výstupků.
 6. Montáž pro termočlánek. Nejprve musíte v horní části hlavně udělat otvor a poté zařízení zafixovat. V blízkosti může být instalován mechanický teploměr.
 7. Připevnění kliky ke dveřím.
 8. Instalace topných článků na dně nádrže.

Jak vyrobit studenou uzenou udírnu ze sudu pomocí generátoru kouře

Výhodou tohoto typu udírny je řízená výroba a dodávka kouře do kuřácké komory. Generátor kouře lze použít hotový ze skladu nebo sestavený ručně.

Princip práce a výkresy

Umístění udírny vybavené generátorem kouře nevyžaduje mnoho volného místa. Zařízení generující kouř je instalováno vedle hlavně.

Aby proces montáže domácí udírny proběhl rychle a efektivně, musíte si připravit výkres

Nástroje a materiály

Pro práci na výrobě udírny s generátorem kouře je třeba připravit:

 • sud o objemu 200 litrů;
 • trubka o průměru 6 cm a délce půl metru;
 • spojka pro závit 40-60 mm;
 • bruska;
 • vrtat;
 • spojovací materiál.

Shromáždění

Pokyny krok za krokem:

 1. Proveďte přípravná opatření očištěním hlavně od zbytků barvy.
 2. Z trubky vytvořte sklenici zúžením jedné ze stran a opatřením závitu pro spojku. Druhý konec potrubí musí být utěsněn. Ukotvit 2 prvky do jedné struktury.
 3. Ve spodní části hlavně přivařte objímku, na kterou bude instalován generátor kouře.
 4. Vyvrtejte několik otvorů pro tyče v horní části budoucí udírny.
 5. Na rukáv připevněte sklenici naplněnou pilinami na kouření.
 6. Namontujte rošt nebo zavěste háčky.
 7. Uzavřete hlaveň mokrou pytlovinou, plachtou.

Co lze kouřit ve studeném kuřáckém sudu

V udírně z 200 litrového sudu studeného a horkého kouření můžete vařit absolutně jakékoli jídlo: maso, ryby, sýry, klobásy, slaninu. Lze kouřit ovoce i zeleninu. Pro dosažení požadovaného účinku je nutné neporušovat technologii procesu zpracování polotovarů kouřem, dodržovat zvolený recept.

Než kouříte ryby, musíte je solit. Existuje mnoho možností, nejstandardnějším je zpracování surovin hrubou solí. Stačí ji jen dobře posypat kousky ryb a udržovat při pokojové teplotě po dobu 4 dnů. Aby byl zmrazený polotovar solený, je nutné prodloužit dobu o další 1-2 dny.

Poté by měly být ryby ponořeny do nádoby s vodou po dobu 10 hodin. V této fázi je důležité úplně odstranit přebytečnou sůl. Když je produkt namočený, otře se ubrouskem a zavěsí se na chladném místě pro sušení. Pokud se kouření provádí v letní sezóně, doporučuje se chránit před mouchami a jinými nežádoucími „hosty“, aby se předešlo negativním důsledkům. Sušené kousky ryb jsou odeslány do sudu ke kouření.

Teplota v místnosti, kde se připravují polotovary, by měla být v rozmezí +6 ° C. V teplejších podmínkách je vysoká pravděpodobnost, že se zhorší, a ve studeném vzduchu nebude proces solení surovin fungovat správně.

Odborné poradenství

Uzené maso si může každý uvařit doma, pokud dodržíte následující doporučení:

 1. Řiďte proces rozpadu. Aby byly výrobky rovnoměrně zpracovány kouřem, piliny by neměly hořet, ale pouze doutnat.
 2. Vyvarujte se občasného doutnání. Tento proces musí být nepřerušovaný, třísky se musí pravidelně nalévat do topeniště, generátoru kouře. V opačném případě takové poruchy výrazně zhorší chuťové vlastnosti hotových výrobků.
 3. Filtr musí být pravidelně zvlhčován, pokud je součástí jednotky.
 4. Pro dlouhodobé zadržování kouře v kuřácké komoře musí být nahoře zakryto vlhkou pytlovinou.
 5. Po každém použití se doporučuje hlaveň umýt. Jinak nahromaděné saze během dalšího pokládání způsobí, že budou hořké a bez chuti.
 6. Aby uhlíky nebránily proudění kouře do hlavně, musí se pravidelně odstraňovat.
 7. Umístěte udírnu pro kutily ze za studena kouřícího sudu pod baldachýn. Je to pohodlné i praktické. Můžete kouřit maso nebo ryby za všech povětrnostních podmínek.
 8. Chuť a aroma hotového uzeného masa je silně ovlivněna druhem paliva. Upřednostňováno by mělo být ovocné dřevo, na jehličnany by se nemělo vůbec pohlížet kvůli nadměrnému množství emitované pryskyřice. Nejlépe se osvědčily piliny z třešní, jablek, dubu, olše.Juniper dodá výrobkům chuť, na jeden průchod stačí jedna větev. Pokud použijete štěpky z jehličnatého dřeva, pak produkty vyniknou hořkostí, neatraktivním vzhledem a vůní. Lze použít březové větve, ale pouze po odstranění kůry.
 9. Je nutné házet palivo do topeniště ve stejných dávkách, aby bylo možné dosáhnout nepřetržitého doutnání a rovnoměrného toku kouře do kuřácké komory.

Závěr

Výroba udírny udírny za studena ze sudu je snadná. Hlavní věcí je vybrat vhodný kovový kontejner, rozhodnout se o konstrukční možnosti a jasně postupovat podle podrobných pokynů k jeho výrobě. Můžete kouřit úplně jiné produkty, od masa po ovoce. Chcete-li zjednodušit proces montáže, musíte se předem rozhodnout o schématu udírny za studena uzené ze sudu, vybrat potřebné materiály.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce