Sklízeč brusinek

Kombajn na sběr brusinek je malé šikovné zařízení, pomocí kterého můžete bobule sbírat mnohem rychleji a lépe než klasickým způsobem - ručně. Doporučuje se mít pro každý brusinkový sběrač. Kombajn lze jednoduše zakoupit, protože jsou komerčně dostupné a komerčně dostupné. Můžete si však také vyrobit sami, s vlastními rukama z dostupných materiálů, není to obtížné a nezabere to mnoho času.

Jak vyrobit DIY brusinkový kombajn

Každý, kdo někdy sbíral brusinky, ví, jak obtížné je sbírat malé bobule ručně a jak dlouho trvá naplnění koše na vrchol. Je mnohem snazší je nevytrhávat zvlášť, ale použít jednoduché zařízení pro sběr - brusnicový kombajn.

Není těžké to udělat vlastními rukama, proto nepotřebujete žádné speciální znalosti a dovednosti. Jako materiál pro výrobu je nejlepší použít odolné suché dřevo nebo plech z tenkého kovu. K výrobě kombajnu budete potřebovat:

 • kus pozinkované oceli nebo cínu;
 • dřevěná prkna o tloušťce nejvýše 1 cm;
 • tuhý silný drát pro výrobu zubů;
 • kus dřeva nebo kus kovové desky na pero;
 • nůžky na kov;
 • pila na železo nebo skládačka;
 • vrtat;
 • rychle schnoucí lepidlo;
 • samořezné šrouby.

Kroky k výrobě domácího brusnicového kombajnu:

 1. Podle výkresu vystřihněte vzor ze silného papíru.
 2. Položte to na plech.
 3. Vyřízněte požadované části nůžkami.
 4. Ohýbejte je jeden po druhém, abyste je mohli spojit do jednoho celku.
 5. Z drátu vytvořte zuby v požadovaném množství.
 6. K jejich zajištění budete potřebovat sponku, kterou lze vyrobit z malého dřevěného špalíku.
 7. Vyvrtejte do něj díry 1,5–2 cm hluboké a široké podél průměru tyčí.
 8. Vyrobte si rukojeť ze dřeva nebo kovu takové velikosti, aby vám pohodlně padla do ruky.
 9. Ohněte drát, konce namažte vrstvou lepidla a vložte do otvorů v upevňovacím pásku, zatlačte dolů a počkejte, až se nalepí.
 10. Výslednou konstrukci našroubujte na tělo pomocí samořezných šroubů.
 11. Vytvořte rukojeť a také ji připevněte k další liště.
 12. Připojte tělo a boční stěny pomocí samořezných šroubů.
 13. Pomocí kleští ohněte okraje těla poblíž zubů umístěných na okraji.

Druhá verze kombajnu na sběr bobulí, kterou lze postavit doma, je vyrobena ze dřeva. Je to ještě jednodušší: stačí naříznout proužky na požadované rozměry a spojit je dohromady pomocí lepidla nebo samořezných šroubů. Zuby lze opatrně řezat skládačkou nebo pilou na přední hraně těla a brousit řezy. Aby dřevo vydrželo déle, lze ho lakovat a sušit. Alternativně si můžete vyrobit hroty z kovových tyčí.

Brusinková kombajn kresba

Chcete-li lépe pochopit, z jakých částí se brusný kombajn skládá a jak jej sestavit, můžete se podívat na obrázek níže. Je nutné vyrobit všechny součásti, také přiléhající k výkresu, aby do sebe dobře zapadly.

Princip činnosti

Toto malé zařízení během provozu nepoškodí zralé bobule a rostliny samotné a zajistí rychlý a šetrný sběr plodů brusinek. Ruční bruska na brusinky vypadá jako velký kbelík nebo lopatka se zuby nebo obloukovými frézami na přední hraně: používají se k vypáčení a sbírání bobulí z větví.Vzdálenost mezi nimi by měla být o něco menší než velikost průměrného brusinkového bobule: to je dost na to, aby ovoce mezi nimi prošlo a odrostlo. Bobule jsou sbírány těmito hroty, poté spadnou do nádoby (tělo zařízení), která je postupně naplněna. Když k tomu dojde, plodinu lze nalít do koše.

Brusný kombajn je velmi snadno použitelný a efektivní: větvičky a listy rostlin procházejí zuby, takže se nezamotávají ani neroztrhají. Zařízení má zaoblený tvar, takže jej lze použít ke sběru brusinek rostoucích v malých prohlubních. Další výhoda brusinkového kombajnu: jeho použití vám umožňuje urychlit proces sběru bobulí 3-5krát ve srovnání s konvenční manuální metodou.

Sklizeň brusinek pomocí kombajnu

Je velmi jednoduché sbírat bobule brusinkovým kombajnem naší vlastní výroby - stačí dát hroty pod brusinkové větve a opatrně je zvednout nad rostliny: bobule se snadno odlomí a odvalí se do velké nádoby. Naučit se rychle sklízet brusinky pomocí kombajnu trvá jen několik hodin. I přes jednoduchost vyžaduje technologie sklizně brusinek určitá pravidla, která je třeba dodržovat. Například nemůžete prudce trhat kombajn, pokud jsou jeho zuby zapletené do větviček a listů. Pokud ji vytáhnete, můžete odtrhnout výhonky nebo, co je ještě horší, vytáhnout celou rostlinu za kořeny, poté vyschne.

Je také důležité zvážit načasování sklizně plodů brusinek. Bylo experimentálně zjištěno, že je mnohem lepší sbírat bobule, když dosáhnou plné zralosti, a ne dříve. Samotné bobule mohou dozrávat samostatně, ale nezralé se budou rychleji kazit, nebudou tak chutné, aromatické a zdravé. Kromě toho je sběr nezralých bobulí těžší, sedí pevněji na větvích, takže sběr bude vyžadovat určité úsilí a zabere více času. Pokud se stalo, že se spolu s bobulemi odlomilo určité množství listů a větviček, nemusíte se jich okamžitě zbavovat: lze je sbírat, sušit a poté vařit společně s obyčejným čajem a pít jako vitamin nebo léčivý nápoj.

Závěr

Kombajn na sběr brusinek je velmi jednoduché zařízení v konstrukci a používání, které se doporučuje mít na vaší farmě pro každého zkušeného nebo začínajícího sběratele těchto bobulí. Je snadné to udělat sami z materiálů, které jsou vždy po ruce, pomocí jednoduchého podrobného výkresu. Brusnicový kombajn bude skvělým pomocníkem při sběru drobných bobulí, zrychlí proces, učiní ho pohodlnějším a kvalitnějším.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce