Dekorativní králík s ušima: péče a údržba

Zvířata se zavěšenýma ušima vždy způsobují u lidí náklonnost. Možná proto, že mají „dětský“ vzhled a mláďata se vždy dotýkají. Ačkoli králíci od přírody nemají visící uši ani v dětství, přesto jsou králíci se zavěšenými ušima chováni po dlouhou dobu.

Kvůli zkrácené obličejové části lebky a mírně hrbolaté linii přední části hlavy dostal králík s ušima jiný název - „beran“. Hlava s ušima v profilu připomíná hlavu ovce.

Na světě existuje 19 plemen tohoto druhu. A to zjevně není limit. Chovatelé pokračují v křížení různých plemen králíků s ušima a běžných králíků a vyvíjejí nové odrůdy. Možná se brzy objeví plemeno bezsrstých králíků s ušima. Alespoň první kopie jsou již na skladě.

Toto ještě není plemeno, ale aplikace pro něj. Je pravda, že tato hlava s ušima nevypadá jako beran ani z profilu, ani z celého obličeje.

Nejběžnější plemena králíků s ušima

Aby byl králičí beran považován za plemeno, musí být uznán Britskou nebo Americkou asociací chovatelů králíků, protože to jsou organizace, které určují trendy. I když se může stát, že plemeno uznané jednou organizací (Američané jsou v tomto ohledu demokratičtější) není uznáno jinou.

Mezi berany jsou velká plemena přesahující 4 kg i miniaturní. Některá plemena existují ve dvou najednou a kašmírský fold dokonce ve třech variantách.

Je pravda, že o obrovském kašmírském beranovi neexistují žádné další informace, kromě zmínky o jeho existenci. Žádné údaje o velikosti, žádná fotka.

Kašmírský beran

Kašmírský fold trpasličí králík se liší od velké verze kašmírského foldu pouze váhou. Země původu, barvy a exteriér jsou stejné. Navíc vzhledem k tomu, že plemena vážící méně než 3 kg jsou označována jako miniaturní, jsou obě tyto odrůdy miniaturní.

Kašmírský fold dekorativní králík váží 2,8 kg a kašmírský trpasličí beran 1,6 kg.

Kašmírci mají asi 20 barev. Prakticky všechny barvy od černé po albínskou. Srst má normální délku. Fotografie ukazuje, že hlava kašmírského berana je zkrácena. Uši by měly viset po stranách, ale neměly by se táhnout po podlaze.

Anglický ram

Velké množství králíků jsou berani s ušima. Patří k jedné z největších odrůd záhybů a je nejdelší ze všech. Váha anglického berana je 4,5 kg a délka uší je 65 - 70 cm. Angličtí chovatelé plánují zvýšit délku uší až na 75 cm. Barva jakékoli syté barvy. Srst tohoto králíka je krátká. Byl vyšlechtěn v Anglii.

Francouzský beran

Charakteristicky se podobá anglickému beranovi, jehož je předkem. Francouzský beran má stejnou hmotnost, ale mnohem kratší uši. Barva, stejně jako Angličan, může být libovolná.

Německý beran

Nejmenší z „rodiny“ velkých beranů. Jeho hmotnost se pohybuje od 3 do 4 kg. A jeho uši jsou nejkratší, od 28 do 35,5 cm.

Německý fold je ten pravý případ, kdy je plemeno uznáno jedním sdružením a jiným neuznáno. Britská organizace toto plemeno uznává, americká ne.

Účelem chovu tohoto plemene bylo vytvořit středně velkého králíka s ušima.Při chovu překročili francouzský fold a holandského trpaslíka.

V Německu byla německá složka uznána v roce 1970. V roce 1990 byl uznán Britskou asociací. Zpočátku byly barvy králíka pouze u genu aguti.

Později nadšenci, kteří se zajímali o větší paletu barev, pomocí jiných plemen králíků výrazně zpestřili barvu jedinců tohoto plemene.

Standard však dosud nebyl rozpoznán: harlekýn, vydra, kuna stříbrná, modrá, strakatá s velkým podílem barevného povrchu, čokoláda.

Standardní barvy podle skupiny

Agouti: činčila, čokoládové aguti, opál.

Strakatý s bílou hlavní barvou a malý počet barevných skvrn, včetně trikolóry.

Prostý: černá, čokoládová, modrá, albínská (REW), modrooká bílá (BEW), fialová.

Závoj: zlatá, stříbrná, černá, modrá, čokoládová, šeříkový květ na špičkách vlasů, stříbřitě hnědá, sobolí, perleťově kouřová.

Pruhovaný v krémových, červených, kaštanových a plavých tónech.

Německé uši jsou silné, široké a se silnou chrupavkou. Uši by měly viset dolů za očima a být otočené ušním boltcem směrem k hlavě.

Srst je pravidelné délky.

Americký dlouhosrstý beran

Americký dlouhosrstý pes je podobný holandskému skřítkovi, protože jej má ve svých předcích. Zpočátku měl Holanďan Fold pouze plné barvy. Pro zpestření barvy byl křížen s anglickým „motýlem“, který dostal skvrnité králíky s ušima. Ale kvalita kožešiny Dutch Fold se zhoršila a oni se přidali angorský králíkcož mělo za následek miniaturního králíka s dlouhými vlasy. Podle standardu nizozemského berana však taková vlna není poskytována a dlouhosrstí králíci byli odmítnuti z chovu, ačkoli nyní se nacházejí ve vrhu standardních holandských beranů.

Podnikaví Američané si všimli, že lidé jsou ochotnější brát nestandardní holandské rasy s dlouhými vlasy a pokoušeli se překřížit dva dlouhosrsté jedince, aby získali 25% dlouhosrstých králíků ve vrhu, protože gen, který určuje dlouhý vlasy jsou recesivní. Výsledkem je, že v roce 1985 předložili tři žadatelé o registraci dlouhosrsté králíky najednou.

Standardy předložené žadateli se lišily, což zpozdilo registraci dlouhosrstého berana jako plemene. Standard byl zaveden až v roce 1995.

Hmotnost králíka byla stanovena na 2 kg. Ideální hmotnost je 1,6 kg.

Lví hlava

Průměrná hmotnost králíků tohoto plemene je 1,5 kg. Toto plemeno bylo registrováno v roce 2007.

Barvy jsou velmi rozmanité:

 • bílé (červené nebo modré oči);
 • Černá;
 • modrý;
 • aguti;
 • opál;
 • ocel;
 • světle žlutá;
 • Jelen;
 • zrzka;
 • světlá až tmavá sobolí;
 • černo-hnědá;
 • světle žlutá;
 • čokoláda;
 • motýl.

Charakterové rysy

Všichni králíci se zkříženýma ušima mají klidnou a poslušnou povahu. Možná kvůli tomu, že uši nejen visí, ale téměř u každého je ušnice otočena směrem k hlavě. Tato poloha uší brání zvířeti přesně určit, odkud děsivý zvuk přichází, a skákat do strany. Beranům s ušima proto nezbývá než zamrznout.

Péče o králíky je o něco obtížnější než u běžných plemen. Podmínky zadržení se navíc mohou lišit v závislosti na plemeni.

Při výběru plemene ovcí musíte nejprve přijít na to, jak pečovat o králíka se svým oblíbeným plemenem.

Údržba a péče

Obecně se péče a údržba beranů neliší od běžných plemen, vezmeme-li v úvahu místo nebo jídlo těchto zvířat.

Ale pokud chcete mít anglického berana, musíte být zmateni čistotou klece. Uši tažené na podlaze budou neustále nacházet nečistoty. Při chůzi po domě si zvíře může také poranit uši na něčem ostrém.

Beran s dlouhými vlasy nebo lví hlavou bude vyžadovat pečlivou péči, protože během procesu vylučování může vlk polknout a vyčistit pokožku. Pokud srst vytvoří hrudku ve střevech, pak králík nebude žít déle než pár dní.

Aby se těmto problémům předešlo, byla zvířatům podána sladová pasta, která rozpouští vlnu. A nezapomeňte je vyčesat.

Králíci s ušima jedí doma stejně jako ostatní dekorativní mazlíčci tohoto druhu. Dostávají krmivo, přičemž dodržují požadavky na seno, krmné směsi a šťavnaté krmivo.

S dobrou péčí žijí berani stejně dlouho jako jejich příbuzní se vztyčenýma ušima, tedy 6 - 12 let.

Specifický problém s beranem

Kvůli klesajícím uším nemohou berani kroutit hlavami a setřást nahromaděné sekrety z uší. Sirná zátka může vyvolat zánět středního ucha, takže berani potřebují pravidelné čištění uší po celý život.

Chov králíků

Puberta u beranů nastává ve stejnou dobu jako u normálních králíků. Mohou se také stát v obvyklou dobu, tj. Za 5-6 měsíců. V závislosti na plemeni přinášejí králíci jiný počet králíků. Velká plemena beranů produkují v průměru 8 - 12 králíků. Od malých byste neměli očekávat více než 6 mláďat.

Závěr

Trpasličí berani svým roztomilým vzhledem přitahují kupující více než obyčejní králíci. A pokud je beran také načechraný, vždy se najdou ti, kteří si takové zvíře přejí. U velkých plemen s ušima jsou věci komplikovanější. Proto nebyl anglický beran široce rozšířen. V Rusku je nepravděpodobné, že by bylo možné získat amerického dlouhosrstého berana, ale jeden z jeho předků, Dutch Fold, je dnes v zemi již docela běžný.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce