Vietnamské prasátko s břichem: odchov, porod

Chov prasat mezi soukromými obchodníky je mnohem méně populární než chov králíků nebo drůbeže. Existují pro to objektivní i subjektivní důvody.

Objektivní jsou, bohužel, orgány státní kontroly, s nimiž je těžké argumentovat. V mnoha regionech Ruska je soukromým obchodníkům zakázáno chovat prasata pod záminkou ohniska ASF. Existuje však zajímavý trend: ASF neustále vzplane tam, kde se nacházejí velké komplexy pro chov prasat. Samotné komplexy jsou navíc nemocí obcházeny.

V regionech, kde neexistují žádné komplexy pro chov prasat, je situace ASF zcela bezpečná, veterináři příznivě hledí na myšlenku vlastníka soukromého dvorku mít prasata. Zvláště pokud se jedná o vietnamská prasata, která jsou mnohem méně agresivní než velká bílá prasata a jsou mnohem nenáročnější v chovu. Proto před zahájením chovu prasat musíte zkontrolovat na veterinární stanici, zda je v oblasti ASF.

Subjektivní je rozšířená víra, že prasata způsobují zápach a špínu. A obecně „prase najde špínu“. Mimochodem, prasata mají plné právo být uraženi. Člověk jim nedovolí žít jako prase a nutí je žít jako člověk. Ve skutečnosti jsou prasata velmi čistá zvířata. Když si bude mít možnost vybrat, prase se vždy vysere jen v jednom rohu a nikdy nebude ležet ve svých vlastních výkalech.

Zápach také zvyšuje člověk, krmí prasata potravinovým odpadem, udržuje zvířata v kotci o dva metry a zřídka čistí.

Vietnamské prasátko se vyznačuje čistotou a přesností, a to i na pozadí svých kolegů. Chovat vietnamské břicho ve skromném kotci, ani je nepustit na procházky, je vůči těmto prasatům prostě kruté. Vismouty jsou velmi tréninkové a mohou dokonce tolerovat, dokud nejsou uvolněny z kůlny. Poté na povel utíkají na „toaletu“. Vietnamská prasátka jsou proto velmi příjemná zvířata.

Historie a popis vietnamského plemene s břichem

Potbelly prasata byla původně dovezena do Evropy a Kanady z Vietnamu. Tato země není skutečnou domovinou vietnamského prasete, jen název byl dán podle země, odkud se plemeno vnitřností začalo šířit po celém světě.

V postsovětském prostoru bylo poprvé umístěno vietnamské prase jako mini-prase, tj. Miniaturní verze prasete, které lze chovat v domě jako domácí zvíře. Vietnamská prasata jsou samozřejmě minimálně dvakrát menší než velká bílá a nikdy nedosahují hmotnosti 300 kg, ale zvíře asi 65 cm vysoké, více než metr dlouhé, vážící 150 kg a velmi silné svaly těžko může být volal mazlíček.

Pozornost! V Rusku neexistuje standardizace plemene vietnamských břichů, proto pod rouškou „vietnamských břichů“ nebo „mini prasat“ často prodávají zcela nemyslitelné křížence.

Zároveň je kupující ujištěn, že vietnamské břišní hrnce nerostou, hlavní je omezit je v jídle. Kvůli spravedlnosti je třeba říci, že někdy si opravdu můžete koupit čistokrevné břicho miniaturních velikostí.Ale toto je jen neúspěšný exemplář. Buď se plod objevil v chladné místnosti a veškerá síla selata nebyla vynaložena na růst, ale na boj s chladem, nebo to byl umělý muž od narození, nebo prostě výsledek příbuzenské plemenitby.

Mini-prasata nemají nic společného s masnými prasaty, která jsou břichem. Miniaturní prasata jsou samostatnou skupinou prasat, s nimiž se provádějí šlechtitelské práce ke zmenšení velikosti.

Vnější a produktivní vlastnosti vietnamských břichů

Vietnamské břicho prasečí plemeno patří k typu slaniny. Prasata tohoto plemene jsou zavalitá, mají mohutné široké tělo a velmi krátké nohy. Nazývají se Vizlobryukhim zcela zaslouženě. U mnoha prasat tohoto plemene může břicho rvát o zem.

Hlava skutečného prasete s břichem s krátkým čenichem. Kromě toho se tukové záhyby plazí z čela a tváří na tlamu. U prasat je to méně výrazné než u kanců.

Důležité! Ocas vietnamských prasat je rovný a visící dolů. Pokud je ocas náhle háčkovaný, jedná se o kříž.

Nejběžnějšími barvami vietnamských prasat jsou černá, bílá a strakatá. Méně časté jsou divoká prasata zbarvená šedá prasata a hnědá prasata.

Kanec na fotografii často vypadá jako pekelné stvoření.

Ve skutečnosti je schopen vyděsit svůj nečekaný vzhled za zády. Břichatá prasata se tiše pohybují.

To neznamená, že vietnamské břicho je nebezpečné. Naopak prasata tohoto plemene mají klidnou, dobromyslnou povahu a zvýšenou zvědavost s neustálou touhou vyzkoušet vše po zuby.

Pozornost! Po roce se na lopatkách vietnamského kančího břicha vytvoří velmi tvrdé štíty, které při palpaci vypadají jako kost pokrytá kůží, i když s největší pravděpodobností se jedná o tukové zásoby.

Kanec s největší pravděpodobností potřeboval takovou ochranu, aby se chránil před tesáky svých kongenerů, když bojoval za ženu. Kančí špičáky začínají růst ve druhém roce života a pokud nebudou odstraněny, získají plnou velikost ve věku pěti let.

Zatímco je kanec mladý, špičáky na tom moc nezáleží, ale jakmile se vynoří z úst, kanec se může stát nebezpečným. Zvláště když chrání své prase mláďaty.

Hmotnost dospělých břicha dosahuje 150 kg. Je třeba mít na paměti, že navzdory reklamě není sádlo vietnamských břišních hrnců vůbec něžné a měkké. Ve věku čtyř měsíců selata již vytvořila na svých zádech dvou centimetrovou tvrdou vrstvu tuku. Žádné vrstvy masa. Ve skutečnosti se sádlo s vrstvami masa získává nikoli z plemene prasat, ale podle speciální technologie pěstování, kde se období odpočinku střídá s obdobím fyzické aktivity prasat. Během odpočinku se ukládá tuk; během činnosti roste maso.

To se nevztahuje na vietnamské břicho. Pokud mají vietnamská selata schopnost pohybu, plně si tuto příležitost uvědomí.

Z tohoto důvodu má maso břicha pod vrstvou podkožního tuku jemnou konzistenci a dobrou chuť. Po odříznutí podkožního tuku se maso stane štíhlým. Pokud nemáte rádi tučné vepřové maso, stačí odříznout vrstvu slaniny z jatečně upraveného těla vietnamského prasete s břichem.

Chovat vietnamská prasata doma není těžké.

Podmínky chovu a krmení

Vietnamská břicha jsou velmi tichá zvířata. Kňučení z nich není slyšet, i když je čas na krmení opožděný. Vizlobelly obecně může vyděšeně kňučet, jen když jsou chyceni. Zbytek času zvuky, které vydává vietnamské prasátko, připomínají častěji „bučení“ psa, když pes štěká, téměř bez otevření úst. Mohou tiše chrochtat s radostí. Tato funkce pomáhá majitelům vyhnout se pozornosti příslušných orgánů, pokud jsou prasata držena nelegálně.

Je pravda, že selata s břichem až do jednoho měsíce věku, která rozdělují matčiny bradavky, vyvolávají takové skřípání, že člověk získá dojem, že je konzumují zaživa a začínají od zadních nohou. Po měsíci, kdy selata začnou sama jíst, přestanou ječet.Ale matka vietnamských prasat kojí až dva měsíce, takže je příliš brzy na to, aby je matka za měsíc porazila. Často je to kvůli časnému odstavení, že vietnamská břicha umírají.

Dům pro vietnamská prasata

Plus vietnamské břicho v malé velikosti a mírumilovné povaze. Ponechání několika hlav nevyžaduje příliš velkou místnost. Pokud však majitel nechce, aby prasata byla „prasaty“, neměl by je chovat v kotci. Vietnamským břichům by mělo být umožněno volně se pohybovat a zvolit úhel pro výkaly.

15 m² je dostačujících pro udržení čtyř dospělých břich a šesti mladých hlav ve věku do 4 měsíců.

Ideální, když je příležitost uspořádat procházku pro prasata. Mnoho majitelů chová vietnamské břicho ve stodole a během dne je nechává procházet se po zahradě. I když břicho hrnce kráčí klidně i ve sněhu, je dostatečně teplomilné, aby potřebovalo izolovanou stodolu s hlubokou podestýlkou ​​na podlaze. Podestýlka je nejlépe vyrobena ze sena nebo slámy. V noci založilo ve seno hnízdiště prase s břichem a pochovalo ne méně než polovinu. Pokud se cítí v pohodě, snaží se spolu ležet a objímat se. A to je další důvod, proč je lepší nerozdělit vietnamská prasata s břichem perem.

Strava vietnamských prasat

Kupující nejčastěji nemají otázku, jak krmit vietnamská prasata. Lidé logicky věří, že prase je prase. Jí stejně jako jiná plemena tohoto živočišného druhu. To je částečně pravda. Ale jen částečně. Není to nic, co se vietnamským pokleslým lidem někdy říká býložravci.

Teoreticky jsou jako každá prasata vietnamská břicha všežravá. Mohou dokonce chytit a sníst mládě nebo myš. Ale je lepší jim nedávat krvavé maso, aby prasnice, která ochutnala krev, nebyla v pokušení jíst selata. Nedávejte ani kuchyňské zbytky. Není to prořezávání ovoce a zeleniny, ale ta strašidelná směs, která se často dává prasatům, přičemž odpad z jídelen a restaurací. Na takové směsi břicha samozřejmě nezemřou, ale budou páchnout stejným způsobem jako velká bílá prasata, která jsou z důvodu úspory peněz často krmena odpadem z jídelny.

Pozornost! Zeleninová strava je pro vietnamská prasata velmi důležitá.

Přesto je hlavní stravou vietnamských prasat s kuřecím masem zelenina. I ty byste měli dostávat ve velmi omezeném množství granulí zrna, pokud selata co nejdříve nekrmíte sádlem.

Varování! Je lepší nedávat obilí, ani rozdrcené nebo rozdrcené s vietnamskými břichy.

Neublíží se, ale zrno v této formě je prakticky nestravitelné a prochází skrz. Jinými slovy, jedná se o překlad produktu.

Ale stejné zrno, ale jemně mleté ​​a stlačené, aby neprášilo do granulí krmné směsi, je absorbováno tak dobře, že břicha velmi rychle ztuhnou.

Jelikož jsou vietnamská prasata velmi oblíbená, je stále omezená spotřeba pelet na maso, nikoli na tvrdou slaninu.

Hlavní stravou vietnamských břichů je ovoce (pokud chcete prase hýčkat, dejte mu kiwi kůže), zelenina a tráva. Šetrní majitelé vyhánějí prasata na celý den na pastvině, aby se v létě pásli na trávě.

V zimě je seno dáváno do břicha hledí. Nebudou jíst každého, ale budou něco okusovat a ze zbytku si budou vyrábět hnízda pro sebe. V zimní stravě jsou také zapotřebí šťavnatá krmiva: řepa, mrkev, jablka, zelí atd. Brambory můžete dát syrové nebo vařené. Ve vlhku je třeba dávat pozor, aby nezezelenal. Prasata mohou být otrávena solaninem.

Důležité! Buďte opatrní při nákupu ovoce a zeleniny v obchodě.

Chemicky přečerpávané ovoce z obchodu může způsobit bílý průjem v břiše. Sele může zemřít, a pokud přežije, bude v růstu výrazně zaostávat.

„Lidská“ mrkev prodávaná v řetězcích supermarketů je dalším příběhem.Kompetentní majitelé hospodářských zvířat, mezi nimiž jsou i vislobrynitsy, jednoduše odmítají tyto mrkve kupovat, ale dodavatelé mají pevný argument: „Berete je do obchodních řetězců? Vyčistěte, umyjte. “ Jsou velmi překvapeni, když zjistí, že to není do obchodu, ale na zvířata, a oni si to nevezmou.

Chov vietnamských prasat k zajištění masa pro vaši vlastní rodinu vyžaduje méně „produkčního“ prostoru a mnohem méně nervů. Můžete si koupit 2měsíční selata a poskytnout jim vhodný druh jídla, v závislosti na touze po chutném jemném mase nebo taveném vepřovém tuku. Neměli byste počítat s vysoce kvalitním tukem z vislobryukh, i když nyní se chovají za účelem zvýšení svalové hmoty a tuku u vislobryukh prasat.

U masa je kladen důraz na rostlinnou stravu, na tuk - na koncentráty.

Chov

Chov vietnamských prasat s kuňkami je mnohem dražší. V neposlední řadě nervy. A v této otázce jsou rovněž zapotřebí další znalosti.

Puberťáci

Vietnamská prasátka s kuňkovitým stárnutím dozrávají o 4 měsíce. Kanec na 6. Teoreticky. V praxi může kanec zakrýt prase ještě dříve. Pokud je prase dostatečně velké a váží alespoň 30 kg, může se chovat.

Těhotenství trvá 115 dní ± 2 dny. Poprvé prasnice přinese 6-7 selat. Později selat ve plodu může být až 16, ale to je vzácné. Obvykle 10-12.

Známky lovu a páření

Vzhledem k tomu, že majitelé nesedí vedle prasat a čekají, až se objeví horko, bude hlavním a snadno viditelným znakem otok smyčky a nehybnost prasete, pokud položíte ruku na kříž.

Člověk by si však neměl lichotit, zejména pokud jde o nehybnost. Pokud je prase divoké, bude stále velmi mobilní. Musíte se tedy důkladně podívat na smyčku. Pokud existují známky lovu, je prase povoleno blízko kance. Pak si to prasata přijdou sami.

Důležité! Kanec by neměl souviset s prasetem.

V opačném případě začnou konverzace o genetické predispozici prasete k tomu, aby během rané březosti dala trpasličí selata. Ve skutečnosti jsou chlad, hlad a příbuzenská plemenitba faktory, které ovlivňují velikost selat.

Při příbuzenském chovu může kromě velikosti trpět také struktura selat. Například navenek normální prase může najednou začít pod sebou tahat všechny čtyři nohy najednou a pokusit se pohybovat v tomto stavu. Při bližším zkoumání se ukázalo, že se mu prsty na nohou nevyvinuly správně a prase nechodí po kopytách, ale po měkkých tkáních, ze kterých se již odloupla veškerá kůže. Ve skutečnosti se takové prase pohybuje na otevřených ranách. Bolest jako stresor může také zpomalit vývoj selat.

Porodit

Asi týden před porodem začne vemeno plnit prase. Je to však nepřesná indikace, protože vemeno je převážně tukové a prase mohlo jednoduše získat další tuk. Břicho se také často potápí dlouho před porodem. Ale přetažení podestýlky pro hnízdo a zvětšení smyčky naznačují, že k porodu dojde příští den.

Na poznámku! Neměli byste se bát obezity prasnice. Během krmení selat selata se ztrácí veškerý jeho tuk.

Až do té míry, že na místě límce tuku, který tvoří záhyby nad ušima, se objeví mezery. Vietnamské prase se vrací na lov dva měsíce po porodu, jen má čas zhubnout. Vietnamská prasata tedy netrpí neplodností.

Fotografie ukazuje tlusté prasátko s břichem, které zhubne po porodu a krmení selat.

Bezporuchové porod vietnamských prasat - mýtus nebo realita?

Odpověď na tuto otázku je ano a ne. Vše závisí na taktice chovu prováděné vietnamským chovatelem břicha, od kterého bylo prase zakoupeno, a na dalších opatřeních nového majitele.

K bezproblémovému porodu dojde, když prase, které nedokázalo samo porodit, sežralo selata, odmítlo nakrmit potomstvo a spalo na selatech, okamžitě skončilo v mrazáku. I když prase prasala poprvé. S tak tvrdým výběrem může majitel vietnamského prasete klidně spát v noci a ráno přijít do stodoly a radovat se z malých, hbitých selat.

Rada! Prase, které je schopné samostatně se vypořádat s porodem a dalším krmením selat, je odpuštěna agresivita při ochraně potomků.

Proto se vietnamské prase, klidné v jiných podmínkách, po porodu může začít spěchat na majitele a chránit jeho potomstvo selat.

Porodní problémy jsou nejčastější v bývalém Sovětském svazu. Existuje několik důvodů:

  • dovoz původně nekvalitních zvířat vietnamských úst;
  • vysoké náklady vietnamských selat ve srovnání s platy (v některých evropských zemích stojí vietnamské sele 20 eur za 3-4 měsíce);
  • touha ošetřovat všechna hospodářská zvířata narozená kvůli vysokým nákladům vietnamských selat, i když samotné prase není dychtivé krmit své potomky nebo se jedno z selat během porodu udusilo (umělé dýchání);
  • ne utracení narostlých problémových selat na maso spolu s prasnicí, ale další chov těchto jedinců.

Ve výsledku se bezproblémové porod stává mýtem a majitel stráví noci v chlívě, aby pomohl vietnamskému prasátku s břichem. Ale taková prasata obvykle nejsou agresivní. I když se to stává velmi špatně: agresivita spojená s problémy.

Vietnamské prase je tradičně vybaveno samostatným perem s přístřeškem pro prasata. Jen pro případ, že by se královna rozhodla sníst plod. Ohřívače jsou zde také umístěny v chladném počasí.

Komentář! Infračervená lampa ohřívá pouze povrch, ne vzduch.

Z tohoto důvodu je tato lampa vhodná pro chovatele pro kuřata, která se při přehřátí nedostanou do chladu. Prasátko, které se zahřívá pod infračervenou lampou a jde do chladné místnosti, aby saje matku, může být nachlazení. Je lepší dát do chlívku topné zařízení. Pokud je teplota vzduchu v místnosti nad + 20 ° C, stačí to, aby selata cítila dobře.

Koho opustit pro kmen

Pokud chcete nechat jedno z prasat pro kmen, měli byste, pokud je to možné, vzít v úvahu výše uvedené nuance. Selata jsou ponechána k rozvodu s bezproblémovým prasetem s břichem, je-li na farmě. Sele musí být velké. I když jste si jisti, že prase je malé kvůli vnějším faktorům, je lepší opustit velké. Selata vyrůstala ve stejných podmínkách, péče o ně byla stejná, což znamená, že ta větší, alespoň má lepší zdraví. Nenechávejte také inbrední selata v opravách, pokud nemáte vážné zootechnické znalosti a jasnou představu o cíli, ve kterém je nutná příbuzenská plemenitba.

Fotografie jasně ukazuje prasata s ostrou tváří, uvedená jako vietnamská břicha. Jedná se buď o čistokrevné jedince, nebo o výsledek příbuzenské plemenitby. V každém případě, nechat takové prase pokolení nestojí za to.

Pěstování selat

Prakticky všude existují doporučení k propíchnutí selat injekcemi železa ve 4., 10. a 15. dni života, protože v prasečím mléce je málo železa. Bez injekcí selata stávají letargickými a umírají. Rozhodnutí aplikovat železo nebo ne však závisí do značné míry na krmivu, které prase žere, a na vodě, kterou pije. Pokud jsou potraviny konzumované vietnamskými břichy s vysokým obsahem železa, nemusí být injekce nutné. V této věci by měli být konzultováni místní veterináři. Přebytek železa není o nic méně škodlivý než jeho nedostatek. Selata také zemřou na předávkování železem.

Jak seříznout zuby selat a propíchnout přípravu železa:

Samotný případ, kdy jsou selata odříznuty zuby, protože nekvalitní prase s břichem je odmítá krmit. Možná ale prasata opravdu kousnou prasečí vemeno silně, protože selekce se neprovádí. Pokud se všichni chovatelé prasat dotazují na jatečná prasata, která opustila selata, přestanou se rodit i kousající selata. Přežijí pouze ti, kteří dokážou kojit, aniž by poranili matku.

Koneckonců přítomnost zubů u novorozených selat je způsobena zákony evoluce. Teoreticky, pokud prase zemře, selata mají šanci přežít pod ochranou kance krmením na pastvinách. A nakonec přece divoká prasata přežila miliony let, dokud nebyla domestikována.

Varování! Je lepší nedráždit prsty do úst novorozeného prasete.

Video vysvětlující, proč selata po injekci železa umírají:

Recenze majitelů prasat s břichem

Irina Sakotrová, s. Inyutino
Chovala vietnamská prasata dlouhou dobu, dokud u nás nenalezli ASF a nezakázala soukromým majitelům chovat všechna prasata. Před tím bylo 50 až 70 hlav. Byla by příležitost, znovu bych založil toto plemeno. Zdraví břicha je vynikající, velmi zřídka onemocní. Zpočátku, během porodu, jsem doslova žil v chlívě, ale postupem času jsem se rozhodl, že mě to mrzí. Pokud se matka skotu nemůže sama rozmnožovat, pak je místo takové matky v klobásě. A ukázalo se, že mnoho mých prasat a koz se bez mě obejde. Právě jsem přišel ráno a byl rád za přidání. Teď se musí radovat jen děti.
Michail Kostromtsev, str. Almenevo
Vietnamské břicho dlouho nechováme. Nejprve vzali jedno sele na výkrm. Kastrovali a začali růst. Prasátko se ukázalo být velmi chytré, její dcera ho dokonce dokázala naučit příkazům. Ale koneckonců už prase, kde ho chovat? Podívali jsme se na tento případ a rozhodli jsme se chovat vietnamská prasata. Koupili jsme další prase a prase. První hřib byl již na Nový rok poražen a ty žijí. Je zábavné je sledovat. Ale musíte také zakopat vykopané díry. Prasata, která se vydávají na procházku, vykopávají každý den díry na svých oblíbených místech. Baví se takhle.
Darina Svintsova, s. Sluneční
Před rokem přivezla vietnamská prasata s břichem, aby rodině poskytla maso, nikoli na prodej. Vzal jsem dva páry od různých prodejců. Ukázalo se, že jeden pár je nekvalitní: malý, se špatnou konformací. Kanec z tohoto páru byl rychle poražen a prase čekalo na porod. Po porodu si tedy lehla na břicho a selata nenechala blízko vemene. Výsledkem bylo, že ze 6 přežilo jen 3. Buď v noci rozdrtila ostatní, nebo zemřeli od hladu a nedokázali se usadit na druhé prase. Druhý byl starší a porodil o měsíc dříve. Ukázalo se, že to byla dobrá matka. V noci oprasení vyhnala další tři z místnosti, poté ještě půl dne žili venku, dokud je porodní prase nepustilo zpět. Přinesla také 6 selat, všechna nakrmila, všechna přežila a zvětšila se. Nyní mi zbývá pár kvalitních prasat: toto je dobrá královna a kanec s vynikající konformací. Spolu se selaty bylo zabito další prase. Pouze děloha po selatech je stará 2 měsíce a selatům ve 4 letech.

Závěr

Vietnamské břicho je opravdu výhodná investice. Podnikání na nich se všemi zákazy a omezeními je nepravděpodobné, ale rodina přestane chodit do obchodu na vepřové maso. A nakoupené vepřové maso nezůstane po krku břicha.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce