Růstové stimulanty pro skot: jména, recenze

Mnoho lidí si myslí, že krmení telat pro rychlý růst je nutné pomocí hormonálních léků. Je to možné, ale to nevylučuje potřebu správně vyvážené stravy. Mnoho „stimulátorů růstu“ navíc představuje sbírku vitamínů a minerálů.

U skotu je také nutné oddělit pojmy „růst v kohoutku“ a „růst svalů“. První z nich je volitelný a někdy škodlivý. Druhá je na žádost majitele.

Výhody a nevýhody používání růstových stimulantů pro dobytek

Z hlediska chovu hovězího dobytka při použití stimulantů, včetně růstových hormonů, neexistují pro gobie žádné nevýhody. Některé pevné plusy:

 • zvířata rychle přibývají na váze;
 • podmínky krmení jsou sníženy;
 • smrtelný výstup z jatečně upraveného těla je více.

Nikdo se nestará o stav kloubů, kostí a vazů budoucích steaků. U rodokmenu a mléčného skotu je situace odlišná. Tato zvířata nepotřebují velkou svalovou hmotu. Zde již vidíte nejen klady, ale i nevýhody rychlého růstu a rozvoje.

Použití růstových hormonů u březích krav povede k vývoji příliš velkého plodu. Výsledkem je, že nejsou vyloučeny komplikace během telení a mléčný skot by měl každoročně rodit potomky. Proto stojí za zvážení při pohledu na reklamy na růstové hormony pro skot. Pokud výrobce tvrdí, že je přípravek vhodný pro použití na březích zvířatech, je s největší pravděpodobností neúmyslný.

Ještě horší jsou umělé růstové stimulanty pro chov telat chovaných pro kmen. U mladých zvířat rostou tubulární kosti nejrychleji. Kvůli nim dochází ke zvýšení výšky v kohoutku. Měření ukazují, že u mladých zvířat se kostra vyvíjí nerovnoměrně: nyní je kohoutek vyšší, pak křížová kost, poté se růst na nějakou dobu obecně zastaví.

Během těchto zastávek mají šlachy, které drží klouby pohromadě, čas „dohnat“ kosti. Plně formované zvíře má dobrou ODA.

Pokud se však použily stimulanty, rovnováha mezi vývojem kostí a svalů se naruší. Použití hormonů dává příliš mnoho svalové hmoty stále slabým kostem a kloubním vazům. Jiné stimulanty vyvolávají zrychlený růst kostí. Výsledkem jsou slabé klouby a zkrácené šlachy.

Pokud je malé tele krmeno příliš intenzivně, pod velkou hmotností a kvůli rychlému růstu, šlachy nemají čas na normální vývoj, v tomto případě se často objevují kontraktury

Před stovkami let si lidé zároveň všimli, že zvíře na dobrém a bohatém jídle roste větší než jeho příbuzní. Proto je nejlepším stimulátorem růstu telat určených k chovu nebo k produkci mléka vyvážená strava. Do vysoce kvalitního krmiva můžete přidat krmná antibiotika, což umožní tělu zvířete neplýtvat energií na boj s nemocemi.

Telecí krmivo pro rychlý růst

Prvním krokem je krmení tele přírodním kravským mlékem. V prvních dvou týdnech se mladá zvířata vyvíjejí velmi rychle a přibývají na váze, krmí se pouze mlékem. Během prvních 2 hodin života by novorozenec měl dostat asi 10% své hmotnosti mlezivem. Denní dávka mléka se postupně zvyšuje a zvyšuje se na 12 litrů.

Nezkušení majitelé skotu mají nesprávný dojem, že je nejlepší krmit malé telátko mlékem a seno.

Tuto teorii často dodržují fanoušci „přirozeného životního stylu“. Telata divokých túr koneckonců nedostávala žádné jiné jídlo, kromě trávy a mléka. Ale divoké prototypy jsou vždy menší než jejich domestikované protějšky. „Experimentátoři“ jsou přesvědčeni svými vlastními zkušenostmi, že teorie je špatná, a mění svůj názor. Nejlepším krmivem pro rychlý růst telat jsou obilné koncentráty. Začnou se přidávat od 3. týdne života mláďat. Při bohatém krmení mlékem a výživnými krmivy je denní přírůstek hmotnosti mladého skotu přibližně 1 kg.

Nejlepší je použít komerčně připravené krmivo pro tele. Antibiotika a hormony, které každého děsí, chybí. Tyto přísady se podle potřeby podávají samostatně.

Pozornost! Nezaměňujte antibiotika s kokcidiostatiky.

Vysoce kvalitní startovací krmivo pro mladá zvířata obsahuje živiny nezbytné pro rychlý růst a nárůst svalové hmoty. Nejprve je to proteinový a vitamínový a minerální komplex.

Počáteční pelety lze telatům krmit od okamžiku, kdy zkusí něco jiného než mléko.

Startovací krmivo

Určeno pro telata od 0 do 6 měsíců věku. V Rusku si můžete koupit krmivo z produkce Krasnodaru: "Vitula", "Venera", "Elegance".

První dva jsou pro telata do 3 měsíců věku. Granule se přidávají postupně a ve věku 90 dnů se sníží na 1,6 kg denně. Elegance je další fáze. Používá se ve věku 3-6 měsíců. Maximální denní dávka je 3,5 kg. Telata se později, aby se snížily náklady na výkrm, postupně převádějí z Elegance na běžné krmivo s vitamínovými a minerálními premixy.

Stejný výrobce nabízí 2 přísady do krmiva jako urychlovače růstu: CattlePro Littlegoby a CattlePro BestVil. Vypadají jako běžné granule. Produkt „BestVil“ se používá po šesti měsících a mísí se s hlavním krmivem. Doplňková látka nahrazuje 15–30% hlavní dávky obilí. Littlegoby se používá pro telata od 3 do 6 měsíců, pokud je drahé počáteční krmivo nahrazeno levnějším obilím. Podíl této přísady je také 15-30%.

Všechny produkty od tohoto výrobce obsahují kokcidiostatika, která zabraňují rozvoji kokcidiózy. I když krmivo nezrychluje přírůstek hmotnosti u telat, absence parazitů je sama o sobě stimulátorem růstu.

Existují i ​​další růstové stimulátory, které nesouvisejí s krmivem nebo doplňkovými látkami.

Přípravky pro růst skotu

Růstové stimulanty pro telata zahrnují:

 • vitamínové formulace pro injekce;
 • antibiotika;
 • hormonální.

Která odrůda zvolit stimulaci rychlého růstu závisí na situaci. Nejčastěji se však používají vitamíny a krmiva antibakteriální látky.

Vitamínové a minerální komplexy

Doplňky stravy jsou stejné vitamínové a minerální komplexy, které se musí používat nejen na výkrm. Na světě neexistují regiony, které by byly ideálně vyvážené ve všech nezbytných zvířecích prvcích. V každé konkrétní oblasti pobytu musí být chybějící látky přidány do krmiva pro hospodářská zvířata. To je však stanoveno pomocí laboratorních testů, a proto není možné v obecném článku uvést konkrétní názvy vitamin-minerálních stimulantů růstu skotu. Nejčastěji se jedná o vitamínové a minerální injekční roztoky. Když vyslechl jedno z těchto biostimulantů - Catosal.

Často se věří, že pokud máte Catosal, můžete tele nakrmit nejlevnějším obilím a ne hýčkat zvíře jinými přísadami.

Catosal

Ve skutečnosti obsahuje pouze 2 účinné složky: derivát fosforu a derivát vitaminu B₁₂. Používá se jako tonikum, protože zrychluje metabolismus a zlepšuje imunitu.

Catosal se vyrábí ve formě injekční kapaliny. Telatům se injekčně podávají subkutánně, intramuskulárně nebo intravenózně. Neexistuje však žádné aplikační schéma pro výkrm hovězího skotu.Uživatelské recenze Catosal jsou skeptické. A to není překvapující. Žádný stimulant nedává magické výsledky. Pro dobrý růst skotu je třeba souběžně s injekcemi přípravku Catosal zvířata dobře krmit a opatřit sadou vitamínů a minerálů.

Eleovite

Další injekční roztok vitamínů. Složení tohoto produktu je bohaté: 12 vitamínů. Uvolňovací forma: injekční kapalina. Barva je nažloutlá nebo nahnědlá. Má specifický zápach. Vitamíny, které tvoří Eleovit, se podílejí na metabolismu tuků, bílkovin a sacharidů. Používá se k léčbě nemocí spojených s metabolickými poruchami. Výrobce nezmiňuje rychlý růst. Dávka pro skot: dospělá zvířata - 5-6 ml, telata - 2-3 ml. Intramuskulární nebo subkutánní injekce.

Pozornost! Současně se zahájením injekcí přípravku Eleovit je strava vyvážená, pokud jde o fosfor, vápník, bílkoviny, hořčík a stopové prvky.

Krmte antibiotiky

Kromě kokcidiózy mohou telata postihnout i další infekce. Kokcidiostatika v krmivu v tomto případě nepomáhají. K ochraně mladých zvířat před jinými nemocemi při chovu zvířat se používají krmná antibiotika. Pokusy ukázaly, že zvířata krmená těmito veterinárními léky překonala kontrolní skupinu, pokud jde o produktivitu, o 2–14%.

Komentář! Jiný název pro krmná antibiotika je nativní, tj. Nerafinovaný.

Do potravy telat se přidávají nerafinované přípravky obsahující bílkoviny a vitamíny. Krmná antibiotika zahrnují:

 • biomycin;
 • chlortetracyklin;
 • oxytetracyklin.

Jedná se o „čisté“ látky, které v této formě nedávají. Komerčně dostupná nativní antibiotika jsou známa spíše pod značkami a aditivy než léky.

Telata jsou krmena nativními přísadami, pokud nabízejí podobné antibakteriální činidlo pro injekci v hermeticky uzavřené lahvi, je to již antibiotikum pro léčbu

Biomycin

Můžete si jej koupit pod názvem „Biokorm-1“. Světle hnědý prášek, který zůstává aktivní po dobu 6 měsíců. Obsah účinné látky v 1 g přípravku „Biokorm-1“ je 900–1 000 jednotek. Obsahuje také vitamíny skupiny B, které jsou často považovány za stimulanty růstu. Doplňuje nedostatek základních stopových prvků.

Chlortetracyklin

Obchodní název „Biokorm-4“. Hnědočerný prášek s trvanlivostí 3 měsíce, 1 g obsahuje až 30 000 IU účinné látky. Kromě antibiotika je přítomen vitamin B₁₂.

Oxytetracyklin

Prodává se jako rodák z Terramycinu. Kultura se pěstuje na drceném zrnu. V hotové formě je to světle hnědý prášek s ostrým zápachem plísní. Doba použitelnosti je šest měsíců. 1 g obsahuje 3-4 tisíce jednotek oxytetracyklinu. Kromě antibiotika jsou ve velkém množství přítomny bílkoviny, tuky, látky neobsahující dusík a vitamíny B. Dobrý stimulant růstu.

Pozornost! Dávky nativních antibiotik se počítají na základě hlavní účinné látky.

Hormonální stimulanty

Hlavní hororový příběh spotřebitelů masných výrobků. Ve skutečnosti je skutečným hormonálním stimulantem genová mutace, která způsobuje, že tele produkuje myostatin. To je také hormon, ale zastavuje růst svalové hmoty. Změna genu vedla k úplnému zablokování jeho práce. V živočišné říši je tato mutace docela běžná, ale byla opravena pouze u plemene hovězího skotu: belgická modrá.

Tele jakéhokoli jiného plemene než belgické modré nebude mít takový výsledek, bez ohledu na to, jak ho krmíte a jaké stimulanty růstu používáte.

Umělé stimulanty hormonálního růstu neposkytnou požadovaný účinek bez vysoce proteinových koncentrátů a „tréninku“, tedy aktivního pohybu.

Nukleopeptid

Hlavní funkcí tohoto hormonálního léku je stimulace svalového přírůstku. Získává se ze sleziny skotu. Navenek je to zakalená kapalina. Barevná škála je od světle žluté po žlutohnědou. Při třepání snadno pění. Při dlouhodobém skladování v klidu se vytvoří sraženina, která se po protřepání snadno rozpadne.Balení: 5, 10, 100 ml. Lahvičky jsou hermeticky uzavřeny polymerovými víčky.

Důležité! Doba použitelnosti otevřené lahve není delší než 24 hodin.

Totéž platí pro ta balení, jejichž kapalina byla odebrána stříkačkou přes víko.

Mechanismus účinku

Látky obsažené v nukleopeptidu stimulují sekreci štítné žlázy a androgenních hormonů. Výrobce nepožaduje více než fyziologické množství.

Štítné žlázy mají komplexní účinek:

 • aktivovat syntézu růstového hormonu;
 • stimulovat vývoj a růst telete;
 • zrychlit soubor svalové hmoty;
 • mají anabolický účinek.

Lék také zvyšuje odolnost těla vůči chorobám. Tele, které nebylo nemocné, vždy poroste větší než to, které bylo vážně nemocné v mládí.

Při použití nukleopeptidu se svalová hmota zvyšuje o 12-25%. Vylepšena je také konverze zdroje. Nástroj lze použít souběžně s nativními antibiotiky a vitamínovými a minerálními premixy.

Nukleopeptid zrychluje metabolismus, takže telata je třeba krmit stále častěji než u těch, u nichž stimulant pro rychlý růst nebyl používán

Gamavit

Hormonální přípravek na bázi denaturované emulgované placenty a nukleinátu sodného. Výchozím materiálem pro kvasinky jsou kvasinkové kultury. Gamavit se vyrábí v tekuté formě. Obvykle se používá injekčně.

Produkt obsahuje biologické látky, které zvyšují imunitu a optimalizují metabolické procesy. Používá se k prevenci a léčbě:

 • hypovitaminóza;
 • anémie;
 • pyometra;
 • otrava;
 • toxikóza;
 • invazivní a infekční nemoci.

Používá se také jako tonikum v pooperačním období. Gamavit je také užitečný při přípravě zvířat na výstavy a soutěže. Ale anotace nikde neříká, že stimuluje růst. Možná nepřímo. Výrobce inzeruje produkt také jako stimulant růstu.

Majitelé produktivních hospodářských zvířat se pokusili probodnout telata a selata gamavitem pro růst. Názory byly rozděleny. Majitelé kuřat, kteří drogu pájeli na kuřatech, říkají, že ptáci dobře přibrali. Majitelé selat a telátek věří, že destilovaná voda by mohla být vstřikována se stejným úspěchem místo stimulantu. Výrobce tvrdí, že se objevilo mnoho padělků a při nákupu je třeba být opatrný.

Pravidla pro používání urychlovačů růstu skotu

Všechny stimulanty růstu se používají nejen u skotu, ale také u jiných zvířat. V závislosti na typu savce se také mění schéma použití.

V prvních měsících života telete se stimulanty nepoužívají. Mladá zvířata jsou krmena vysoce kvalitními předkrmy, seno a mlékem. Při krmení býka budou vyžadovány stimulátory rychlého růstu.

Vzhledem k široké škále urychlovačů růstu neexistuje jednotné schéma jejich použití. Ke každému stimulantu musí být přiloženy pokyny. Pokud ne, je droga pravděpodobně určena pro jiné účely. Rychlý růst s tímto lékem je buď náhoda, vedlejší účinek, nebo sebeklam.

Nukleopeptid se používá k rychlému krmení hlav. A návod k použití produktu právě pro tento účel existuje. Ke stimulaci imunity se nukleopeptid injikuje intramuskulárně nebo subkutánně v dávce 0,1-0,2 ml / kg živé hmotnosti jednou za 24 hodin po dobu 3 dnů.

Při použití jako stimulátor růstu pro výkrm telat se injekce podávají subkutánně do středu krku. Dávka je 0,1-0,2 ml / kg. Na jedno místo nelze vstříknout více než 30 ml. Injekce se podávají 4krát v intervalu 15 dnů.

Pozornost! Při použití nukleopeptidu musí být tele krmeno stravou s vysokým obsahem bílkovin.

Hlavním pravidlem používání produktů pro rychlý růst jsou vysokoproteinové koncentráty ad libitum. Pro rychlý růst můžete použít nejlepší a nejdražší stimulanty, ale pokud lýtko nekrmíte, neroste.Prostě nebude mít kde vzít „stavební materiál“ pro své tělo.

Abyste získali dobrou svalovou hmotu, budete muset lýtka dobře krmit, funguje zde zásada „abyste hodně vydělali, musíte hodně investovat“.

Názor veterinářů

Účinek růstových stimulátorů na rychlý nárůst svalové hmoty u telat je poněkud přehnaný. Růst býků je ovlivněn:

 • genetika: nikdy nebude mléčné tele přibírat na váze tak rychle jako telecí maso;
 • vysoce kvalitní strava: pokud se pokusíte ušetřit peníze a nakrmit tele levným obilím v nedostatečném množství, vyroste belgická modrá goby jako ubohé tele;
 • zásobování zvířat nezbytnými mikroelementy a vitamíny: s avitaminózou nebo nedostatkem jakéhokoli prvku se růst zvířat často zastaví;
 • dobré podmínky bydlení: tele, které plýtvá svou silou v boji o přežití, roste pomalu.

A pouze pokud jsou tyto podmínky splněny, můžete se pokusit urychlit přibývání na váze býky pomocí umělých prostředků.

Pozornost! Před použitím stimulantů pro rychlý růst je nutné provést odčervení.

Použití stimulátorů rychlého růstu pro injekce skotu je svůdné, ale může být nebezpečné. Přebytek vitaminů získaných orálně nebude absorbován a bude vylučován z těla přirozeně. Po vstříknutí vitamínového přípravku do těla vstoupí i zbytečné. Stimulanty růstového hormonu mohou narušit vaši přirozenou rovnováhu. Výsledkem nebude zrychlené přibývání na váze, ale problémy s produkcí hormonů.

Závěr

Krmení telat pro rychlý růst je nezbytné, především, vysoce kvalitní produkty obsahující velké množství bílkovin. Žádné hormony a antibiotika nepomohou zvířeti přibrat na váze, pokud nemá z čeho „budovat“ svalovou tkáň.

Recenze růstových stimulantů pro skot

Stanislav Blinov, 37 let, Brjansk
Když jsem se rozhodl krmit býky masem, nejdřív mě ani nenapadlo, že je budu muset krmit rok a půl. Nyní na farmě si můžete koupit pouze dvoudenní nebo o něco starší. Později je vše rozebráno. Slyšel jsem o stimulantech růstu, rozhodl jsem se to zkusit. Přesto toto maso není k jídlu. Nejprve jsem zkusil nukleopeptid. Ukázalo se, že hormony z injekce prostě nefungují. Pak jsem si uvědomil, že pokud užíváte hormonální léky, musíte býka krmit jako kulturista. Přinejmenším žádný proteinový koktejl. Všechna krmiva by tedy měla obsahovat vysoký obsah bílkovin. A to je drahé. Pak mi bylo doporučeno Catosal. Říkali, že to byl téměř zázračný lék. Také jsem si toho výsledku moc nevšiml. Samotná láhev je ale velmi drahá. Výhodou Catosalu však je, že zvyšuje chuť k jídlu.
Almaz Yusupov, 42 let, Zelenodolsk
Telata musí být krmena mlékem po dobu nejméně sedmi měsíců. Samozřejmě je také nutné obilí, ale tele by mělo dostávat mléko co nejdéle. A nemůžete brzy převést na náhražky. Kvůli náhradám hanobí. A rychle rostou jen ti skřítci, kteří nikdy nebyli nemocní nebo zneužívaní. Věřím, že nejlepším promotorem růstu je dobrá genetika a správné krmení. Například drtič by měl být dáván co nejjemněji. Tímto způsobem se lépe vstřebává.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce