Po inseminaci má kráva bílý výtok: příčiny a léčba

U krávy po býkovi se bílý výtok vyskytuje ve dvou případech: tekoucí sperma nebo vaginitida. Pokud se vyvine endometritida, může také existovat krvavý (hnědý) hlen. „Bílému“ se často říká obvyklý průhledný fyziologický odtok během a po lovu. Ve skutečnosti jsou nažloutlé barvy. Tato svoboda v terminologii přináší značné zmatky v chápání toho, zda je výtok krávy normální nebo nemoc.

Proč má kráva po zakrytí bílý výtok?

Normální fyziologický výtok z vulvy u krávy je jasný a nažloutlý. Vzhled jiné barvy a zakalení hlenu naznačuje přítomnost zánětlivých procesů v reprodukčním systému zvířete. Obvykle se tato onemocnění vyvíjejí po otelení. Po páření s býkem může zánět začít, pouze pokud byla poškozena výstelka dělohy a do těla se dostala infekce.

Při přirozeném páření s býkem se může vyvinout cervicitida v důsledku poškození svalové nebo sliznice cervikálního kanálu. V tomto případě je možný výskyt hnisavých odtoků z vulvy. V tomto případě bude vzhled vnějších pohlavních orgánů daleko od normálu. Zejména bude oteklá sliznice.

Kolpitida

Předpokládá se, že bílý výtok se vyskytuje při vaginitidě. To není úplně pravda. Kolpitida, což je „klasická“ vaginitida, je charakterizována váčky na sliznici genitálií. Jedná se o zánět vaginální sliznice. Často je výsledkem dalších problémů v reprodukčním systému:

 • cervititida;
 • endometritida;
 • trichomoniáza;
 • kampylobakterióza;
 • poranění porodních cest.

Ve všech případech se na vaginální sliznici tvoří vezikuly naplněné jedním nebo jiným typem exsudátu. Ten závisí na příčině vaginitidy.

Komentář! Alokace ve velkém množství s vaginitidou u krav chybí.

Další obraz je pozorován u vestibulovaginitidy. Povaha sekrecí sliznic je zde velmi různorodá.

Takový bílý hlen je možný při hnisavé vestibulovaginitidě.

Vestibulovaginitida

Takový bílý hlen je možný při hnisavé vestibulovaginitidě.

Rozdíl od vaginitidy spočívá v tom, že v tomto případě se sliznice vestibulu zapálí. Později však zánět přejde do pochvy samotné. Vestibulovaginitida se dělí podle tří kritérií: průběh, povaha a původ.

V průběhu onemocnění se dělí na akutní a chronické. Podle povahy procesu jsou to:

 • hnisavý;
 • serózní;
 • katarální;
 • flegmonózní;
 • záškrt;
 • smíšený.

Podle původu se rozlišují tři skupiny: neinfekční, infekční a invazivní.

Příčiny nemoci mohou být:

 • traumatické, například při páření s býkem;
 • infekční při infikování pohlavně přenosnou patogenní mikroflórou;
 • komplikace po infekčních onemocněních.

Výtok bude u jakékoli vestibulovaginitidy, ale ne vždy budou bílé nebo žluté. V akutní serózní formě bude exsudát téměř průhledný. Při akutním katarálním zánětu je hlen zakalený a viskózní. Akutní hnisavý je charakterizován odtoky bílé, žluté a žluto-hnědé barvy. Možná také nazelenalý. Pus má silný nepříjemný zápach.

U akutní flegmonózní formy je hnisu málo; vysychá na spodní části ocasu.Při akutní záškrtu vestibulovaginitidě se vylučuje hnilobná hnědá tekutina.

Pokud jde o objem, exsudát je nejvíce podobný obvyklému fyziologickému hlenu u hnisavé-katarální a chronické katarální vestibulovaginitidy. Rozdíl je ve směsi hnisu. Samotný výboj může být kapalný i hustý.

Proč má kráva po oplodnění žlutý výtok?

S vysokou mírou pravděpodobnosti se u endometritidy objevuje žlutý výtok. Jedná se o zánět sliznice dělohy, který se obvykle vyskytuje jako komplikace obtížného otelení. Výsledkem je, že v době páření s býkem má nemoc čas jít dostatečně daleko na to, aby exsudát získal žlutou nebo dokonce hnědou barvu od příměsi krve.

Výtok s endometritidou může být také slizniční. Povaha odtoku závisí na formě onemocnění: katarální, hnisavé nebo fibrinózní. V první se uvolňuje hlen, ve druhé hnis, ve třetí jsou v hlenu přítomny fibrinové filmy.

Komentář! Výtok s běžící hnisavou vestibulovaginitidou bude také světle žlutý.

Nejnebezpečnějším je ve všech případech hnis se sraženou krví. Takové odtoky budou vypadat tmavě žluté nebo nahnědlé. Tato barva znamená, že se zánět dostal do krevních cév a poškodil je.

U fibrinózní endometritidy může být výtok nejen hnědý, ale také jasně krvavý, s hnisavým bílým neprůhledným hlenem vytékajícím z dělohy

Co dělat, když má kráva výtok po býkovi

V tomto případě akce přímo závisí na vzhledu a načasování výboje. Pokud kráva začne vytékat hustou bílou tekutinu z pochvy hned po přirozeném páření s býkem, nejspíš byste se neměli bát. Žádná infekce se nevyvíjí tak rychle. Za předpokladu, že zvíře bylo před inseminací zdravé. Ale během prvních 15 minut může býčí sperma proudit z pochvy dělohy.

Komentář! Před zajištěním páření s býkem se můžete ujistit, že je kráva zdravá, a to rektálním masírováním dělohy.

V případě onemocnění reprodukčních orgánů bude výtok "zbarven".

Příroda je velký zajistitel. Část ejakulátu, kterou býk vyhodí během páření, by stačila na oplodnění stovek královen. Přebytek spermií je buď postupně absorbován tělem samice, nebo vytéká ven.

Druhá možnost: transparentní, hustý a lepkavý hlen, který se objeví 2-3 dny po páření býkem nebo oplodněním. Doba takového propuštění je od měsíce do dvou. Naznačují, že se kráva oplodnila.

Tento výtok se zastaví po 1–2 měsících. Aby se však ujistilo, že je kráva březí, musí být měsíc po krytí rektálně vyšetřena.

Vzhled zakaleného výtoku 1 nebo více dní po páření naznačuje vývoj zánětlivého procesu. V tomto případě je nutné zahájit léčbu krávy. Ale obvykle se všechna onemocnění dělohy a pochvy vyvinou po otelení jako komplikace. Bílý, žlutý a hnědý výtok před párením s býkem může být u krávy pouze tehdy, pokud majitel zvířete nevěnoval pozornost nástupu a vývoji nemoci.

Komentář! Několik dní před otelením se také může u krávy objevit „bílý“ výtok.

Ale to se děje již 9 měsíců po oplodnění zvířete býkem. A hlen není bílý, ale nažloutlý. Může být mírně oblačno. Začíná vyniknout asi 2 týdny před otelením.

Takový hojný zakalený výtok není za žádných okolností normou a je vysoce pravděpodobné, že bude indikovat pokročilou endometritidu.

Léčba

U kolpitidy je vagina kravy zavlažována dezinfekčními roztoky:

 • soda;
 • peroxid vodíku;
 • furacilin;
 • rivanola.

V případě vážného poškození se do pochvy zavedou tampony s dezinfekčními masti: streptocidní, Višnevskij, ichtyol a další.

Při cervicitidě se vagina kravy zavlažuje roztokem Lugolu nebo manganistanu draselného, ​​poté se exsudát odstraní a pomocí tamponu se cervikální kanál lubrikuje ichtyolem nebo jodoform-dehtovou mastí.

Léčba vestibulovaginitidy závisí na jejich typu. V případě serózního, katarálního a hnisavého zánětu se vagina krávy polévá roztokem furacilinu, etakridin laktátu nebo 2% roztoku jedlé sody. Dále se na sliznice aplikuje antiseptické mazání: syntomycin, streptocid, Višnevskij. U flegmonóz a záškrtu je praní podobné, ale do mazání se přidává 1% novokainu v prášku.

Při endometritidě je zvíře umístěno do zlepšených podmínek ustájení. 50 ml 2% studeného roztoku vagotilu nebo 500 ml Lugolova roztoku se vstřikuje do dělohy krávy. Poté se obsah dělohy evakuuje vakuovou pumpou a do krávy se umístí antimikrobiální bolusy. Neurotropní léky, vitamin A a námelové deriváty jsou injikovány subkutánně. Používá se také Mosinova blokáda. Jsou zobrazeny obecné terapeutické prostředky.

Preventivní opatření

Normální fyziologické sekrece, které naznačují pravděpodobnost oplodnění, často přilnou k ocasu krávy a přitahují mouchy. Aby se předešlo infekci genitálií po páření býkem, je třeba dodržovat hygienu vnějších pohlavních orgánů: vulva a ocas se denně umyjí teplou vodou a otřou se do sucha. Majitel se zároveň může ujistit, že nedochází k žádným problémům, nebo si chorobu včas všimnout.

Pro prevenci gynekologických problémů u krávy je nutné dodržovat podmínky ustájení a krmení. Předispozici k endometritidě často zhoršuje nedostatek vitamínů a nedostatek pohybu, které snižují imunitu zvířete.

Závěr

U krávy po býkovi by měl být bílý výboj v ideálním případě zcela nepřítomný, pokud to nejsou první minuty po páření. U zdravé dělohy by měl být hlen transparentní jak po páření, tak před otelením.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce