Plemena králíků pro domácí chov: charakteristika + fotografie

Divoký evropský králík je jedním z posledních domestikovaných druhů zvířat. Králík se stal mazlíčkem asi před 1500 lety. Díky schopnosti králíka reprodukovat se včasně a rychlé změně generací byl člověk schopen vybírat zvířata pro nové postavy, někdy se objevující v průběhu nevyhnutelných mutací.

V přírodě jsou zvířata s vlastnostmi, které narušují přežití, eliminována přirozeným výběrem. Osoba může zachovat takový znak v populaci domácích zvířat, pokud je tento znak užitečný pro lidskou ekonomickou činnost. A někdy je to jen rozmar.

V důsledku umělého výběru způsobil jediný nepopsatelný druh divokého evropského králíka všechna plemena domácích králíků, která dnes existují na světě.

Na pravé straně můžete porovnat divokého králíka s domácím.

I malý králík domácí je 2–3krát větší než divoký. Výjimkou jsou miniaturní králíci, kteří mohou být menší než jejich divoký předchůdce. Miniaturní králíci však nemají žádnou ekonomickou hodnotu. To jsou domácí mazlíčci.

Pokud nepotřebujete domácího mazlíčka, ale králíka, abyste získali maso, kůži nebo chmýří, musíte se rozhodnout pro plemeno.

Protože koncept „nejlepších plemen králíků“ je velmi relativní, budeme určeni parametry. Pokud potřebujeme králíky k získání vysoce kvalitní vlny, pak nejlepší určitě budou angorský králík... Pokud potřebujeme velkou kůži, musíme si vybrat některá z obřích plemen. Chcete-li rychle získat maso, musíte si vybrat mezi moderními plemeny brojlerů.

Pokud je to možné, chtěl bych vše zkombinovat a zároveň mít minimální potíže při zakládání králíků - musíte se blíže podívat na domácí plemena chovaná s ohledem na klima.

Pro začátek by proto bylo lepší zvážit plemena králíků chovaných v SSSR.

Plemena králíků chovaných v Sovětském svazu

Vzhledem k určité nejasnosti na internetu s obrázky králičích plemen, zejména tím trpí černohnědý králík, je lepší popsat tato plemena králíků fotografiemi, protože očividně už málokdo ví, co je černohnědý liška je na počest pojmenována jako plemeno černohnědého králíka a je neustále používána jako příklad fotografie anglického ohnivého černého králíka.

Mimochodem, ohnivá černá má velmi velkolepou barvu a toto plemeno stojí za zvážení také z hlediska chovu na soukromém nádvoří. Ale později.

Králíci v SSSR byli chováni s ohledem na klimatické podmínky. Sovětská plemena zahrnují:

 • bílí a šedí obři, pocházející z obřích evropských plemen s krví místních vytrvalých, ale vyšlechtěných zvířat;
 • sovětská činčila, která byla také nucena se zdokonalovat u místních králíků, protože evropská činčila nebyla přizpůsobena ruskému podnebí;
 • Sovětský marder, produkt křížení již chovaných sovětských plemen s kříženými králíky s modrou barvou;
 • stříbrný králík, pocházející z francouzského šampaňského s přílivem místní krve;
 • Ruský hornatý nebo himálajský, jehož původ je ve skutečnosti nejasný;
 • černohnědá, nezaslouženě zapomenutá, i když je to jedno z nejlepších plemen chovaných v SSSR.

Všechna sovětská plemena mají směr masa a kůže, jsou univerzální.

Šedý obr

Toto plemeno pochází z nejslavnějšího králíka v Evropě - králíka Flanderse. Po Flandra přinesl do Ruska, ukázalo se, že nemohl vydržet ruské mrazy. Aby byl tento problém odstraněn, byly Flandry zkříženy s místními králíky, kteří jsou dobře přizpůsobeni ruskému podnebí.

Toto plemeno bylo oficiálně zaregistrováno v roce 1952. S určitou barevnou variací v zabarvení šedého obra nesou všichni gen divokého aguti, pravděpodobně zděděný od zvířat. Barva šedého obra ze všeho nejvíce připomíná zajíce se šedým nebo načervenalým odstínem.

Důležité! Když kupujete šedého obra, podívejte se blíže na jeho zadní část hlavy. Pokud je tam viditelný světelný klín, znamená to, že vám místo obra prodají činčilu. Jsou stejné barvy, protože oba jsou „divokí aguti“.

Výrazným rysem obra jsou také uši při pohledu zepředu. Musí být rovné a tvořit latinku V.

Délka šedých obrů je 65 cm. Hmotnost je až 7,5 kg. Ale průměrná hmotnost králíků je obvykle 5 kg, králíků je 6 kg.

Mezi výhody tohoto plemene patří rychlý růst mladých zvířat. Do 4 měsíců váží mladí králíci již 2,5 - 3 kg. Šedí obři jsou odolnější vůči chorobám než jejich rozmarní předkové - Flandry.

Z minusů je zaznamenána nízká kvalita pokožky. Srst šedého obra není silná. Kůže má ale působivou velikost - třetinu čtverečního metru.

Bílý obr

Čistě bílá kůže je v kožešinářském průmyslu vysoce ceněna, protože ji lze obarvit jakoukoli barvou, kterou chcete. Současně je žádoucí, aby samotná kůže byla větší, protože při šití kožešinových výrobků je snazší pracovat s velkou kůží.

Na základě požadavků kožešníků se mezi vlámskými králíky začali vybírat albíni. Při dovozu bílých flander do Ruska v roce 1927 čelili chovatelé problému termofilnosti flander.

Komentář! Bílé flandry byly do Ruska dováženy dříve než šedé.

Bílý flanderský králík se sice objevil před šedým, ale pracuje na plemeni Bílý obr začalo mnohem později. A na jeho tvorbě se mohl podílet „pozdní“ šedý obr a králík plemene činčila francouzská. Pokud byl šedý obr jako plemeno registrován v polovině 20. století, pak se práce na bílém obru prováděly až do rozpadu SSSR.

Aby se zlepšila výdrž, byla velikost bílého obra „obětována“. Je menší než šedá, i když ne moc. Hmotnost bílého obra se pohybuje od 4,3 do 6,1. Průměrná hmotnost - 5 kg. Délka těla 60 cm s poprsím 40 cm.

Bílý obr je plodný, králík má ve vrhu 7-10 králíků. Královny tohoto plemene zřídka jedí nebo pošlapávají mláďata. Králíci dobře přibývají na váze a do 4 měsíců dosáhnou 2,5 - 3,5 kg.

Kůže bílého obra jsou v průmyslu žádaná, i když jsou horší než kůže sovětské činčily. Činčila je ale šedá, což omezuje použití jejích kůží.

Z nedostatků bílých obrů je zaznamenána slabá puberta tlapek, a proto mohou mít pododermatitidu, když jsou drženi na mřížované podlaze.

Sovětská činčila

Pozornost! Nesmí být zaměňována s mnohem menším králíkem činčila francouzského původu na fotografii níže.

Sovětská činčila byla chována pomocí reprodukčního křížení mezi francouzskými činčily a plemenem bílého obra. Kromě křížení byl prováděn přísný výběr králíků, pokud jde o velikost, přizpůsobivost ruským klimatickým podmínkám a časnou dospělost.

Výsledná sovětská činčila je největší ze všech sovětských plemen. Délka těla sovětské činčily je 70 cm, průměrný obvod hrudníku je 40 cm, hmotnost od 6 do 7 kg. Po 4 měsících váží sovětské činčily 3,2 - 4,6 kg.

Barva králíků tohoto plemene, stejně jako všech aguti, je zónově šedá.

Pozornost! Sovětská činčila má světlou barvu na zadní straně krku. Jako na fotografii.

Srst sovětské činčily je vysoce kvalitní. Existuje pouze jedno plemeno, u kterého má činčila nižší hustotu srsti. Toto je černohnědý králík.

Sovětská činčila je všestranné a velmi kvalitní plemeno, které poskytuje vynikající srst a chutné maso.

Sovětský Marder

Byli chováni křížením sovětských činčil s ruským hermelínem a další infuzí krve outbredních arménských modrých králíků. Výsledkem je zvíře se zcela jedinečnou srstí, vysoce oceňovanou kožešinovým průmyslem. Barva králíka se podobá barvě kuny, která mu dala jméno. „Marder“ je kuna.

Marder má krásnou měkkou hnědou kůži. Barevná škála se pohybuje od tmavé po světle hnědou. Kvůli kvalitě kůže má sovětský chovatel velmi jasné vyhlídky na chov těchto králíků pro potřeby kožešinového průmyslu.

Samotný králík je středně velký. Jeho hmotnost dosahuje 5 kg. Ale roste pomalu, takže jej nelze považovat za masný. V tomto případě je maso vedlejším produktem.

Sovětský pěvec je bohužel teplomilný a nevhodný pro chov v severních oblastech Ruska.

Stříbrný králík

Jedna ze situací, kdy bylo nové plemeno vyšlechtěno bez přidání další krve, výhradně výběrem. Rodičovským plemenem králíků je francouzský králík šampaňského. Byl vyřazen v oblasti Poltavy metodou výběru největších jedinců. V procesu chovu se dříve nenápadné stříbro zvýšilo a zlepšila se odolnost plemene vůči klimatickým podmínkám.

Chovají stříbrného králíka nejen kvůli krásné kůži. Toto plemeno se vyznačuje ranou zralostí a produkuje chutné maso.

Stříbrní králíci se rodí černí, někdy šedí. Stříbřitý se postupně začíná objevovat po měsíci života a v určitém pořadí: nos, ocas, břicho; hlava, záda, hruď, uši. Tato změna barvy v určitém pořadí naznačuje čistokrevnost zvířete. Nakonec zvířata změní barvu o 4 měsíce.

Pozornost! Příliš světlá srst u stříbrného králíka je považována za nevýhodu.

V tomto případě se ze dvou rodičů stejného odstínu ukáže potomek světlejší. Při chovu byste se měli pokusit vybrat pár tak, aby jeden z rodičů byl tmavší než druhý. Králík přináší 8-9 králíků.

Stříbřité veverky připomínají sibiřské veverky nejen barvou, ale i povahou. Jsou to zábavná a živá zvířata, která si rychle zvyknou na servisní personál.

Jejich průměrná hmotnost je dnes 4,5 kg. Maximum je 6,6 kg. Po 4 měsících už mláďata váží 4 kg. Porážková hmotnost po 4 měsících je 60%, mírně pod porážkovou hmotností plemen brojlerů.

Ačkoli jsou kůže ceněny pro jejich dospívání, hustota srsti je nižší než u sovětské činčily a černohnědého králíka.

Ruský hermelín

Je předkem brojlerů kalifornský králík, který vypadá jako hermelín, takže je lze snadno zaměnit. Ruský hermelín se také nazývá himálajský.

Hermelín pochází právě z Himalájí. Později se plemeno dostalo do Anglie, kde se nakonec formovalo jako hermelín. Název plemene byl dán podobností barvy jako hermelín.

Část populace přivezená do Ruska v procesu šlechtění se zvětšila a získala řadu specifických vlastností, což dalo důvod nazývat ruskou část populace ruským hermelínovým králíkem.

Pro zvýšení tělesné hmotnosti nalili hermelíny krev bílého obra. Výsledkem bylo zvýšení tělesné hmotnosti a zhoršení kvality srsti, zatímco hermelín byl známý svou dobrou srstí. Další šlechtitelská práce byla zaměřena na navrácení kvality kůže ruskému hermelínu.

V současné době je průměrná hmotnost ruského hermelínu 3,8 kg. Délka těla 51 cm.

Králík porodí 8 mláďat, která se rodí zcela bílá a charakteristickou barvu získá až za 8 měsíců.

Lahodné jemné maso a vynikající hustá srst, která ve světě nemá ve světě obdoby, se získává z ruského hermelínu.

Černo-hnědá

Nezaslouženě zapomenuté a již vzácné plemeno. Ale marně.Černohnědý králík je pro ruské podmínky téměř ideální. Rozhodli se toto plemeno stáhnout ve čtyřicátých letech XX. Století, kdy byla v módě srst černohnědé lišky. Současně byly zahájeny práce na plemeni králíků, jejichž barva mohla zcela kopírovat černohnědou lišku.

Nezkušený člověk si jistě zamění černohnědého králíka se stříbrným. To je pravděpodobně důvod, proč se popis černé a hnědé obvykle neshoduje s přiloženou fotografií. A se správným popisem obleku černohnědého králíka na fotografii můžete vidět zvíře s černým hřbetem a červeným břichem. Jsou to dva různí králíci. Černá a červená - rodák z Anglie a nazývá se black-fiery, jeho popis je uveden níže.

Stříbřité plemeno však nemá závoj, který odlišuje kůži černohnědé lišky a jejíž vzhled byl dosažen u černohnědého králíka. Ačkoli černohnědá byla chována pomocí stejného plemene šampaňského a anglického stříbra.

V roce 1948 byla černohnědá uznána jako plemeno s následujícími vlastnostmi:

 • průměrná délka těla 60 cm;
 • průměrný obvod hrudníku 30 cm;
 • průměrná hmotnost 5 kg. Mladý růst po 8 měsících 3,5 - 4 kg;

Hlavní barva čistokrevných králíků je černohnědá.

Pro Rusko je černohnědé plemeno dobré, protože je velmi nenáročné. Ačkoli je kalifornský brojler před růstem a smrtící produkcí masa před černohnědým masem, je mnohem náladovější a není schopen snášet ruské mrazy.

U plemene existují dva typy. Jeden nese gen stříbra. Druhá by měla být čistě černá, ale při pohledu z různých úhlů by srst měla být buď světlá nebo hnědá - aby se hrálo. Tuto kvalitu kožešníci velmi oceňují.

Bohužel po rozpadu Sovětského svazu bylo plemeno téměř ztraceno. Bylo by ale možné ušít kabáty z „liščí“ ovčí kůže.

Černý oheň králík

Skrýt plemeno vyvinuté v Anglii. Je z toho málo masa, je to vedlejší produkt. A živá hmotnost zvířete je 1,8 - 2,7 kg. Původní kůže se ale používá k šití doplňků a oděvů. Standard American Rabbit Breeders Association poskytuje pro toto plemeno 4 barevné varianty. Jaké jsou barvy černě ohnivého králíka, je vidět níže.

Černá.

Čokoláda.

Nachový.

Modrý

U králíků je rozdíl barev velmi patrný, jsou-li blízko.

Ryzhina je přítomna ve všech barevných variantách.

Vzhledem k původní barvě a poslušné povaze tohoto králíka se dnes chová častěji jako domácí mazlíčky, nikoli jako plemeno kůže.

Masná plemena

Brojlerová plemena králíků v Rusku jsou dnes zastoupena hlavně kalifornskou a třemi odrůdami novozélandského plemene.

Jedná se o středně velké králíky, které se vyznačují rychlým přírůstkem hmotnosti, předčasnou dospělostí a dobrými kožemi.

Variace novozélandského králičího plemene, foto

Motýl

Moderní plemeno pochází z Německa, ačkoli existuje také druh trpasličích motýlů.

Toto plemeno také nese jména Strokach a German Motley Giant. Strokach je souvislý tmavý pruh, který vede po celém hřebenu motýla.

Pozornost! Barva motýla je považována za dobrou kvalitu, pokud se ani jeden bod po stranách nedotkne pruhu na zadní straně. Doporučuje se vyloučit z chovu všechny ostatní barevné varianty.

Motýlí skvrny se dodávají ve třech barvách: černé, modré a čokoládové nebo havanské.

Černá.

Modrý.

Havana.

Motýl je velké zvíře. Délka těla 66 cm, hmotnost dospělého od 6 kg. Mládež ve věku 3,5 měsíce - 2,7 kg. Rostou trochu pomaleji než králíci brojlerů.

Výnos jatečného masa je poměrně nízký, nižší než u stříbrného masa - 55%. Motýl má také dobrou srst.

Plísňová plemena

Kromě masa a kůží lze u některých plemen získat vlnu pro přízi. Během období línání jsou tato zvířata doslova zbavená plešatosti a shromažďují padající vlnu.

Bílý plíseň

U bílého prachového peří je množství prachového peří ve vlně 84 - 92%, awn 8 - 16%. Od dospělého zvířete můžete nasbírat 350 - 450 g chmýří. A pokud se ho pokusíte nakrmit vysokou kvalitou, pak všech 600 g.

Hmotnost dospělých bílého plísně je malá, asi 4 kg.

Bílý plíseň netoleruje příliš dobře. Při teplotách nad 28 ° C může zemřít na úpal. Pro downy králíky byly vyvinuty speciální klece vhodné k chovu zvířat v každém ročním období.

Na poznámku! Pokud během vypouštění nespěcháte vytrhnout chmýří, vlna sama spadne a pod ní se objeví nová srst. Zvíře tak nezůstane úplně nazí a neprechladne.

Je lepší králíky vyčesat slickerem, aby se nezděsil postupem vytrhávání.

Angorská péřová

Toto plemeno je původem z Turecka a je rodičem White Down. Angora je chována, aby z nich dostala chmýří. Z nich lze také získat další výrobky, například maso, hmotnost zástupců plemene je 4 kg. Ale to není ziskové. Maso stojí stejně nebo levněji než maso brojlerů a od poraženého zvířete už nebudete mít víc chmýří.

Vlna se z Angory odstraňuje každé 3 měsíce a z jednoho účesu nebo vytrhávání se získá až 200 g vlny.

Při chovu kmene je zvířatům ponechán maximální růst. Chmýří se dvakrát odebere zbytku mladých zvířat a porazí se na maso.

Existuje 6 odrůd plemene Angora Down:

 • Angličtina;
 • Francouzština;
 • Němec;
 • obří;
 • satén;
 • bílé (a barevné).

S rozvojem výroby umělých materiálů bohužel začal význam králičího chmýří pro průmysl klesat. Může se velmi dobře stát, že brzy budou chmýří králíci vidět pouze v zoo.

Závěr

O tom, jaké plemeno králíků si vybrat pro chov v dceřiné farmě, bude muset rozhodnout chovatel. Pokud však nechcete zbytečné potíže s výstavbou teplého králíka a hledáním potřebného krmiva, je lepší vzít domácí plemeno, které bylo chováno najednou, aby vyhovovalo potřebám národního hospodářství SSSR, kde zvířata, upřímně řečeno, nebyla hýčkána kvalitním krmivem.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce