Prasečí plemeno Brazier: chov a péče o selata

Prasata plemene Mangal jsou poutavá svým neobvyklým vzhledem. Mají silnou, kudrnatou srst, která jim umožňuje zimovat venku. V Rusku je toto plemeno velmi vzácné a vysoce ceněné mezi farmáři.

Co je toto plemeno "Mangal"

Jak vidíte na fotografii, prasata Mangal se vyznačují neobvyklým vzhledem, nicméně hlavním rysem plemene je vysoká produktivita a tenká mastná vrstva, díky níž jsou vepřové výrobky obzvláště drahé. Prasata plemene Mangal patří ke směru masa.

Historie vzniku a zachování plemene

Plemeno prasat Mangal se objevilo v roce 1830 v Maďarsku. Jeden z maďarských šlechticů, vévoda Josef, se rozhodl křížit domácí prasata s divokými prasaty žijícími v Karpatech. Jako základ byla brána středomořská prasata Sumadia.

Vévoda chtěl vytvořit plemeno prasat, které by bylo maximálně přizpůsobeno klimatickým podmínkám této oblasti. Pokus byl završen úspěchem a chovatelé vyšlechtili nové plemeno kudrnatých prasat, která jsou imunní vůči různým chorobám, které postihují domácí zvířata. Tato prasata mohla žít na ulici kdykoli během roku a za každého počasí; nepotřebovali plnohodnotné prasátko. Co se týče výživy, prasatům stačila jednoduchá pastvina.

Díky těmto významným výhodám se toto plemeno rychle stalo populárním v celé rakouské říši a ukrajinské Zakarpatí. Často se choval na farmách kostelů a klášterů. Toto plemeno bylo tak vysoce ceněné a uznané, že v roce 1833 byl přijat zákon zakazující křížení mangalských prasat s jinými plemeny.

Když skončila druhá světová válka, prasata Mangal byla na pokraji vyhynutí. Orgány Maďarska a Ukrajiny považovaly toto plemeno za zbytečné a téměř všechna prasata byla vložena pod nůž. Na začátku 70. let 20. století. Zbývá jen asi 200 prasat. Avšak již v 80. letech téhož století zahájily maďarské úřady program obnovy tohoto cenného plemene, ke kterému došlo na počátku 21. století. připojily se k Rakousku, Americe a Británii. O něco později začala tato prasata dovážet Rusko a Ukrajina.

Jaké maso mají prasata Mangal?

„Mramorové“ vepřové maso Mangal je šťavnaté a chutné. Je mnohonásobně jemnější než maso prasat jiných plemen a nemá prakticky žádné mastné vrstvy. Jatečně upravené tělo obsahuje asi 70 - 80% masa. Proto se maso Mangalov vyznačuje vysokou spotřebitelskou hodnotou.

Rada! Chuť a kvalitu kančího masa je možné zlepšit kastrací selat ve věku jednoho měsíce. Během puberty se v těle zvířete uvolňuje estrogen a je to on, kdo dodává divočímu masu nepříjemnou chuť a aroma.

Vlastnosti prasat Mangal

Jak vidíte z fotografie, prasata Mangal se vyznačují dlouhými, hustými vlasy, které se vlní do malých kroužků. Vlna poněkud připomíná ovčí vlnu, je měkká a příjemná na dotek. V Maďarsku se prase tohoto plemene také nazývá „kudrnaté prase“, v Anglii - „ovčí prase“ (ovčí prase) a v Rusku - „maďarské downy pig mangalitsa“.

Vlna mangalice je v zimě nejsilnější, což ji chrání před silnými mrazy.Na jaře se vlasová linie zvířat ztenčuje a na hřbetech prasat se objevují černé pruhy, charakteristické pro předky divokých prasat. Selata se také rodí s pruhy na zádech. Pokud neustále chováte prasata Mangal v teplém chlívě, vlna nezbytná k přizpůsobení se mrazu prakticky zmizí.

Existují 4 odrůdy prasat Mangal barvy: vlaštovka, bílá, červená a černá. Bílá prasata tvoří asi 80% celkového počtu hospodářských zvířat. Červená prasata se vyznačují nejvyšší produktivitou, byla chována křížením bílých prasat s plemenem Szalontai. Vlaštovčí prasata byla chována křížením bílých prasat s plemenem Sirius, jehož charakteristickou vlastností je větší postava.

Popis a fotografie plemene prasat Mangal:

 • zvířata mají středně velké uši, silné, tenké končetiny;
 • se vyznačují hustými, kudrnatými vlasy;
 • živá hmotnost prasnice může dosáhnout 160 - 200 kg;
 • kanci zpravidla váží asi 200 - 300 kg;
 • mít silnou ústavu a silnou kostru.

Fotografie prasat Mangalov:

Fotografie selat Mangalov:

Důležité! Mangalská prasata dosáhnou pohlavní dospělosti ve věku 5 až 7 měsíců.

Výhody a nevýhody

Výhody plemene Mangal prase:

 • nenáročná péče;
 • časný nástup puberty;
 • vysoké procento obsahu masa (70 - 80%);
 • vynikající chuť masných výrobků;
 • levné krmivo;
 • odolnost vůči nízkým teplotám;
 • imunita vůči mnoha chorobám.

Nevýhody plemene Mangal prase:

 • vzácné plemeno pro Rusko;
 • vysoké náklady na prasata a selata;
 • potřeba údržby v polodivokých podmínkách (chůze);
 • při překrmování jsou zvířata náchylná k obezitě, což snižuje kvalitu výsledných masných výrobků;

Náklady na mongolská prasata a selata

Vzhledem k tomu, že mongolská prasata jsou v Rusku považována za vzácná zvířata, cena za ně je poměrně vysoká. V průměru se mongolská selata prodávají za 12-20 tisíc rublů. Proto je chov maďarských downy prasat mimořádně výnosným obchodem.

Jak určit pravost selat Mangal

Při nákupu selat je důležité věnovat pozornost čistotě plemene. Chcete-li ověřit pravost zvířete, můžete si od prodejce vyžádat certifikát, který je potvrzením o původu.

Selata by se měla kupovat pouze v osvědčených chovech prasat. Je vhodné požádat prodejce, aby před nákupem ukázal rodičům prasete: tímto způsobem lze minimalizovat riziko pořízení křížence.

Vlastnosti chovu prasat

Mangalská prasata jsou napůl divoká: v létě mohou sama jíst pastviny. Recenze zemědělců naznačují, že péče o prasata Mangal není obtížná, ale jejich údržba může vyžadovat prostornou pěší zónu.

Navzdory skutečnosti, že Mangalov lze chovat venku po celý rok, je stále vhodné, aby se v zimě uchýlili před silnými mrazy, zejména u malých prasat. Kromě chodícího prostoru proto budete muset vybudovat také chlívek.

Krmení mongolských prasat a selat

Mongolská prasata jsou nenáročná na krmení, zvířata jsou všežravci, takže nepotřebují velké množství potravy. Pokud prase dostane dostatek živin, bude schopno zvýšit svoji váhu o více než 600 g denně.

Aby se zajistil růst svalové hmoty v krátké době, prasata Mangal by měla jíst hodně zeleniny. V létě si jídlo a stravu regulují sami, ale v zimě musí krmivo pro zvířata obsahovat zeleninu, obilí a seno. V ideálním případě by 70% stravy mělo sestávat z kořenové zeleniny, vrcholků kukuřice a bylinného sena a 30% by měly být žaludy a kaštany.

Selata se učí pastvu v raném věku. Za tímto účelem je můžete poslat, aby chodili s prasnicí.Pokud není možné v létě chodit s prasaty, budete si muset pořídit krmivo.

Zavedení obilovin do stravy pomůže urychlit růst selat. Zelenina může zahrnovat mrkev, dýně, dýně, brambory a řepu. Kromě zeleniny mohou prasata také jíst ovoce. Zelenina a ovoce se strouhají a až poté se dávají zvířatům.

Důležité! Prasata by neměla dostávat meruňky. Jejich kosti obsahují látky, které u zvířat způsobují otravu.

Novorozená selata plemene Mangal potřebují doplňkovou stravu, počínaje 3. - 5. dnem života. Nejprve je lze nakrmit trochou tekutého chatterboxu a pražených zrn ječmene. Zavedení křídy, jílu a kostní moučky do stravy bude také užitečné. Po dosažení tří týdnů věku selata mohou jíst stejným způsobem jako dospělá zvířata.

Když prasata Mangal dosáhnou hmotnosti 150 kg, je důležité diverzifikovat jejich stravu a sledovat vyváženou stravu. Nedostatek živin může úplně zastavit růst prasete. Pro prasata je také nesmírně důležité mít volně k dispozici čerstvou a čistou vodu.

Očkování

Prasata plemene Mangal jsou známá svou silnou imunitou, ale stále mohou být ovlivněna chorobami, jako je psinka, encefalitida, erysipel, slintavka a kulhavka, askariáza, leptospiróza.

Aby se zabránilo rozvoji těchto chorob, je nutné zvířata očkovat. Včasné očkování zajistí zdraví všech prasat a dalších obyvatel farmy.

Péče o prasata a selata plemene Mangal

Pokud jsou selata Mangalov vykrmována na porážku, je kastrace zvířat ve věku 1 - 1,5 měsíce povinná. Po tomto postupu obvykle začíná růst hmotnost zvířat.

Prostor pro chov prasat Pánev by měla být velká. Plocha by měla být vypočítána na základě skutečnosti, že jedno prase potřebuje pro pohodlnou existenci asi 5 metrů čtverečních. m.

Pokud je málo prasat, při pokládání podlahy v chlívě se obvykle vyrábí hliněný kopec, který je nahoře pokrytý deskami. Pokud je stádo velké, nejlepší možností by bylo použít betonovou štěrbinu. V době pokládání podlahy je také důležité myslet na konstrukci žlabů pro odstranění výkalů.

Větrání v místnosti by mělo být dobré. Důležité je také osvětlení: pokud je příliš mnoho světla, prasata mohou být neklidná. Organizace dodávky vody v chlívku značně zjednoduší čištění.

Důležité! V zimě by měla být teplota v chlívě udržována alespoň na 0 stupních.

Uspořádání pěší zóny

Brazier prasata jsou dostatečně velká, proto by prostor pro jejich chůzi měl být prostorný. Území musí být oploceno silným a stabilním plotem, který vydrží nápor prasat a nepustí dovnitř dravce. Pokud vybavíte pěší zónu pod baldachýnem, prasata se pod ní budou moci schovat před větrem a srážkami.

Je nesmírně důležité předem vyčistit oblast chůze od jedovatých rostlin. Místo musí být osázeno trávou, malé keře budou stačit. Rostlinná strava pro zvířata by měla být dostatečná, je hlavním zdrojem energie pro prasata.

Chovné vlastnosti

Mangal prasnice dosáhnou pohlavní dospělosti ve věku 5 - 7 měsíců. Zvířata vážící méně než 100 kg se však nedoporučují. V jednom těhotenství může prasnice porodit 12-16 selat. Nedostatek vlastní váhy negativně ovlivní potomky, může se narodit slabý nebo neživotaschopný.

Doba březosti prasnic je 112 - 120 dnů. Prasnice jsou schopné porodit samostatně. Selata rostou poměrně rychle, jakmile dosáhnou jednoho měsíce, osamostatní se od prasnice. Prasnice je připravena k opětovnému krytí během 5 - 7 dnů po odstavení selat. To vám umožní získat 2 vrhy ročně.

Závěr

Prasata plemene Mangal jsou polodivoká zvířata, která nevyžadují zvláštní péči.Téměř jakékoli jídlo, včetně pastvin, je pro ně vhodné jako jídlo a pro údržbu bude nutné vybudovat chlívek a chodníček. Chov mangálů je ziskové podnikání, protože zvířata jsou mezi zemědělci vysoce ceněna a rychle získávají velkou masu.

Ohlasy

Antonina Gennadievna Levchenko, 42 let, Barnaul
Letos jsem koupil několik mangalic, bílé a načervenalé barvy. Myslím, že letos v létě plést. Dostal jsem asi 12 tisíc rublů za kus. Prasata jsou dost dobrá pro každého, velmi dobré plemeno
Inna Zaitseva, 60 let, Moskevská oblast
Můj manžel a já máme na naší farmě 7 prasnic a 1 kance Mangal. Udržujeme to asi šest měsíců. Obsahově jsou nenáročné, rychle rostou. Viděli jsme otce našeho kance, takže pravděpodobně váží tři sta kilogramů.
Konstantin Leonidovič, 56 let, Altaj
Před rokem jsem koupil prasata Mangal. Vzal jsem dva muže a dvě ženy z různých rodin. Když samice dosáhly hmotnosti 110 kg, došlo k nim. Jednoho dne čekám na doplnění hospodářských zvířat, je to velmi vzrušující! Obecně je toto plemeno dobré, prasata žijí v zimě klidně i ve studených prasatech.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce