Proč tele hlodá prkna

Tele z hýčkání nebo nudy obvykle nehlodá prkna. Možná si najde jinou zábavu. Například protahování čela plotem. A není to nuda a řezání rohů může být poškrábáno.

Proč tele hlodá prkna

Bohužel je mnohem častější u telat hlodat prkna kvůli zvrácené chuti k jídlu. K druhému dochází při nedostatku určitých vitamínů nebo minerálů. Stává se, že takto se zvířata snaží utopit hlad. Ale ne proto, že se majitel rozhodl naučit je nejíst, a tak ušetřit na krmivu. Pokud je tele drženo pod dělohou, nemusí mít dostatek mléka, pokud je kráva málo výnosná nebo má mastitidu.

Důvody jsou ale častěji v nemocech:

 • hypokobaltóza;
 • hypocuprosa;
 • Bezoarova choroba.

To jsou hlavní tři důvody, proč telata začínají hlodat prkna. A nejen oni. Zvrácení chuti k jídlu zahrnuje konzumaci mnoha nepoživatelných věcí.

Hypocobaltose

Vyskytuje se, když je v půdě nedostatek kobaltu a jedná se o endemické onemocnění. Telata jsou nejcitlivější na hypokobaltózu. Známky nedostatku kobaltu jsou častěji zaznamenávány v období stání jaro-zima.

Rozvíjí se v oblastech s písčitými, podzolickými a rašelinistými půdami s obsahem kobaltu nižším než 2 mg / kg. U trávy a sena je to asi 0,6 mg / kg.

Hypocobaltose se vyznačuje:

 • zažívací potíže, kdy se průjem střídá se zácpou;
 • změny mikroflóry ve střevě;
 • příznaky obecné anémie;
 • zvrácení chuti k jídlu.

Telata se snaží dohnat nedostatek kobaltu a začnou hlodat prkna, kůru, dřevo a kosti. Olizujte stěny a další zvířata. Jedí suchou trávu a zemi.

Pokud však tele olizuje stěny nebo žvýká dřevěné konstrukce, obecně se uznává, že nemá dostatek vápníku k růstu. Kvůli této chybě se telu místo solí kobaltu podávají doplňky vápníku a zhoršuje průběh nemoci.

Pro léčbu jsou chlorid kobaltnatý a síran předepsány v dávce 10-20 mg denně. Jsou podávány v obvazech, premixech a tabletách. Můžete si koupit kompozici obohacenou solemi tohoto kovu. Krmiva bohatá na kobalt jsou zavedena do stravy:

 • luštěniny;
 • vrcholy rutabagas a řepy;
 • krmné droždí;
 • masokostní moučka.

V případě zanedbaného onemocnění a známek anémie jsou předepsány injekce vitaminu B₁₂. Prevence je velmi jednoduchá: telata jsou vybavena potřebným krmením.

Pozornost! Předávkování kobaltem je nebezpečnější než jeho nedostatek.

Při nadbytku dochází ke strukturálním a funkčním změnám na sliznici očí, v gastrointestinálním traktu, plicích a oběhovém systému.

S dobrou znalostí botaniky lze podle složení rostlin na pastvině určit přibližný soubor látek v půdě.

Hypocuprosis

Vyvíjí se v oblastech s kyselými rašelinistými bažinatými půdami, chudými na měď. Nejcitlivější jsou telata, jehňata a děti. K nedostatku mědi dochází, když je jeho obsah v půdě nižší než 15 mg / kg a v krmivu nižší než 5 mg / kg.

U telat se může hypocupróza vyvinout také při příliš dlouhém krmení mlékem a náhražkami mléka. Protože nedostatek nebo přebytek kteréhokoli prvku v krmivu způsobuje řetězovou reakci, může hypocupróza také vyvolat:

 • nedostatek železa nebo kobaltu;
 • přebytek olova, molybdenu, vápníku, síry a anorganických síranů.

Společné příznaky hypocuprózy:

 • vývojové zpoždění;
 • změna struktury srsti;
 • anémie sliznic;
 • průjem;
 • měknutí kostí a deformace kloubů;
 • zvrácená chuť k jídlu;
 • prudký pokles hemoglobinu v krvi.

To znamená, že v tomto případě tele začne hlodat prkna ne kvůli hladu.

Diagnóza je stanovena na základě laboratorních testů půdy, krmiva a krve.Pro léčebné účely jsou telata krmena síranem měďnatým v množství 50 - 150 mg denně.

Doporučují se další položky. Lepší v premixech. Jako preventivní opatření je strava vyvážená z hlediska obsahu mědi v množství 8–10 mg / kg sušiny. Pokud je v krmivu chronický nedostatek mědi, pro profylaxi se telatům podá 5-15 mg síranu denně. Při pěstování píce se do půdy přidávají hnojiva obsahující měď.

Pozornost! Předávkování mědí rychle vede k otravě.

Bezoarova choroba

Ve skutečnosti je to jediné onemocnění, při kterém telata od hladu opravdu kousají stěny, prkna, kulatiny atd. Ten slouží jako spoušť. Mladá zvířata se snaží naplnit své žaludky olizováním blízkých zvířat. Jazyk krav je drsný, vlna se ho drží. Tele to nedokáže vyplivnout a je nuceno polknout. Postupem času se mu v žaludku tvoří kuličky. Proces se zrychluje, pokud se v době línání vyskytne otelení.

Pokud kuličky nevytvářejí mechanické zablokování střeva, bezoárová choroba je bez příznaků. Jediným nepřímým znamením je pokus o kousání nepoživatelných předmětů.

Neexistuje žádná léčba drogami. Jako preventivní opatření jsou telata navíc krmena mlékem a do stravy jsou přidávány minerální doplňky a vitamíny.

Co dělat, když tele žvýká prkna

Někdy se vyskytující rady čalounit desky železem, zastrčit do nich hřebíky, potřít je dehtem atd., Problém nevyřeší. Maskují ji. Pokud je zvrácení chuti k jídlu způsobeno nedostatkem jakýchkoli prvků v krmivu, nejprve zjistěte, co chybí. Za tímto účelem darujte krev pro biochemickou analýzu.

Neignorujte a krmte. Doporučuje se také zkontrolovat seno a krmné směsi jako základ stravy pro přítomnost všech potřebných látek. Vzhledem k tomu, že seno obvykle pochází z blízkých oblastí, je nedostatek některých prvků v trávě neustálý. Místní obyvatelé o tom poměrně často vědí a mohou dokonce navrhnout lidové způsoby boje.

Po obdržení výsledků analýzy je strava vyvážena podle chybějících prvků. To se obvykle provádí pomocí minerálních a vitamínových premixů. Na trhu jsou také k dispozici obohacené solné lizy. Můžete nasát sůl s potřebnými přísadami. Pouze móda nestojí za to pronásledovat. Himálajská sůl neznamená zázračné uzdravení.

Pokud existuje podezření na bezoárové onemocnění, kontroluje se produktivita dělohy. Pokud kráva neprodukuje dostatečné množství, tele se krmí dodatečně. Aby problém neodepsali jako nudu, pustili ho na celý den ven na procházku a v noci dali seno. Samozřejmě za předpokladu, že tele je již dostatečně velké, aby spotřebovalo vlákninu. Pokud je to opravdu otázka hledání zábavy, pak nebude na prknech.

Ale můžete si zařídit kravské dítě a hračku: pomalý krmítko. Po celý den se tele bude bavit vytahováním malých svazků sena.

Závěr

Pokud tele žvýká prkna, je třeba nejprve zkontrolovat výtěžnost mléka královny. Toto je nejjednodušší a nejrychlejší způsob. Poté darují krev zvířat pro biochemii a podle výsledků analýzy upraví stravu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce