Proč kráva nemá po otelení mléko?

Kráva po otelení nedává mléko, protože během prvního týdne produkuje mlezivo. Je životně důležité pro tele, ale není vhodné pro člověka. Kromě toho neexistuje žádný druhý bez prvního. A kravu musíte začít distribuovat od prvního dne po otelení. Jinak nebudete muset počítat s dobrou produktivitou.

Kolik mléka dá kráva po prvním otelení

První jalovice vždy produkují málo mléka ve srovnání s následným otelením. Je pravda, že tento „malý“ se liší v závislosti na budoucí dojivosti krávy.

Špatná produkce přímo souvisí s evoluční adaptabilitou zvířat na divoký život. Žena, aby šetřila zdroje těla, produkuje přesně tolik mléka, kolik potřebuje její mládě. A ani o kapku víc. Příroda s člověkem „nepočítala“ jako s dalším nákladem.

Novorozené tele nepotřebuje mnoho jídla. První den může první tele vyprodukovat pouze 3–4 litry mleziva.

Mládě roste, potřebuje více mléka a kráva mu dává potřebné jídlo. Ale na vrcholu laktace dá první tele asi 1,5krát méně než dospělý, více než jednou otelené zvíře. Přesné množství závisí na plemeni a individuálních vlastnostech.

Potom se tele přepne na pravidelné krmení a laktace klesá. U plemen hovězího dobytka nebo jedinců s nízkým výnosem křížence tento stav přetrvává po celý život.

Dojnice také ihned po otelení produkuje málo mléka. Jeho počet se později zvyšuje. Aby se však dosáhlo maximální výtěžnosti mléka, zvíře se začne distribuovat od prvního dne, což napodobuje nedostatek potravy pro tele. To umožňuje současně uchovávat mlezivo s maximálním množstvím imunoglobulinů. Někteří zkušení majitelé krav používají „křížové“ krmení mlezivem. Tele tedy může dostat ty protilátky, které matka nemá.

Dodatečné krmení mleziva teleti od jiné krávy zlepší imunitu mleziva.

Komentář! Maximální množství mléka, které kráva podá až po 3. otelení.

Může se kráva otelit, aniž by naplnila vemeno

Pod vlivem hormonálních změn v těle se vemeno krávy, přísně vzato, nenaplňuje, ale bobtná. A stupeň tohoto otoku závisí na individuálních charakteristikách organismu zvířete. Známka raného telení, oteklé vemeno, tedy zdaleka není vždy nalezeno. Načasování je také jiné: od 3-4 týdnů u jalovic až po 0 hodin u starých krav. V některých případech je vemeno již nalité během otelení.

Je to velmi vzácné, ale také se stává, že před a během otelení nedochází k žádným otokům. Podle pozorování chovatelů hospodářských zvířat je to nejhorší volba ze všech. V důsledku hormonálního narušení se vemeno může po otelení zaplnit a v několika fázích. Kolostrum se však začíná vylučovat. V budoucnu je produkce mléka standardní. Tento jev může být způsoben mírným hormonálním narušením. Ale když kráva olizuje novorozence spolu se zbývajícím hlenem, dostává hormony nezbytné pro produkci mléka. Proto byste neměli spěchat, abyste oddělili nově narozené tele od dělohy.

Olizování tele stimuluje tok mléka v krávě

Proč kráva po otelení nedává mléko?

Hlavní důvody, pro které kráva po otelení nedává mléko, jsou obvykle způsobeny abnormalitami nebo nemocemi po porodu.Fyziologické lze charakterizovat výrazem „škodlivé“.

Fyziologické příčiny

Stává se, že kráva po otelení nedává mléko bez zjevného důvodu. S největší pravděpodobností do ní skočily „divoké“ instinkty jejích předků. U běžného stáda nedělala děloha mléko lýtku někoho jiného. V tomto případě kráva „stlačí“ bradavky a „odmítne“ podojit. Podobná situace nastává, když se cizinec pokusí podojit zvíře. U plemen mléčného skotu jsou tyto instinkty téměř zničeny, ale u odchovaných nebo domorodých zvířat se to stále nachází. Kontrolní opatření jsou zde poměrně jednoduchá: během dojení je v blízkosti krávy povoleno tele. Někdy stačí, když je tele blízko za přepážkou.

Druhým důvodem může být chronická žízeň krávy. To neznamená, že majitelé chovají zvíře mimo vodu. Při absenci šťavnaté trávy nebo výměně krmiva se kráva napije natolik, aby uživila své vlastní tělo. „Vypouští“ pro produkci mléka mnohem méně tekutin, než by mohl, kdyby ve stravě byly potraviny, které obsahují hodně tekutin. I u starých dojených krav v období sucha lze výtěžek mléka snížit na 4 litry denně. Za těchto okolností nemusí nedávno otelené zvíře vůbec produkovat mléko. Nebo to bude stačit jen na tele.

Dalším fyziologickým důvodem jsou důsledky dříve přenesené mastitidy. Díky adhezím v bradavkách po zánětu je kráva často pomalá. Získat mléko od takového zvířete je obtížný úkol. Zvláště pokud jde o mlezivo první den po otelení. Je mnohem silnější a neprochází dobře úzkým kanálem bradavky. Může se zdát, že se taková kráva otelila, ale nemá mléko. Je to tam, ale v prvních dnech to může dostat pouze tele. Někdy má smysl učit takového jedince krmit několik cizích mláďat.

Kvůli silnému otoku nemusí kráva také dávat mléko, protože ho bolí dotek vemene. Takové královny někdy zahánějí tele. Zda to lze považovat za patologii, je obtížná otázka. Otok vemene před otelením je normální. Říká se tomu „bulk“. Předpokládá se, že se kráva brzy otelí, pokud se narovnají všechny kožní záhyby na vemenu.

Ale otok může být velmi silný. Potom je zvíře jednoduše zraněno, nedovoluje dotknout se vemene a „upne“ kolostrum.

Někdy je důvodem to, že kráva „není ochotná“ dojit v nevhodném dojicím stroji. Mohlo by dojít k poškození. Kráva může mít nepravidelné struky. Stroj může být velmi starý a způsobit dojení zvířete.

Patologické příčiny

S patologiemi je situace horší, protože sahají od jednoduchého hormonálního narušení až po infekční onemocnění, která jsou pro člověka nebezpečná. Důvody, proč kráva nedává mléko, mohou být:

  • hormonální nerovnováha;
  • metabolické onemocnění;
  • jakákoli poporodní komplikace;
  • mastitida;
  • brucelóza;
  • jiné infekční nemoci.

Jakákoli malátnost a dokonce i příliš suché krmivo vede ke snížení výtěžnosti mléka. Kráva však po otelení nedává mléko z relativně málo důvodů.

Hormonální nerovnováha

Možné s nedostatkem prolaktinu, hormonu odpovědného za produkci mléka. Krávy v jakémkoli věku jsou ovlivněny. Produkce prolaktinu přímo závisí na množství oxytocinu v těle zvířete. Je však velmi obtížné určit nedostatek tohoto hormonu bez zvláštních testů. Pokud se u lidí nedostatek oxytocinu projevuje celým seznamem psychologických příznaků, pak je to u zvířat obtížnější. Je nepravděpodobné, že by majitel krávy věnoval pozornost podrážděnosti nějaké krávy. Bude vinit špatnou náladu nebo hledání jeho místa ve stádě. Zvláště pokud jde o jalovici.

Může tedy dojít k situaci, kdy se jalovice otelí a vemeno před objevením telete nebylo plné. Také nemusí být mléko. To znamená, že v těle jalovic prvního lýtka není dostatek prolaktinu.Situaci můžete zkusit napravit injekcí oxytocinu, který stimuluje produkci prolaktinu hypofýzou.

Nesprávné krmení vyvolává metabolické poruchy a poporodní komplikace. Jedním z příznaků těchto problémů je rozvoj mastitidy. Ten druhý může také vzniknout „sám“ v důsledku poškození vemene a pronikání patogenů do ran.

Dvojčata v krávě jsou také nežádoucí hormonální nerovnováhou během lovu, kvůli možnému nárůstu hormonů jsou taková zvířata odmítnuta z dalšího chovu: dnes přinesli dvojčata a zítra „odmítají“ dávat mléko

Mastitida

Postupuje v mírné nebo těžké fázi. Soukromí vlastníci si chorobu obvykle všimnou, když se kráva již otelila a vemeno zůstává pevné a mléka je málo. Snadnou fázi nelze určit bez analýzy. Expresní kontrola je k dispozici také soukromému majiteli, ale je obvykle zanedbávána. Na farmách se po otelení od každého struku odeberou vzorky mleziva před přijetím novorozence do vemene.

Pokud je zánět prsu způsoben neinfekčními příčinami, léčba se obvykle provádí masáží a častým sáním. V přítomnosti Staphylococcus aureus se doporučují antibiotika.

Brucelóza

Nejnepříjemnějším důvodem nedostatku mléka. Nemoc se vyvíjí pomalu, v rané fázi nejsou žádné příznaky. Z tohoto důvodu se od majitelů mléčného skotu vyžaduje testování na brucelózu. Kromě výsledků laboratorních testů se v rané fázi onemocnění projevuje potratem v pozdější fázi. Pokud se tedy kráva telat předčasně a nemá mléko, je nutné co nejdříve zkontrolovat zvíře na brucelózu.

Těhotenství trvá 9 měsíců a k potratům obvykle dochází jen za 8–9 měsíců. Jelikož to není normální otelení a nebylo stanoveno nezbytné hormonální pozadí, mléko se nevyrábí.

Pozornost! Není třeba se pokoušet podojit potratenou krávu.

To je nebezpečné především pro majitele zvířete. Brucelóza se dobře přenáší prostřednictvím syrového mléka.

Majitel často nechce věřit, že jeho navenek zdravá a vysoce výnosná kráva je nevyléčitelně nemocná.

Co dělat, když se kráva otelila, ale mléko není

Bylo by žádoucí určit příčinu nedostatku mléka. Pokud však bylo telení normální a včasné a nedošlo k žádné mastitidě, může být laktace způsobena injekcí oxytocinu. Chyby v krmení, které vedou k metabolickým poruchám, již nelze napravit. Můžete stimulovat pouze tok mléka.

Musíme si však pamatovat, že „hlavním úkolem“ oxytocinu je kontrakce hladkého svalstva dělohy během otelení. Pro laika je nejjednodušší způsob injekce hormonu subkutánně nebo intramuskulárně. V tomto případě je nutná dvojnásobná dávka ve srovnání s intravenózním nebo epidurálním podáním. Předávkování oxytocinem však nemělo žádné vedlejší účinky. Dávka pro krávu s intramuskulární injekcí je 30-60 IU. Jedna injekce. Lék se také vstřikuje, pokud má kráva příliš slabé kontrakce.

Komentář! Zavedení oxytocinu bezprostředně po otelení usnadňuje uvolňování placenty.

Mastitidu nelze vyléčit okamžitě. V tomto případě je tele napojeno mlezivem od jiné krávy a děloze je podána antibiotická léčba. Ta druhá může být místní nebo obecné akce. V prvním případě se do bradavek vstřikuje antibakteriální mast. V tuto chvíli není možné pustit mládě do vemene.

Pokud se mastitida rozšířila do celého laloku nebo do celého vemene, je lepší použít intramuskulární injekce antibiotik. Doporučuje se vypustit obsah vemene každé 2 hodiny.

Pokud bylo otelení předčasné, je nepravděpodobné, že by tele přežilo. Vzorky tkáně z mrtvoly musí být dodány do laboratoře k testování.

Zadržená placenta, i při včasném porodu telete, může být časnou známkou brucelózy.

Doporučení veterináře

S výjimkou léčby mastitidy neexistují žádná zvláštní doporučení od veterinářů.Někdy je dokonce nemožné pochopit, proč navenek dokonale zdravé zvíře nedává mléko. Doporučení jsou proto možná, pouze pokud existují zjevné důvody.

Pokud kráva nedojí kvůli otoku, podají se jí diuretika. Aby nedošlo k přetížení jater a ledvin silnými léky, je pájen odvar z kopru. Nejlepší je vařit pouze semena. Mají silnější močopudné účinky. Paralelně se vemeno masíruje pohyby nahoru. Zadní laloky jsou mírně vyrazeny ve směru od bradavek po ocas. Přední - dopředu do žaludku.

Pozornost! Nemůžete silně rozdrtit, to způsobí bolest.

Aby se zabránilo silnému otoku, musí být kráva odstraněna z koncentrátů během posledního měsíce březosti. Po dvou týdnech by se vemeno mělo vrátit do normálu.

Pro léčbu mastitidy je lék Percutan vhodný. Jedná se o formu spreje pro vnější použití. Používají se nejen k mastitidě, ale také k dezinfekci drobných kožních lézí. Použijte mléko z nezpracovaných zdravých laloků. Infikovaní stafylokoky jsou odstraněni a zničeni. Nemůžeš to dát ani lýtku.

Všechny manipulace mohou způsobit problémy majiteli krav, který nemá speciální dovednosti. V tomto případě je lepší pozvat veterináře.

Závěr

Pokud kráva po otelení nedává mléko, ale vypadá zdravě, podává se jako první pomoc injekce oxytocinu. Otok můžete odstranit také sami. Zbytek problémů s nedostatkem mléka vyžaduje zásah odborníka a přesnou diagnózu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce