Flanderské králíky: chov a chov doma

Ještě jeden plemeno králíka s tajemným původem.

Buď toto plemeno pochází z patagonských obřích králíků, kteří byli do Evropy přivezeni buď v 17. století, nebo tam dávno vymřeli. To je produkt křížení patagonských králíků s velkými evropskými vlámskými (a odkud se vzali velcí vlámští?) Králíci, tedy s evropskými druhy králíků.

Všechny tyto teorie navazují na problém mezidruhového křížení, ve kterém by potomci Jihoameričanů, pokud by skutečně existovali, a evropští králíci byli sterilní. A samozřejmě nikdo nevěnuje pozornost jedné malé odchylce: rozdělení kontinentů proběhlo dostatečně dlouho na to, aby si jižní a severoamerický kontinent vytvořil svůj vlastní druh zvířat, a euroasijská fauna, která se na severoamerický kontinent dostala přes Beringův most, prostě neměl čas proniknout na jihoamerický kontinent. Proto je jednodušší nerozmnožovat entity, ale používat holicí strojek Occam a připustit, že umělý výběr dělá zázraky, pokud jasně víte, čeho se snažíte dosáhnout.

Všechno na obrázku je dobré. Králičí. Obří. Již zaniklý. Problém je v tom, že žil na Menorce, ne na americkém kontinentu. I když váží stejných 12 - 26 kg.

Pravděpodobně jako plemeno se flanderský králík formoval ve Flandrech, které jsou dnes součástí Belgie. Ale na otázku, odkud pocházejí předkové belgického obra ve Flandrech, bylo rozbito mnoho kopií. Pokud si však pamatujete, že prvními králíky flanderského plemene byla spíše malá zvířata vážící méně než 5 kg, pravděpodobně neexistuje žádné tajemství.

Flanderské králíky byly očividně chovány jednoduchým výběrem pro kmen největších jedinců.

Po rozšíření flanderského králíka po celé Evropě se místní potomci tohoto plemene objevili zcela logicky v různých zemích. Někde byly flandry kříženy s místními plemeny králíků, někde byla provedena selekce podle požadovaných vlastností.

Téměř všechna plemena králíků se jménem „obr“ nebo „obr“ v jejich názvu jsou potomky flanderského králíka nebo belgického obra. Němečtí, angličtí, bílí, šedí obři - všichni sestupují z flanderského králíka. Je pravda, že pokud se angličtí a němečtí obři jednoduše přizpůsobili klimatu svých zemí, pak se krev ostatních plemen nalila do šedých a bílých obrů, aby se zvýšila jejich vytrvalost a odolnost vůči ruskému podnebí. Francouzští potomci belgických Flander se v důsledku infuze jiné krve obecně ukázali být ušatými, protože dostali jméno francouzského berana.

Ale obvykle mají všichni potomci Flander vztyčené uši, i když často vypadají jako lopuch.

Belgický obří standard

Popis flanderského králíka obvykle začíná obecným dojmem. Obecným dojmem tohoto králíka je velké, silné a nemotorné zvíře se silnými tlapkami a širokým hrudníkem.

Minimální hmotnost Flander je 5 kg. Chovatelé se snaží zvýšit živou hmotnost králíka a dnes je průměrná hmotnost zvířat flanderského plemene 6 - 7 kg. Rekordní hmotnost Flander do 12 kg.

Síť navíc často naráží na fotografie, na nichž jsou zachyceny právě obři. Síť obsahuje informace o belgickém králíkovi Ralphovi, zapsaném v Guinnessově knize rekordů a podle některých zdrojů o hmotnosti 22 kg, u jiných 25 kg, u třetího 28. Liší se však nejen hmotnost, ale i přezdívky.Podle jiných zdrojů se obrovský Belgičan jmenuje Darius.

Musíte začít tím, že v Guinnessově knize rekordů je zapsán pouze jeden králík. A je downy. Vstoupil jsem do Knihy pro vlnu o délce 36,5 cm.

Tady je Darius. Vypadá to, že je nejen velký, ale také schopný levitovat, protože z druhé ruky králíčka zjevně nepodporuje. První je pro ženu trochu příliš velký, ale co se ve světě neděje.

Ale na fotografii z Chihuahua už můžete vidět původní rozměry králíka Dariuse.

Druhým největším flanderským králíkem na světě je Ralph.

Pokud by byla Flandreova fotografie pravá, musela by být dívka zapsána do Guinnessovy knihy rekordů pro její přemrštěně velké ruce.

Takže si nemusíte lichotit a doufáte, že vám vyroste obří váha přes 20 kg. Pokud budete mít štěstí, jednotlivé vzorky po výkrmu a před zabitím naberou 12 kg.

Proto se vracíme ke standardní hmotnosti, vzhledu a sochám plemene belgických gigantů.

Normální velikost flanderského obra je „natažená“, aby lépe viděla délku těla.

Výsledkem je: belgické flandry nerostou více než 10–12 kg, pokud se nejedná o vzácnou genetickou poruchu.

Belgický gigant má velkou, širokou hlavu s dobře definovanými tvářemi. Mimochodem, toto je často charakteristický rys plemen pocházejících z Flander. Zejména ti, kteří byli vyšlechtěni výběrem podle potřebných vlastností, bez infuze krve od jiných plemen. Flanderské uši jsou u základny užší a směrem ke středu se rozšiřují. Výsledkem je, že tvar uší připomíná primitivní lžíci.

Flanderské tělo musí být nejméně 65 cm dlouhé a obvod hrudníku nejméně 42 cm. Záda jsou plochá, stejné šířky od kohoutku po zadek. Nohy podporující mohutné tělo jsou silné, široce rozmístěné, stehna dobře osvalená.

Nevýhody tohoto plemene zahrnují nesprávné tlapky, obvod hrudníku menší než 35 cm, délka těla menší než 65 cm.

Flanderské plemeno má 10 standardních barev: stříbrnou, aguti, modrou, šedou, černou, tmavě šedou, bílou, plavou, opálovou, pískovou. Jakákoli jiná barva je vadou.

Vlastnosti údržby a chovu flanderského plemene

Chov králíků belgického vlámského plemene má určitá omezení týkající se velikosti zvířat.

Flanderská klec

Protože flanderský králík je velmi velké zvíře, k životu potřebuje klec o rozměrech 1,0 x 1,1 m. Výška klece by měla být také 0,5 m, namísto standardních 0,4 u běžných plemen králíků. Ideální možností by bylo nechat jakékoli plemeno obrů na podlaze v minivolárně, kde nebudou mít výškový limit. Ale takové mini voliéry zabírají hodně místa. Tato metoda je vhodná pro profesionální chov plemenných zvířat nebo amatérů, kteří v zemi chovají velká plemena.

Stádo, které má být poraženo, je obvykle uloženo v kůlnách, aby se ušetřilo místo.

Důležité! Obří plemena jsou špatně vhodná pro udržení na mříži, proto, aby se zabránilo pododermatitidě, dokonce i v klecích, zkuste vytvořit hladkou podlahu.

Když jsou zkušení chovatelé králíků drženi v kleci, vezmou pozinkovaný plech ze železa, udělají do něj díry, ohnou jednu dlouhou stranu pod úhlem 90 stupňů a položí ji na rošt. Na zadní straně klece se obvykle odstraní část sítě, aby bylo možné domácí vnitřní podnos vyjmout z klece a očistit od trusu, aniž by králíka bylo nutné vyjmout. Moč bude sama stékat přes seno a otvory.

Sklopená část palety uzavírá mezeru vyříznutou v pletivu.

Seno se používá jako podestýlka v klecích.

Ve voliérách není nutné vyrábět palety, ale je pohodlnější vyrábět dvousložkové podestýlky, protože ve voliéře na rozdíl od klece není kam odtékat moč. Ve voliéře se proto ukládají piliny, které absorbují vlhkost. Nahoře je položena silná vrstva sena.

Důležité! Na vlhkých teplých místech nejen plíseň s bakteriemi, ale i hmyz, včetně vektorů myxomatózy - blechy, rostou velmi rychle.

Po každém vyčištění voliéry je nutné ji dezinfikovat.Pro usnadnění čištění a dezinfekce jsou králíci pro tuto dobu umístěni do jiných klecí.

V ideálním případě by kryty měly být nejprve spáleny hořákem, vypálit „megafaunu“ a poté nastříkat dezinfekčním roztokem, dokud nejsou povrchy mokré, aby se zničily patogenní mikroorganismy.

Krmení králíků plemene Flandry

I když zde Flandry nemají žádné zvláštní rozdíly od běžných plemen, kromě toho, že potřebují více krmiva než obvykle. Odborníci dávají přednost tomu, aby nebyli horliví se šťavnatým a vlhkým jídlem, protože nechtěli mít problémy s králičími střevy. Fandové často šetří na krmivu a přidávají kuchyňský odpad a topy ze zahrady do přídělu Flander.

Když budete jíst šťavnaté jídlo, Flanders vás nepřinese žádným zvláštním překvapením, kromě již známého průjmu nebo nadýmání. A při šikovném podávání tohoto typu krmiva je možné, že také nebudou žádné obvyklé problémy.

Specifika chovu belgického plemene

Chov králíků flanderského plemene se také příliš neliší od chovu obyčejných králíků. Technicky vzato. Samice také potřebuje mateřský dům a ona si tam jako obyčejný králík staví hnízdo.

Flandry pozdě dozrávají. Pokud se obyčejným králíkům povolí páření po 5–6 měsících, pak se flandry mohou stát nejdříve po 8 měsících. Zároveň začíná puberta po 4 měsících. Ale předčasné narození bude mít za následek slabá mláďata, která s největší pravděpodobností nepřežijí. Ztratí se čas na udržování samice a krmení neživotaschopného vrhu.

Pozornost! Flanderský králík s trusem potřebuje dvakrát tolik prostoru než osamělý belgický gigant.

Pokud jeden králík potřebuje 1 m², pak králík s potomkem již potřebuje 2 m².

Bunny Flandra přináší ve vrhu 6 - 10 králíků. Králíci rychle rostou. Již o 4 měsíce dosáhnou porážkové hmotnosti 3,5 - 4 kg.

Rada! Nedoporučuje se vyjímat králíky-flandry ze samice dříve než za 2 měsíce. Lepší počkat 3.

To vysvětluje ztrátu času během předčasného porodu.

Nákup flanderského zajíčka

Nákup králíka Flandra by měl být proveden nejdříve ve věku 3 - 4 měsíců. Je lepší koupit králíka ve školce nebo na farmě.

Jak si vybrat králíka

U zvířat jakéhokoli druhu jsou první vrhy obvykle neúspěšné. Od starých zvířat nemusíte očekávat ani vysoce kvalitní potomky. Proto je lepší vzít králíky ze středního věku králíky. Pouze farma nebo školka může poskytnout takový výběr králíků různého věku.

Při výběru králíka si kupující, který vezme zvíře k chovu, bude muset lámat hlavu nad tím, jak kombinovat dva nekompatibilní faktory.

Pro chov masných zvířat je výhodné, když králík přivede do vrhu maximální počet králíků. Tento faktor se dědí po mateřské linii. Ale s velkým vrhem dostane každý jednotlivý králík méně mléka než jeho protějšky z malých vrhů. A to znamená, že kvalita králíka od mnoha potomků bude nižší.

Chcete-li chovat králíka plemene Flandry, je lepší vzít králíka z malého vrhu jako okrasné zvíře.

Kromě počtu králíků ve vrhu musíte věnovat pozornost vzhledu zvířete. Zdravý králík jakéhokoli plemene má zářící oči, čistý nos a příjemnou srst na pohled i na dotek.

Důležité! Věnujte pozornost vnitřnímu povrchu předních nohou zajíčka.

Pokud jsou na tlapkách lepkavé vlasy a bílé jsou také hnědé, zlikvidujte tohoto konkrétního zajíčka. Tato srst se objeví, pokud má králík nosní nebo oční výtok. Králík se snaží očistit nos a oči a tře je tlapkami.

Výtokem mohou být příznaky rýmy nebo myxomatózy.

Ačkoli je králík flanderského plemene klidným zvířetem, „hadr“ by neměl viset ani v rukou. Taková letargie naznačuje nemoc.

Závěr

Při nákupu belgického králíka mějte na paměti, že všichni králíci obřích plemen již začínají ztrácet svůj význam jako masná zvířata, protože jatečný výnos masa z jatečně upraveného těla vlámského králíka je pouze 50%, zatímco kalifornský králík dává 80% . Důstojnost obřích plemen je ve velikosti jejich kůže. Kvalita kůže zvířat flanderského plemene je však také často nižší než u jiných plemen králíků.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce