Kráva po inseminaci krvácí: proč, co dělat

Špinění, které se objeví u krávy po inseminaci, může být z hlediska nemocí zcela neškodné. Často je to však známka endometritidy nebo předčasného potratu.

Proč má kráva po oplodnění krvácení?

Pro správné určení příčiny je třeba vzít v úvahu načasování výskytu skvrn u krávy po zakrytí. Při normálním lovu lze před ovulací vidět vulvy v děloze. I když ne vždy. Někdy se slizniční výtoky objevují až v den uvolnění vajíčka. Podobně mohou nebo nemusí být ve vulvě krvavé stopy. Pravděpodobnost, stejně jako ve známé anekdotě o dinosaurovi, je navíc 50%. Vše závisí na množství hormonů v těle krávy a síle jeho kapilár v děložní výstelce.

Někdy se po umělém oplodnění objeví kravské krvácení. To není problém, pokud inseminátor jen mírně poškrábá děložní čípek.

Komentář! Zkušení chovatelé hospodářských zvířat tvrdí, že při přirozeném páření s býkem mladé jalovice někdy po dobu 2 dnů nejsou schopny stát pevně na nohou.

Špinění se tedy může objevit z různých důvodů:

  • „Šel přes palubu“;
  • kapiláry praskly;
  • poškození sliznice během páření nebo umělého oplodnění;
  • předčasný potrat;
  • endometritida.

To je důsledek předchozího neúspěšného otelení. Před opětovným oplodněním takového jedince je třeba s ním zacházet.

Krev v malém množství nepředstavuje nebezpečí pro zdraví dělohy

Je krvácení u krávy po inseminaci nebezpečné?

Vzhled krve není nebezpečný, pokud jej není příliš mnoho. Ale je tu zajímavá vlastnost. Všechny krávy jsou rozděleny do 2 typů:

  • nedojde ke krvácení, pokud kráva kráčela a oplodnila se;
  • existují bez ohledu na úspěch inseminace.

U prvního typu zvířat se po úspěšném oplodnění vylučuje průhledný nebo nažloutlý hlen. Naznačuje, že vajíčko zakotvilo v děloze.

Komentář! Ve skutečnosti lze v této skupině zvířat najít velmi malé množství krve.

Ale protože se majitel obvykle každou minutu nedívá pod ocas dělohy, malé množství krve může zůstat bez povšimnutí. Ne každý také bude vnímat malou červenou čáru v hlenu kvůli krvavému výtoku. A ve skutečnosti to je ono.

Druhý typ bude mít v každém případě krev a v době jeho vzniku lze dokonce říci, jak úspěšně mohla inseminace proběhnout.

U „krvavých“ krav se takový výtok objeví 2-3 dny po lovu, bez ohledu na oplodnění. Pokud však byla inseminace provedena včas, objeví se 2. den po zákroku krvavý hlen. Pravděpodobnost těhotenství je maximální.

Výskyt krvavého hlenu v den inseminace nebo před ním znamená, že data byla zmeškána. Vajíčko je staré. Těhotenství je možné, ale embryo je pravděpodobně slabé a životaschopné. Hnojení v této fázi často vede k časnému potratu.

Krvavý hlen 3. den po práci inseminátora znamená, že postup byl proveden příliš brzy. Stejně jako u opožděného oplodnění je pravděpodobnost těhotenství nízká.

Jediný případ, kdy je výskyt krve v hlenu nebezpečný, je po několika dnech. Úspěch oplodnění se obvykle určuje rektálním vyšetřením 3 týdny po zahřátí. Vzhled špinění u těhotné krávy znamená časný potrat.

Potrat může být známkou vážného zdravotního stavu. Proto je při časném potratu lepší pozvat veterináře a zvíře vyšetřit.

Moderní metody umožňují určit přítomnost těhotenství s vysokou mírou přesnosti.

Co dělat, když kráva po oplodnění blotuje

Normálně s krví po inseminaci není třeba nic dělat. Často se jedná pouze o poškození způsobené hrubou prací člověka. I když je třeba mít na paměti, že jsou to právě tak malé rány kapilár, které jsou široce otevřenými branami pro pohlavně přenosné infekce. Pokud bylo načasování inseminace opožděné, bude se postup muset opakovat v dalším cyklu.

Preventivní opatření

Zvláštní prevence není nutná, pokud nejde o prevenci předčasného potratu. Až na ty hojné. Velké množství krve znamená, že v těle dělohy není dostatek vápníku nebo vitamínu D. Prevence spočívá v doplnění těchto prvků a revizi stravy směrem ke zvýšení potřebných látek.

Závěr

U krávy po inseminaci se špinění nevyskytuje vždy a důvody jejich vzhledu jsou různé. Bez ohledu na to, k jakému typu konkrétní jedinec patří, by měla být těhotenská kontrola provedena vždy 3-4 týdny po zamýšleném oplodnění.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce