Kráva Schwyz: klady a zápory, fotografie, recenze

Dnes lidé, kteří chovají domácí mazlíčky, přemýšlejí o tom, jaké plemeno skotu si vybrat pro svůj dvorek. Vše záleží na tom, jakým směrem se zvolí: mléčné výrobky nebo maso. Ale Shvitskaya plemeno krávy stejně dobré pro produkci masa a mléka současně.

V článku budou probrány vlastnosti péče a výchovy zvířat, pravidla krmení. Kromě toho budeme jmenovat klady a zápory plemene švýcarských krav. Budete mít tedy příležitost přemýšlet a správně si vybrat dobytek pro svou osobní pomocnou farmu nebo pro farmu.

Trochu historie

Toto plemeno krav bylo chováno před několika staletími ve Švýcarsku v kantonu Schwyz. Pro zdokonalení místních zvířat s krátkými nohami byly použity gobie východních plemen. Už v té době chovatelé uvažovali o chovu dojnic a hovězího dobytka. Kromě toho zvířata musela mít sílu a vytrvalost, aby býci mohli být použity pro rolnické práce.

Dnes je plemeno hnědého skotu Shvitskaya brzy zralé, vysoce produktivní a silné zvíře, které poskytuje maso i mléko.

V dnešní době jsou švýcarské krávy běžné po celém světě. Chovatelé dnes pokračují v práci na zdokonalování plemene. Navíc v každé zemi mají zvířata své vlastní rozdíly.

Pozornost! Italští Švýcaři jsou spíše masové plemeno.

V Rusku převládající hnědé plemeno Shvitskaya, získané v 19. století. Ruští chovatelé navíc vytvořili tři odrůdy:

 • Mléčné výrobky;
 • mléko a maso;
 • maso a mléčné výrobky.

Chovatelské farmy se o Schwyzské býky dobře starají, protože budoucnost ruského zemědělství bude záviset na jejich zdraví.

Popis

Obecné ukazatele

Navzdory skutečnosti, že se Schwyz může lišit, je třeba si uvědomit společné znaky:

 1. Švýcarské krávy mají hnědou barvu, ale odstín se může lišit. Vyznačují se pružnou a tenkou kůží. Toto plemeno lze identifikovat podle tmavého olověného zrcadla kolem nosu a blond vlasů.
 2. Srst je také světlejší na zádech než na bocích a břiše. Švýcarští býci mají tmavší hlavu a přední část trupu než jalovice. Podívejte se, jak nádherně zvíře vypadá na fotografii.
 3. Formy u zvířat jsou proporcionální, ale zde najdete rozdíl. U zvířat ve směru masa jsou svaly vysoce vyvinuté, mají široké tělo, ale vemeno je špatně vyvinuté. Mléčné švýcarské krávy jsou naproti tomu hranaté s protáhlým tělem.

Plemeno mléčného masa, popis

Rusové upřednostňují krávy plemene Schwyz mléčných a masných směrů.

Věnujeme zvláštní pozornost popisu a charakteristickým rysům zvířat:

 • velký, až do výšky 1 metru 34 cm;
 • na silném krátkém krku je malá hlava se širokým čelem;
 • rohy s tmavými špičkami;
 • hrudník dosahuje obvodu 187 cm, šířky asi 44 cm a hloubky asi 70 cm;
 • bez laloku;
 • vemeno je ve tvaru mísy, méně než u čistě mléčných plemen krav;
 • nohy s černými kopyty jsou dobře posazené a vyznačují se svou silou.

Hmotnostní kategorie

Nyní se budeme zabývat švýcarským plemenem krav - charakteristikou hmotnosti:

 1. Novorozená telata jsou poměrně velká a váží 32-41 kg. Ve věku jednoho roku jalovice i býci přibírají přibližně 300 kg. Již za rok a půl váží telata za optimálních podmínek 350–370 kg. Denní přírůstek hmotnosti by měl být zpravidla mezi 800 gramy a jedním kilogramem. Na fotografii jsou telata Schwyz.
 2. Hmotnost dospělých krav plemene Schwyz kolísá kolem 550 kg. K dispozici jsou také držitelé záznamů o hmotnosti téměř 800 kg.
 3. Hmotnost chovných býků je asi 950 kg. Při vynikajícím krmení a péči mohou dosáhnout 1100 kg.
Komentář! Švýcarské plemeno krav samozřejmě vyžaduje zvláštní péči a výživu.

O produktivitě

Švýcarské plemeno krav, dokonce i mléčných a masných, se vyznačuje vynikající výtěžností mléka. Produktivita jednoho zvířete je až 3,5 tuny mléka s obsahem tuku 3,6 až 3,8%. V chovných farmách dosahuje toto číslo čtyř procent. Bílkoviny v mléce jsou až 3,6%, takže je dosaženo velkého výtěžku tvarohu.

Důležité! Mnoho majitelů dobytka poznamenává, že sýr je vynikající.

Pokud jde o maso, výnos je asi 60 procent. Švýcarské maso je vysoce kvalitní.

Švýcarské krávy na farmě:

Pojďme to shrnout

Švýcarské plemeno krav bohužel není k dispozici v celém Rusku, ale pouze v 9 regionech. Vzhledem k produktivitě skotu bych chtěl, aby se tato zvířata usadila na farmách a vedlejších pozemcích Rusů a zaujala tam dominantní postavení. Sankce ze Západu a Ameriky koneckonců vyžadují rozvoj zemědělství a přijetí velkého množství vysoce kvalitních a ekologických produktů.

Mnoho našich čtenářů se zajímá o to, jaké jsou výhody a nevýhody krav. Pojďme je určit.

Pozitivní body:

 • krávy a kozy jsou vytrvalé, velké, prakticky neochorou, pokud je zajištěna řádná péče, krmení a údržba;
 • rychlý růst a přírůstek hmotnosti;
 • krávy se každý rok otelí, někdy dvojčata;
 • velký výnos mléka a masa;
 • zvířata jsou klidná, vyrovnaná, agresivita není pozorována;
 • cítit se skvěle za jakýchkoli klimatických podmínek.

A teď o nevýhodách, protože by bylo nefér vůči našim čtenářům o nich mlčet. Ačkoli je třeba poznamenat, že existuje několik nevýhod:

 • krmivo by mělo mít vysoký obsah kalorií a ve velkém množství;
 • nízká produktivita mléka;
 • Kvůli nestandardní povaze vemene je strojové dojení nevhodné, ačkoli krávy se dojí ručně na soukromých farmách a malých farmách.

Recenze chovatelů hospodářských zvířat

Anastasia, 54 let, Jaroslavská oblast
Už mnoho let mám krávu Schwyz. Nemám z ní velkou radost. Mléko je sladké a chutné. Telata My Dawn každý rok přinášejí silná a zdravá telata, která rostou mílovými kroky. O krmivo se samozřejmě musíte starat. Kromě sena dáváme v zimě krmné směsi a šťavnaté krmivo: řepa, brambory. Doporučuji všem chovat krávy tohoto plemene.

Nikolay, 43 let, Nižnij Novgorod
Moje kráva je mléčná. Moře dává mléko, ale maso na kostech neroste dobře. Myslel jsem, že důvodem bylo krmení. Moji kolegové mě ale uklidnili slovy, že švýcarské krávy zaměřené na produkci mléka nikdy nebudou tučně.

Olga, 41 let, Smolenská oblast
Bydlíme poblíž chovné farmy Smolensk, kde se chovají švýcarské krávy. Právě tam byla jalovice koupena. Inseminováno na stejném místě. Narodilo se tele - přesná kopie matky. Roste rychle, zdravě. Přidávám až 25 litrů denně. Pokud ale nemáte příležitost získat krmivo ve správném množství, je lepší koupit si jednoduché místní krávy. Koneckonců, Švýcaři potřebují pestrou a bohatou stravu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce