Kráva kráčí po datu porodu: proč a kolik dní může tele nést

Případy, kdy kráva překročila datum otelení, jsou běžné. Zde stále musíme zjistit, co každý z vlastníků myslí slovem „prošel“. V průměru těhotenství trvá 285 dní ± 2 týdny. Proto vyvstává otázka, od kterého okamžiku uvažovat, že období otelení uplynulo.

Proč kráva překračuje datum otelení?

Existuje mnoho důvodů pro zpoždění telení u krav. A ne všechny jsou radostné:

  • dvojčata;
  • jít kolem;
  • velké ovoce;
  • obsadit;
  • falešné těhotenství;
  • mumifikace plodu.

Ve většině případů se majitelé domnívají, že pokud kráva překročí datum porodu, bude mít dvojčata. Skot ve skutečnosti patří do skupiny ojedinělých zvířat, jako jsou koně. Dvojčata se rodí pouze v 1–2% případů. A to je obvykle velmi nežádoucí jev. V případě oplodnění dvou vajíček najednou existuje vysoké riziko potratu. A narozená telata budou slabší než ta „svobodná“. Skutečnost, že kráva uplynula, ještě neznamená, že nutně budou dvojčata. Počet pozdních otelení daleko převyšuje počet dvojčat u skotu.

Toto rozšíření se vysvětluje skutečností, že gobie „sedí“ v lůně po dlouhou dobu. Muži téměř u všech druhů savců ve vývoji zaostávají za ženami. I po narození. Proto s raným hotelem byste měli raději počkat na jalovici a s pozdním - býkem. Kráva může přejít, i když se telata s velkým lýtkem. Ale tady je to možná právě zpoždění otelení. Plod má čas růst. A v tomto případě jsou příčina a následek zmatené. Nebyla to kráva, která prošla, protože plod je velký a tele se díky pozdnímu otelení zvětší. Zpoždění je v tomto případě způsobeno mírným hormonálním narušením. Tělo nemá dostatek oxytocinu k nastartování procesu telení. Takové selhání nijak zvlášť nepoškodí těhotenství, pouze ho prodlouží.

Někdy dochází k takzvanému „překročení“. Toto slovo má dva významy. Jeden znamená pro krávu vážné zdravotní problémy, druhý pouze naznačuje, že zvíře bylo impregnováno později. Je to v posteli. Doba otelení však bude muset být stanovena nikoli výpočtem, ale vnějšími znaky. To se může stát, pokud je poblíž býk. Poprvé se kráva neplodila a „tiše“ od majitelů šla na býka v dalším lovu. Situace s patologiemi je horší.

Pokud kráva vypršela lhůtu, může být pro majitele zvířete netelení nečekané.

Patologické příčiny

Falešné těhotenství je způsobeno příliš vysokými hormonálními hladinami. Navenek vše probíhá, jako by se embryo vyvinulo v děloze. Často ani při rektálním vyšetření není možné určit, co kráva chyběla. Zde může pomoci ultrazvuk. Vývoj falešného těhotenství před porodem může probíhat podle 3 možností:

  • břicho „vyfoukne“ bez následků;
  • bude se "otelit";
  • pyometra se vyvine.

S falešným těhotenstvím zvířata často „porodí“ a přiřadí kohokoli a cokoli k roli mládě, až po neživé předměty.

Komentář! Vývoj pyometry může vést k nucenému zabíjení.

Mumifikace plodu se vyvíjí uprostřed těhotenství. Embryo umírá, ale protože je děložní čípek uzavřený, hnilobné bakterie se nemohou dovnitř dostat. Kvůli snížené kontraktilitě myometria a uzavřeného krku zůstává plod v děloze. Postupně vysychá a mumifikuje.

Po mumifikaci zvířata nemají žádné známky lovu a majitel věří, že je kráva těhotná.Problém se „sám odstraní“, pokud se svaly dělohy začnou stahovat. Ale v tomto případě kráva vydrží 3 týdny. Mumifikovaná embrya se vždy líhnou velmi pozdě. Po injekcích příslušných hormonů je často nutné plod uměle odstranit. Ty jsou potřebné k otevření děložního čípku a veterinární lékař je schopen se dostat k embryu.

Komentář! Po mumifikaci se často vyvíjí neplodnost, protože v endometriu dochází k chronickým dystrofickým a zánětlivým procesům.

Jak dlouho může kráva nést tele

Kráva obvykle chodí asi 10 dní. Maximálně 26 dní. Je to jen asi 260–311 dnů těhotenství. I když podle zkušeností chovatelů hospodářských zvířat je prodloužení doby otelení dokonce o 3 týdny vzácností. Nejčastěji ne více než 15.

Komentář! Tvrzení, že termín může přijít 240. den, neodpovídá realitě: otelení v 8. měsíci je pozdní potrat s infekčním onemocněním.

Přibližné místo aplikace úsilí během „tlakového testu“, pokud děloha splnila podmínky, takže můžete určit, zda je uvnitř živé telátko

Co dělat, když kráva překročí své datum otelení

Až do vypršení termínu se nemusíte příliš starat. Je však nutné sledovat průběh těhotenství. Pozdní otelení je obvykle obtížné vzhledem k tomu, že plod má čas dorůst nad normu.

Pokud si nejste jisti později, můžete nezávisle zkontrolovat, zda je tele přítomno a zda je naživu. K tomu je kráva silně, ale ne náhle, tlačena do břicha zprava dole. Mládě bude touto léčbou okamžitě pobouřeno a dá zpětný tlak.

Pokud kráva již prošla 3 týdny, počítáno od 285. dne, je lepší pozvat odborníka, který může určit přítomnost těhotenství. Za předpokladu, že „push test“ nepřinese výsledky. Pokud tele tlačí a vemeno se začíná plnit, zbývá jen počkat na otelení a pamatovat, že býložravci mohou libovolně posunout čas o den. Toto je obranný mechanismus. Nerodí, pokud existuje rušivý faktor. V takovém případě může být příčinou takového denního zpoždění samotný majitel.

Závěr

Pokud kráva překročila datum otelení o více než 3 týdny, má majitel obavy. Posunutí odhadovaného data o 10 dní je častým jevem, není se čeho bát. Zvířata nejsou stroje na produkci potomků striktně včas.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce