Kolostrální imunita telat

Kolostrální imunita u telat se často nazývá vrozená. To není pravda. U novorozenců imunita zcela chybí a vyvíjí se až po 36-48 hodinách. Bylo by správnější říkat to mateřské, protože mláďata dostávají ochranu před infekcemi od krávy. I když ne hned v lůně.

Co je kolostrální imunita u zvířat

Toto je název obrany těla před infekcemi, které mláďata dostávají spolu s mateřským mlezivem. Telata se rodí sterilní. Protilátky, které je chrání před nemocemi v postnatálním období, mohou přijímat pouze první den života. Sekrece uvolněná z vemene během prvních 7–10 dnů se velmi liší od „zralého“ mléka, které lidé konzumují. V počátcích krava produkuje silnější žlutou látku. Tato kapalina se nazývá kolostrum. Obsahuje hodně bílkovin a imunoglobulinů, ale téměř žádný tuk a cukr.

To je hlavní důvod, proč tele musí prvních 6 hodin kojit dělohu. A čím dříve, tím lépe. Už po 4 hodinách dostane telátko o 25% méně protilátek než bezprostředně po narození. Pokud z nějakého důvodu nemůže být novorozenec krmen přirozeným mlezivem, kolostrální rezistence se nevyvine. Můžete si vyrobit umělou náhradu s plným množstvím aminokyselin, tuků a sacharidů. Ale takový umělý produkt neobsahuje protilátky a nepomáhá rozvíjet ochranu.

Komentář! Kolostrální imunita chrání dítě pouze během prvního měsíce života, proto byste v budoucnu neměli zanedbávat rutinní očkování.

Mláďata je možné zalévat „ručně“ od prvních minut jeho života, ale produkt konzumovaný mláďaty musí být přírodní

Jak se vytváří kolostrální imunita

Tele je chráněno před infekcemi mateřskými imunoglobuliny v mlezivu. Jakmile jsou v žaludku, vstupují beze změny do krevního oběhu. K tomu dochází během prvních 1-1,5 dne života. Po tele není schopen vytvořit kolostrální odolnost vůči chorobám.

Tvorba obranného systému závisí na acidobazickém stavu (CBS) krve telat. A to je určováno metabolickými změnami během prenatálního období a CBS matky. U telat se sníženou životaschopností kolostrální imunita prakticky chybí, protože imunoglobuliny špatně pronikají z nedostatečně vyvinutého gastrointestinálního traktu do krve.

Pro správnou tvorbu „vrozené“ imunity musí tele během první hodiny života, nejlépe 30 minut, dostat kolostrum v množství 5–12% své tělesné hmotnosti. Množství pájené části závisí na kvalitě produktu a jeho nasycení imunoglobuliny. V průměru se doporučuje krmit 8-10% tělesné hmotnosti, tj. 3-4 litry. Podruhé se mlezivo pije v 10. až 12. hodině života. To je případ, kdy je dítě odebráno ihned po narození.

Tato metoda krmení telat se praktikuje na velkých farmách, kde je možné vytvářet zásoby krav se silnou imunitou. Skladování se provádí v mrazáku s teplotou -5 ° C. Obvykle se používají nádoby o objemu 5 litrů. Z tohoto důvodu je režim odmrazování často porušován.

Při správném odmrazování je nádoba ponořena do teplé vody o teplotě 45 ° C. Ale protože je objem velký a vše nelze rozmrazit najednou, množství imunoglobulinů v mlezivu klesá. To má negativní vliv na tvorbu kolostrální odolnosti mladých zvířat vůči chorobám.

Ideální pro ochranu telete, ideální pro malé farmy a soukromé majitele krav. Novorozenec je ponechán pod matkou. Souběžně je učen přijímat jídlo z bradavky. Později bude tele muset ještě vypít mléko z vědra.

Nevýhodou této metody tvorby kolostrální imunity je jedna: děloha může mít nízkou odolnost organismu. Špatné kolostrum může být:

 • u jalovic prvního lýtka mladších než 2 roky;
 • v krávě, která dostávala nevyváženou stravu a žila ve špatných podmínkách.

V druhém případě nezáleží na tom, od které krávy dostane tele svou první část. Imunita bude slabá.

Mladá zvířata ponechaná pod dělohou budou mít nejvyšší odolnost organismu vůči chorobám, což je běžná praxe při pěstování plemen skotu.

Novorozenec, pokud je to možné, by měl pít kolostrum od dospělých, plně vyvinutých krav. Jalovice prvního lýtka obvykle nemají dostatečné množství imunoglobulinů v krvi a závisí na nich tvorba kolostrální imunity.

Pozornost! „Vrozená“ rezistence se vyvíjí během prvních 24 hodin života telete, proto je důležité nevynechat okamžik otelení.

Jak zlepšit kolostrální imunitu u telat

Přísně vzato, u telat to nelze zvýšit. Můžete však zlepšit kvalitu mleziva a rozšířit ochranné funkce. Množství imunoglobulinů klesá za určitých podmínek:

 • nedodržování podmínek očkování;
 • nevyvážená strava během období sucha;
 • spontánní výtok z bradavek mleziva před otelením;
 • jalovice prvního lýtka jsou mladší než 2 roky;
 • porušení režimu odmrazování;
 • zanedbání diagnózy mastitidy u krav bezprostředně po otelení;
 • nehygienické nádoby, ve kterých jsou dojeny krávy a krmena telata, včetně opakovaného používání jednorázových lahví na vodu.

Je možné „rozšířit“ spektrum nemocí, proti kterým bude tele chránit kolostrální imunitu, včasným očkováním královen. Pokud jsou v krvi krav protilátky proti nemoci, budou tyto imunoglobuliny přeneseny na tele.

Pozornost! Dokonce i včasné krmení kvalitním přírodním produktem nemusí fungovat, pokud je tele pod tlakem.

Stresující situace pro novorozence zahrnují:

 • teplo;
 • příliš studený;
 • špatné podmínky zadržení.

Vytvoření příjemného prostředí pro telata zvýší kolostrální odolnost.

Existuje také metoda „umělé“ tvorby kolostrální imunity. Inaktivovaná vakcína se vstřikuje do těhotné dělohy dvakrát, v intervalu 3 dnů. Poprvé je kráva očkována 21 dní před očekávaným porodem, podruhé 17 dní před.

Pokud mateřské kolostrum nestačí k vytvoření silné imunity, použije se další metoda: zavedení imunitních sér. Tele si během několika hodin vytvoří pasivní imunitu. Doba působení séra je však pouze 10–14 dní. Pokud se u mladých nevyvinula kolostrální rezistence, bude se sérum muset opakovat každých 10 dní.

Závěr

Kolostrální imunita u telat se vytváří pouze první den života. V pozdějších fázích děloha stále vylučuje imunoglobuliny, ale mláďata je již nejsou schopna asimilovat. Proto je velmi důležité buď mít v mrazničce zásobu mleziva, nebo nechat novorozence pod krávou.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce