Jak dostat prase z lovu a co je třeba udělat, aby prase přišlo na lov

Je velmi snadné manipulovat s fyziologickým stavem prasnice nebo kance. Existuje mnoho osvědčených metod, jak léčivých, tak lidových, takže prase nechodí nebo naopak nepřijde na lov. Všechny tyto metody se dnes používají v zemědělství a nijak neovlivňují zdraví zvířete.

Známky sexuálního tepla u žen a mužů

U prasat, stejně jako u všech zvířat, je nejpříznivější období páření, kdy dochází k oplodnění s přesností 99%. To je velmi důležité pro přirozenou reprodukci, o kterou se většina zemědělců snaží. Můžete pochopit, že se prase podle chování už dostalo na řádění, pokud se dramaticky změní. Zvíře se stává podivným, samice vykazuje následující známky lovu:

 • červené a oteklé bradavky;
 • genitálie jsou jasně růžové;
 • hojný výtok z pohlavních kanálků;
 • neklidné chování.

Při stlačení na zadní část těla se prase posadí nebo zamrzne. Toto jsou nejspolehlivější znaky, které naznačují pohlavní dospělost prasnice. Zpravidla se vyskytuje mezi 5 a 10 měsíci. Ale neměli byste začít chovat prase příliš brzy. Zkušení farmáři doporučují počkat do 10 měsíců věku, než zesílí a dobře přibere. To je velmi důležité pro další nesení.

Doba lovu prasete netrvá dlouho - od 2 do 5 dnů. Jak však ukazuje praxe, oplodnění je možné po dobu 2–3 dnů. Pokud se tak nestane, pak se zvíře za měsíc znovu rozruší. Po úspěšném páření prasnice vytáhne selata, porodí a po týdnu ji lze přivést zpět do divočiny. Statistiky však říkají jinak, většina samic se zahřeje 40-45 dní po odstavení selat nebo se nedostaví vůbec. Taková zvířata jsou vyřazena.

Muži mají různé známky lovu. Zvířata se stávají nekontrolovatelnými, snaží se všechno rozbít, vydávají divoké výkřiky, třou se o bariéry, často močí a moč má pronikavý zápach. Někteří muži skákají na sebe, čímž napodobují páření.

Důležité! Během lovu mají muži a ženy špatnou chuť k jídlu, krmítka jsou neustále plná.

Proč prase nechodí

Jsou chvíle, kdy prase nechodí dlouhou dobu, což komplikuje proces páření a vyžaduje umělé oplodnění. Existuje několik důvodů pro tento stav: mohou to být problémy s reprodukčním systémem nebo vnějšími faktory. Než začnete ošetřovat prase, musíte pochopit, proč se to děje.

Nejprve vyloučte vnější faktory, které zahrnují:

 • špatné jídlo;
 • těsnost v ohradě;
 • častá změna sousedů;
 • nepřítomnost kance ve stádě;
 • nedostatek vitamínů.

Pokud nejsou zjištěny žádné problémy, stojí za to pozvat veterináře, který zvíře prozkoumá a určí, jak fungují hlavní orgány. Prase nejčastěji nechodí, protože dochází k hormonálnímu selhání, obezitě, v důsledku čehož je narušena práce vaječníků a varlat.

Nedostatek dobré chůze negativně ovlivňuje sexuální funkce. To je patrné zejména na jaře a na podzim. Během tohoto období je snížena přirozená reprodukční funkce. Aby se tomu zabránilo, stádo se chodí ve speciálních kotcích, spolu s prasnicemi se chovají mladí kanci.

Co je třeba udělat, aby se prase dostalo na lov

Existuje několik způsobů, jak situaci napravit a stimulovat lov u prasete.Tradiční metody jsou vhodnější pro prevenci nebo pro malé stádo. V průmyslovém měřítku nefungují, stojí za to se uchýlit k medikační stimulaci lovu.

Lidové způsoby

Pokud prase nepřijde lovit, pak je nejjednodušší udělat dobrou péči. Dieta by měla obsahovat bohaté zelené jídlo, čistou vodu. Pero by mělo být teplé a bez průvanu.

Zkušení farmáři se uchylují k některým trikům, například nechávají prase bez jídla po dobu 2 dnů v samostatném kotci. V takovém případě nápoj není odstraněn, světlo trvale svítí. Taková stresová terapie má pozitivní účinek; na konci druhého dne prasnice začíná lovit.

Aby prase začalo rychle chodit, je ze spermatu a moči mladého kance v místnosti nastříkán domácí aerosol. Připravuje se z 1 litru moči a 200 ml spermatu. Směs se udržuje jeden den v těsně uzavřené nádobě, poté se zahřeje na 60 ° C, míchá se a ponechá další 2 dny. Poté se nalije do postřikovací nádoby a nastříká se místnost, kde jsou prasnice.

Nejčastěji problém s lovem u prasete začíná po odstavení selat. Aby se tomu vyhnuli, uchylují se ke stimulaci ovulace. Z tohoto důvodu není prasnice omezena na potravu. Potraviny jsou distribuovány často, až 5 kg / den na jednoho jedince. Dále přidejte glukózu - až 200 ml denně na hlavu, rybí moučku, sóju.

Pozornost! Teplota místnosti má velký význam. Na betonové podlaze by neměla překročit 20 ° C. Tepelný stres snižuje plodnost prasete.

„Estrofan“

U prasete můžete vyvolat teplo léky. Veterináři doporučují lék "Estrofan", který vykazuje nejlepší výsledky. Do 48-60 hodin po injekci samice vykazuje známky lovu. Účinek léku trvá až 76 hodin.V tomto období je procento oplodnění nejvyšší.

Ve veterinární medicíně neexistují žádné kontraindikace pro zavedení přípravku "Estrofan", ale žena nemusí předepisovat tento lék sama. Pouze lékař bude schopen vypočítat požadovanou dávku, obvykle nepřesahuje 2 ml, což je vhodné pro váhu konkrétního prasete.

Jiné léky

K zavedení ženy do lovu lze použít analogy přípravku "Estrofan". Může to být „Gestavet“, „PG 600“.

Gestavet je syntetický hormon pro intramuskulární injekci. Reguluje reprodukční funkci u prasat. 1 ml se vstřikuje do oblasti krku bez ohledu na hmotnost a věk zvířete. Nebyly zjištěny žádné kontraindikace a případy předávkování. Lék se nepodává těhotným ženám.

"PG 600" je hormonální přípravek určený k regulaci cyklu a zvýšení plodnosti prasnic. Podává se intramuskulárně v 1 dávce. Podávání je povoleno ihned po odstavení selat nebo po 2 dnech.

Důležité! Za účelem uvedení prasete do lovu je povoleno injikovat „Oxytocin“.

Jak narušit lov prasete

Puberta u prasat nastává po 5 měsících. Období vzrušení trvá několik dní, poté se pravidelně opakuje. Z biologického hlediska je to normální a nezpůsobuje to žádnou újmu zvířatům. Zemědělec však utrpěl ztráty. Včasný lov vede k tomu, že mladé ženy hubnou, dochází k nadměrnému výdaje na krmivo, elektřinu atd. Ano, a je příliš brzy na to, abyste v tomto věku začali chovat mladé prase. Cyklus jejího vývoje ještě není úplný, samice není připravena rodit potomky. Lov prasete musí být sražen k zemi. Za tímto účelem lidé prokázali metody:

 • odvar z máty;
 • prášek do pečiva.

Odvar z máty se připravuje libovolně. Čerstvé listy a výhonky se vaří ve formě čaje, poté se přidávají do jídla nebo pití zvířete. Použijte vždy 1 litr roztoku. Prase musíte zalévat třikrát denně.

Stejně účinná je i pravidelná jedlá soda. V některých případech může úplně narušit lov prasete. Po celý den přidejte 1-2 lžičky do jídla nebo pití. soda. Krmivo by nemělo obsahovat kyselé přísady.

Nejjednodušší způsob, jak zabránit prase v chůzi, je krmit ho tvrdě. Bylo zjištěno, že hojné krmení a nadváha zpožďují pubertu o několik měsíců.

Pokud jsou prasata chována na maso, neměla by chodit. Kastrace hospodářských zvířat pomůže na problém zapomenout. Pokud však potřebujete vybrat ze stáda mladá zvířata pro další chov, je lepší uchýlit se k lékařským metodám. Existuje mnoho z nich, přípravky jemně vylučují časné teplo a nepoškozují reprodukční systém prasat. V budoucnu lze zvíře použít k chovu.

Aby prase nemohlo chodit, musí mu být podány syntetické hormony, které jsou zcela totožné s pohlavními hormony. Blokují zrání vajíček ve vaječnících a samice neloví. Za tímto účelem je široce používána droga "Sexinon". Je to levný produkt dostupný ve veterinární medicíně. Léčivo se uvolňuje ve formě tablet nebo v kapalné formě. Je snadné vypočítat požadovanou dávku: 1 tableta nebo 1 ml léčiva na každých 10 kg tělesné hmotnosti. Lék se užívá od 4,5 do 5 měsíců věku. Musíte krmit všechna hospodářská zvířata každých 20–22 dní. Správná dávka je smíchána s krmivem a distribuována zvířatům brzy ráno.

Zrušení léku "Sexinon", když ženy dosáhnou požadované hmotnosti. Během měsíce se organismus prasat vrátí do normálu a lov začne. Je však lepší přeskočit první cyklus, inseminace během tohoto období není nejlepší. Od druhého cyklu mohou být ženy inseminovány. V průmyslovém měřítku je to velmi výhodné. Je možné vytvořit skupiny stejného věku, odnést selata prasnici společně, aby se dosáhlo synchronního porodu.

Pozornost! Prasata, která budou konzumována pro maso, musí být poražena nejdříve 15 dní po užití drogy "Sexinon".

Závěr

Aby prase nechodilo nebo naopak přišlo na lov, uchýlili se zkušení farmáři k osvědčeným metodám. To umožňuje provádět skupinovou inseminaci prasnic, získat synchronní porod a současně odnést selata. V průmyslovém měřítku se nejčastěji uchylují k lékům a doma si můžete udělat staré lidové metody. Nejsou méně účinné, vhodné pro malé stádo.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce