Jak zjistit, zda je prase březí nebo ne

Stanovení těhotenství prasete doma není snadný úkol, ale pokud znáte některé techniky a triky v této oblasti, můžete se s ním vyrovnat, aniž byste se uchýlili k laboratorním metodám a také k provedení ultrazvukového vyšetření.

Známky březí prasnice

Je možné určit, že prase je ve stavu těhotenství jen několik dní po početí: zkušení farmáři se s tímto úkolem vyrovnají poměrně rychle.

Důležité! Hlavním znakem těhotenství prasete je úplná absence sexuální touhy a sexuální touhy, tj. Ukončení říje u jedince. Prasnice buď nijak nereaguje na vzhled samce, nebo dokonce vykazuje známky agresivity vůči němu.

Hlavní příznaky březí prasnice jsou:

 • rychlý přírůstek hmotnosti pro zvířata;
 • apatické chování: zvíře v zásadě leží nebo spí, má známky tzv. toxikózy, klesá zájem o jídlo nebo naopak prudce stoupá chuť k jídlu a pozoruje se špatný spánek;
 • z pohlavních orgánů prasete dochází k vylučování tvarohové konzistence;
 • u prasete lze pozorovat prudký nárůst velikosti a otok bradavek: její tělo se tak připravuje na krmení budoucích potomků;
 • během předepsaného časového období (po přibližně 3 - 3,5 týdnech) se období pohlavního tepla nevrací.

Jak brzy bude stanoveno březost prasete, závisí na tom, jak brzy bude zvíře převedeno do zvláštních podmínek zadržení, budou změněny základní principy jeho výživy a do stravy budou přidány vitamíny a minerály. Všechny tyto akce přímo ovlivní jak prenatální stav mláďat, tak stanovení ukazatelů produkce mléka prasnice.

Jak zjistit, zda je prase březí nebo ne

Existuje několik základních způsobů, jak zjistit, zda je prase těhotné nebo ne, doma. Všechny tyto techniky lze podmíněně rozdělit do 2 velkých podskupin.

Metody určování těhotenství doma (ty, které nevyžadují speciální znalosti a dovednosti a jsou prováděny bez speciálního vybavení):

 • palpační metoda;
 • rektální metoda;
 • reflexní metoda (metoda kontroly přítomnosti nebo nepřítomnosti sexuálního tepla u prasete).

Specializované metody (prováděné zpravidla v laboratorních podmínkách pomocí speciálních prostředků):

 • Burkina metoda (zasít moč);
 • metoda laboratorního výzkumu (vaginální biopsie nebo krevní test na obsah těhotenského hormonu - progesteronu);
 • Ultrazvuk.

Jak určit časné těhotenství u prasete

Již 5. den po početí je možné podle určitých znaků zjistit doma, že prase je březí.

Pokud pečlivě sledujete prase, můžete včas identifikovat hlavní znaky. Chcete-li zjistit, zda je prase březí nebo ne, pomohou vám následující funkce:

 • prudká změna chování prasete a nástup období „lhostejnosti“ ke všemu kolem;
 • špatný spánek je charakteristický právě pro raná stadia těhotenství;
 • nezájem o nabízené jídlo nebo naopak zvýšený zájem o jídlo;
 • výtok tvarohu z genitálií zvířete.

Schopnost určit březost prasete v rané fázi umožní chovateli správně reagovat na „zvláštní pozici“ zvířete a umístit jej do zvláštních podmínek (například změnit stravu pro následný vysoký výtěžek mléka v prasnice). To je nutné vzhledem k tomu, že první dny březosti prasete jsou nejnebezpečnější s hrozbou potratu a ztráty potomků.

Jak určit těhotenství prasat břichem

Palpační metoda je docela spolehlivá, ale její velkou nevýhodou je, že ji lze aplikovat až od 3. měsíce březosti zvířete. V této době již chovatelé obvykle vědí, v jakém stavu je prase, a určili jej jinými způsoby. Tato metoda však probíhá a její podstata spočívá v provádění následujících akcí:

 • Zvíře je umístěno na levé straně.
 • Prase je uklidněno (škrábáním a hladkáním po břiše).
 • Pocit (palpace) se provádí v oblasti posledních dvou bradavek v dolní části břicha.
Důležité! Tato metoda se vždy provádí na prázdný žaludek prasete (nemůže být krmen po dobu asi 12 hodin), proto je vhodnější jej použít ráno před snídaní.

Jak zjistit, zda je prase březí rektální metodou

Rektální vyšetření lze provést pouze 30 dní po krytí. Tento postup by měl provádět pouze veterinární lékař nebo jiná osoba se speciálními znalostmi a dovednostmi a tímto způsobem určit březost prasete. Metodika výzkumu je následující:

 1. Prasnice musí být bezpečně zajištěna.
 2. Veterinární lékař vloží ruku v rukavici namazanou vazelínou nebo olejem do konečníku jedince a sonduje 3 tepny: vzduch; děložní; urogenitální.

Navíc, pokud střední děložní tepna vibruje a je zvětšena, lze bezpečně určit přítomnost těhotenství u prasete.

Důležité! Čím delší je období těhotenství, tím výrazněji vibrují všechny 3 tepny a tím více se zvětšují.

Zkušený veterinář, který provádí rektální vyšetření, může nejen zjistit, zda je prase březí, ale také stanovit termín. V tomto případě je třeba dodržovat důležité pravidlo: pokud veterinář nebyl schopen zafixovat vibrace střední děložní tepny, lze provést nové vyšetření nejdříve po 3 týdnech.

Jak zjistit, zda je nebo není prase pokryto přítomností nebo nepřítomností tepla

Při použití této metody k určení březosti prasete si nelze být 100% jisti věrohodností výsledků. Ale jeho velkým plusem je, že se s ním můžete pokusit zjistit těhotenství jedince již 3 týdny po krytí.

Podstata této techniky spočívá v tom, že k prasnici je přiveden mužský jedinec, který je údajně inseminován asi před 20 dny, každých pár hodin.

V závislosti na reakci prasete na kance je učiněn závěr o jeho poloze:

 • pokud žena projeví zájem o inseminátora, oživí se, když se objeví, a je připravena na páření, není těhotná;
 • pokud žena nevěnuje pozornost mužskému jedinci nebo je vůči němu dostatečně nepřátelská, můžeme s 95% pravděpodobností hovořit o koncepci, ke které došlo.

Jak zjistit, zda je prase březí pomocí testu Burkina

Metoda je při provádění v praxi poměrně komplikovaná, ale zaručuje přesnost získaných výsledků s pravděpodobností 98%. Pořadí akcí v tomto případě by mělo být následující:

 1. Sejměte moč.
 2. Poté se shromážděná kapalina filtruje.
 3. Do moči se přidá několik kapek kyseliny chlorovodíkové, vodný roztok kyseliny fenylhydrazylové kyseliny chlorovodíkové a 3% peroxid vodíku.
 4. Všechny přísady se vaří a poté se ochladí.

Pokud je prase březí, jeho moč zčervená a pokud jedinec není březí, zůstane moč žlutá a nezmění barvu.

Jak zjistit, zda je prase březí laboratorními testy

Není možné určit těhotenství prasete doma se 100% pravděpodobností, bez ohledu na to, jak realistické jsou všechny metody na fotografii a videu. Samozřejmě existují různé laboratorní testy, které lze použít ke zjištění skutečnosti oplodnění, ale jejich použití není vždy možné kvůli:

 • jejich nepřístupnost (daleko od všech sídel naší země existuje taková možnost);
 • vysoká cenová kategorie (tento typ služby je poskytován za úplatu a je velmi drahý);
 • časově náročné.

Hlavní laboratorní metody pro stanovení březosti zvířat jsou:

 • Sérologická metoda. To znamená, že se prasnici odebere krev a v jejím složení se stanoví koncentrace těhotného hormonu progesteronu. Test stojí za to provést po 22 dnech po údajném oplodnění. V tomto případě analýza zaručuje pravdivost výsledku získaného se 100% pravděpodobností;
 • Vaginální biopsie. Tato metoda je založena na skutečnosti, že vzorek sekrecí a tkání je odebrán z pohlavních orgánů prasete. V laboratoři jsou tyto biomateriály zkoumány pod mikroskopem a je učiněn závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti „zajímavé polohy“ u jedince.

Ultrazvuková procedura

Chcete-li zjistit, zda je prase těhotné nebo ne, pomůže vám ultrazvuk. Tato metoda stanovení těhotenství se nejčastěji vyskytuje ve velkých chovných komplexech prasat. Doporučuje se to provést nejdříve 20 dní po páření. Navíc, pokud budete dodržovat všechna pravidla pro provádění takové studie s gestačním věkem více než 30 dnů, pak ultrazvuk zaručuje spolehlivost získaného výsledku s pravděpodobností 95%.

V závislosti na použitém vybavení určuje ultrazvuk těhotenství jednotlivce:

 • úderem plodu;
 • přítomností tekutiny v děloze.

Během studie může zvíře stát nebo ležet: hlavní je, že jeho poloha je nehybná.

Falešné těhotenství prasat

U prasat, stejně jako u některých jiných zvířat, lze pozorovat takový fyziologický jev, jako je falešné těhotenství. Může nastat u řady faktorů, od hormonálního narušení v těle ženského jedince až po nevhodné životní podmínky. Současně se příznaky falešného těhotenství u prasat téměř úplně shodují se známkami skutečného těhotenství:

 • zastavení říje;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • snížená chuť k jídlu.

Nejjednodušší způsob, jak pochopit, zda zvíře má falešné těhotenství, nebo ne, je přivést kance k prasnici a pozorovat její chování: těhotná žena nedovolí inseminátorovi, aby se k ní přiblížil.

Jak dlouho trvá těhotenství prasete?

Každý zkušený chovatel a chovatel prasat řekne, že březost prasete obvykle trvá 3 měsíce, 3 týdny a 3 dny (tj. V průměru je to asi 114 - 116 dní). V praxi to však neplatí vždy a doba těhotenství závisí na řadě doprovodných faktorů:

 • Roční období. Pokud k porodu dojde v zimním období, pak k němu zpravidla dojde o něco dříve, než je termín porodu, a pokud během letního období je pravděpodobné, že březí prasnice porodí termín;
 • Věk jedince. U mladých jedinců trvá období těhotenství o něco méně než u dospělých;
 • Počet štěňat ve vrhu. Čím méně selat prasnice unese, tím déle s nimi bude chodit;
 • Plemeno zvířat. Například vietnamské prase porodí rychleji než jakýkoli jiný druh. Gestační období trvá 110 dní.

Závěr

Stanovení těhotenství prasete doma je docela obtížný úkol, ale nejen samotný průběh těhotenství závisí na tom, jak dobře a včas se provádí,ale také zdravotní stav zvířete jako celku. Je možné stanovit těhotenství jedince pomocí řady známek pomocí několika různých metod. Současně bude důležité dodržovat všechna doporučení pro jejich použití, aby nedošlo k poškození prasnice a nenarozeného potomka.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce