Svrab (strup, strup, sarkoptový svrab) u prasat: léčba, příznaky, fotografie

Není neobvyklé, že si farmáři, kteří chovají prasata a selata, všimnou, že se na kůži zvířat objevují podivné temné, téměř černé strupy, které mají tendenci v průběhu času růst. Co znamená taková černá kůra na zadní straně selata a jak s ní zacházet, se můžete podrobně dozvědět z článku.

Proč prasata a selata svědí

Pokud se chovatel potýká se situací, kdy selata neustále škrábají, pak s největší pravděpodobností rychle dojde k závěru o nástupu nemoci a pokusí se léčit onemocnění doma. Účinnost při léčbě jakékoli nemoci nikdy není nadbytečná, ale nejprve stojí za to určit, co přesně bude nutné řešit. Intenzivní svědění u zvířat může mít mnoho příčin, ale je velmi pravděpodobné, že bude infikováno stavem kůže.

Kožní onemocnění selat a prasat

Prasata jsou náchylná k celému seznamu stavů kůže. Některé z nich postihují hlavně mladé jedince, jiné nemoci postihují selata i dospělá zvířata stejně. Mezi nejčastější nemoci stojí za zmínku:

 • svrab;
 • dermatitida;
 • furunkulóza;
 • kožní onemocnění;
 • erysipelas;
 • vezikulární nemoc.

Většina kožních onemocnění má podobné příznaky, a proto i zkušení chovatelé často dělají chyby s diagnózou. Je třeba si uvědomit, že pouze veterinář dokáže přesně rozpoznat onemocnění po provedení příslušného výzkumu.

Svrab u selat a prasat

Svrab, také známý jako svrab nebo sarkoptový svrab, je onemocnění, které způsobuje specifický typ roztočů, který žije pod kůží prasat a selat, jak je znázorněno. Tito paraziti se mohou usadit na jakékoli části těla zvířete, ale nejčastěji postihují oblasti kolem očí, nosu nebo uší, kde je kůže nejtenčí a nejjemnější.

Existuje několik typů svrabů:

 • ušní svrab, ve kterém roztoči postihují pouze uši selat;
 • totální svrab, když se paraziti rozšířili po celém těle zvířete.

Příznaky, diagnóza

První známky svrabů u selat lze rozpoznat ještě dříve, než se příznaky objeví: zvířata pociťují silné svědění a svědění, které někdy trhá kůži na krev, jako na fotografii. V místě nejrozsáhlejšího poškození svrabem se pokožka začíná odlupovat a růst zarostlá strupy.

Mezi další příznaky svrabů u selat patří:

 • vzhled bělavých krust na postižených oblastech, jak je znázorněno na fotografii výše;
 • zarudnutí na čenichu a v blízkosti uší;
 • přítomnost spárovaných bodů na kůži selat, podobně jako kousnutí hmyzem;
 • úzkost a agresivní chování zvířat v důsledku svědění.

Pokud se svrab v této fázi neléčí, roztoči se rozšíří po celém těle a ovlivní boky, končetiny a záda. Kůže bude silnější a drsnější a krusty budou mít tmavě hnědý, téměř černý odstín. Těžké případy svrabů vyvolávají u selat anémii a silnou slabost.

V tomto okamžiku je obzvláště důležité diagnostikovat svrab co nejdříve. Jakékoli zpoždění léčby může vést ke smrti zvířete.

Diagnózu stanoví kvalifikovaný veterinární lékař na základě charakteristických klinických příznaků a laboratorních nálezů. K provedení analýz na zjištění svrabů jsou nutné seškrábnutí kůže z ušních selat selat, navíc musí být odebrány vzorky alespoň z 10% hospodářských zvířat. Pokud nebylo možné zjistit původce svrabů, mělo by se vyšetření opakovat po 3 až 4 týdnech.

Důležité! Svrab je zvláště nebezpečný pro selata mladší než 1 rok. Pokud zvířata nejsou léčena, umírají vyčerpáním a akutní otravou látkami vylučovanými svěděním.

Jak zacházet se svrabem u selat a prasat

Svrab lze léčit různými způsoby: tradičními i lidovými. Léčba svrabů zahrnuje použití různých mastí, aerosolů a injekcí klíšťat. Ten je považován za nejúčinnější.

Proti svrabům se obzvláště dobře osvědčily léky jako Doramectin a Ivermectin, které se injikují pod kůži zvířeti v množství 0,3 ml na 1 kg tělesné hmotnosti prasete.

Důležité! Pouze dospělí klíšťata jsou citlivá na injekce, proto musí být léčba svrabů prováděna 2-3krát v intervalu 2 týdnů.

Léky pro vnější použití neukázaly o nic menší účinnost při léčbě svrabů, jako jsou:

 • Fosmet;
 • Amitraz;
 • Kreolin;
 • Ektosinol.

Na jejich základě se připraví roztok s odkazem na pokyny, po kterém se strup 2krát ošetří selaty v intervalu 10 dnů.

Chovatelé hospodářských zvířat často praktikují ošetření svrabů u prasat a selat lidovými prostředky. Nejoblíbenější z nich je složení založené na zakysané smetaně s střelným prachem:

 1. Zakysaná smetana a střelný prach jsou smíchány v poměru 3: 1.
 2. Výsledná směs se nechá vyluhovat po dobu 3 hodin.
 3. Hotová kompozice ošetřuje postižené oblasti.

Kromě této metody se léčba svrabů u selat provádí pomocí dalších lidových prostředků, například:

 • mast z kořenů divokého rozmarýnu a čemeřice;
 • směs mýdla na prádlo, cibule a česneku;

Osvědčené výhody při léčbě svrabů a tinktury z česnekového oleje:

 1. Smíchejte 100 g mletého česneku s 0,5 l hořčičného oleje a přiveďte k varu.
 2. Poté se oheň odstraní a kompozice se strání dalších 20 minut.
 3. Poté se směs ochladí, přefiltruje, česnek se vymačká.
 4. Hotový výrobek se používá k ošetření kůže prasat.
Důležité! Před ošetřením svrab musíte nemocné zvíře pečlivě umýt mýdlem na prádlo a svrab odstranit.

Dermatitida

Na rozdíl od svrabů není dermatitida nakažlivá. Dochází k němu, když prase nebo sele náhodně zraní kůži a do rány se dostane infekce. Způsobuje také zánětlivý proces. Prasata jakéhokoli věku mohou dostat dermatitidu.

Příznaky tohoto onemocnění se liší v závislosti na příčině, závažnosti poranění a imunitě selata. Postižená oblast zpravidla ztrácí vlasy a zčervená a rána je pokryta strupy, pod nimiž se aktivují procesy regenerace tkání. Dotek postižené oblasti dává sele nepříjemné pocity.

Pokud se tělo zvířete nedokáže vyrovnat s infekcí, stane se z rány vřed, uvolní se z ní hnis a v pokročilých případech může dojít k nekróze.

Mírné formy onemocnění jsou léčeny masti a antiseptickými krémy, které dezinfikují rány a zmírňují záněty. Pokud u prasete nebo selata začne nekróza, je postižená tkáň chirurgicky odstraněna.

Furunkulóza

Vzhled jednotlivých vředů na těle selat může být vyvolán různými stafylokokovými bakteriemi. V případě poranění nebo jiného poškození vstupují do vlasového folikulu a přispívají k jeho zánětu, což vede k tvorbě varu. Furunkulóza se vyskytuje také kvůli nedostatku vitamínů ve stravě zvířete nebo kvůli špatné hygieně.

Toto onemocnění se často léčí třením postižené kůže jódem, brilantně zeleným nebo salicylovým alkoholem.Pro zmírnění zánětu při léčbě se používají pleťové vody s ichtyolovou mastí nebo parafinem.

Pokud je vřed příliš velký a způsobuje praseti silnou bolest, může být kromě běžného ošetření vyžadován i veterinární zásah. Podá zvířeti injekci novokainu, vyčistí novotvar od hnisu a dezinfikuje ránu. Obvykle se prase poté podá antibiotikum.

Důležité! Toto onemocnění je často doprovázeno nechutenstvím, horečkou a celkovou slabostí zvířete. Tyto příznaky jsou běžné a mohou naznačovat vážnější onemocnění selat.

Kožní onemocnění

Dalším důvodem, proč selata svědí, mohou být kožní onemocnění. Toto kožní onemocnění se vyskytuje v důsledku infekce prasat a selat plísňovou infekcí infikovanými předměty pro domácnost nebo v důsledku kontaktu s jinými zvířaty. Je pravidlem, že selata do věku 6 - 8 měsíců jsou nejvíce náchylná k této nemoci. Jejich imunita v tomto věku ještě není dostatečně silná, a proto jsou mnohem citlivější na účinky patogenů.

Selata infikovaná kožním červem vykazují následující příznaky:

 • na povrchu těla se objevují oválné nebo kosočtvercové skvrny;
 • kůže v ohniskách podráždění zesiluje a vločky;
 • zvířata trpí silným svěděním a poškrábáním postižené oblasti, dokud se nevytvoří strupy.

Prasata by měla být léčena na toto onemocnění zajištěním izolace infikovaných jedinců od zdravých. Z preventivních důvodů by tato měla očkovat selata proti lišejníkům.

Jako ošetření se kůže nemocných zvířat doporučuje ošetřovat protiplísňovými masti nebo roztoky. Různé suspenze, které jsou určeny pro vnitřní použití, jsou velmi účinné při léčbě onemocnění. Mezi nimi stojí za zmínku:

 • Griseofulvin;
 • Ketokonazol;
 • Itrakonazol.
Důležité! Aby bylo možné konečně eliminovat ohniska infekce, musí být místnost, kde se infikovaná prasata nacházejí, důkladně dezinfikována.

Erysipelas

Zbarvení kůže a vzhled kůry na zádech u selat mohou být příznaky erysipel. Erysipelas je nebezpečná infekční choroba jak pro prasata, tak pro lidi. První příznaky onemocnění se začínají objevovat po 7 až 8 dnech. Mezi příznaky akutního zánětu patří:

 • prudké zvýšení teploty zvířete až na 42 ° C;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • necitlivost končetin prasete, kvůli kterému se odmítá pohybovat;
 • narušení gastrointestinálního traktu;
 • zarudnutí nebo modré zbarvení kůže v oblasti břicha a krku.

Tato forma onemocnění je považována za nejnebezpečnější pro zvířata, protože se rychle rozvíjí a při absenci včasné léčby může vyvolat smrt prasat.

Chronická forma onemocnění není pro selata o nic méně nebezpečná. Je doprovázena rozsáhlou nekrózou tkání a v průběhu času ovlivňuje klouby a srdeční sval. Chronická erysipela se vyvíjí, pokud je léčba zvířete dlouhodobě ignorována.

Subakutní forma onemocnění probíhá občas pomaleji a lze ji docela úspěšně léčit. Má výrazné příznaky. Vyznačuje se tedy:

 • svědění;
 • specifická vyrážka, která vytváří na kůži karmínové vzory, připomínající skvrny na kůži leoparda.

Při správné léčbě subakutní rozmanitosti nemoci se selata po 10 - 14 dnech vrátí ke svému obvyklému způsobu života.

Erysipelas u prasat by měl být léčen jako součást komplexní terapie, protože infekce postihuje všechny systémy těla prasete. Chcete-li to provést, použijte:

 • antibiotika a antipyretika;
 • vitamínové a minerální komplexy;
 • léky, které regulují srdeční činnost;
 • antihelmintické sloučeniny.

Vzhledem k tomu, že erysipelas je infekční onemocnění, je během léčby nemocných selat nutné oddělit se od zdravých a na konci postupů ošetřit pera baktericidními látkami.

Důležité! Subakutní onemocnění se může změnit na akutní, pokud je infikované zvíře často stresováno nebo pokud jsou podmínky chovu méně než optimální. Během léčby by proto měla být věnována zvláštní pozornost stravě prasat a hygieně prostor, ve kterých jsou chována.

Vezikulární nemoc

Pokud se u selat objeví vředy, které vypadají jako strupy na jejich tělech, může to být signál o projevu vezikulární choroby. Předpokládá se, že příčinou tohoto onemocnění je virus, rod Enterovirus, který vstupuje do těla zdravých zvířat při kontaktu s nemocnými jedinci nebo s jejich odpadem. Byly zaznamenány následující příznaky vezikulární choroby:

 • odmítnutí zvířat jíst;
 • celkové zhoršení stavu zvířat, letargie;
 • zvýšení teploty;
 • vzhled strupů u selat v oblasti čenichu, na břiše, na zadních a předních končetinách.
Důležité! Vnější příznaky onemocnění jsou podobné těm v případě slintavky a kulhavky, proto pro přesnou diagnózu a výběr léčby byste se měli obrátit na svého veterináře.

Virus vezikulární choroby je velmi houževnatý a zůstává v těle prasete a v mase po dlouhou dobu. Je prakticky imunní vůči dezinfekčním prostředkům. Můžete se ho zbavit ošetřením míst, kde jsou prasata chována, pomocí vysokých teplot (více než 65 ° C) a různých chemických roztoků, například:

 • 2% formaldehyd;
 • 2% chloru;
 • zahřátý 2% hydroxid sodný.

K dnešnímu dni zůstává nejasné, jak léčit vezikulární onemocnění. Dospělá zvířata se obvykle uzdraví bez dalšího ošetření do 7 dnů, pokud jim bude poskytnut odpočinek a dostatek tekutin. Během tohoto období jejich tělo produkuje speciální protilátky, které virus překonávají. Prasata na toto onemocnění hynou velmi zřídka, v 10% případů. To však neplatí pro selata, která se živí mateřským mlékem: jsou nejzranitelnější skupinou vůči infekci.

Důležité! Pro prevenci vezikulárního onemocnění lze na zdravá selata použít inaktivovanou vakcínu. Takové očkování ochrání zvířata před infekcí po dobu 5-6 měsíců.

Preventivní opatření

Svrab a další kožní onemocnění může být obtížné léčit, ale většině z nich se lze vyhnout při správné péči o selata:

 1. Pravidelná hygiena a udržování čistoty vepřových kotců pomůže předcházet nemocem.
 2. Vyvážená strava s přídavkem vitamínů v období podzim-zima posílí obranyschopnost zvířat, díky nimž budou méně náchylní k houbám a mikrobům.
 3. Selata by měla mít vždy přístup k čisté a čerstvé vodě. Dehydratovaní a oslabení jedinci se stávají primárně nositeli nemocí.
 4. Systematická veterinární vyšetření by neměla být zanedbávána. Kvalifikovaný lékař bude schopen rozpoznat první příznaky onemocnění a poskytnout potřebná doporučení, jak s ním zacházet.
 5. Včasné očkování pomůže předcházet mnoha chorobám, které jsou plné vážných komplikací, takže by neměly být odkládány.

Závěr

Jak můžete vidět z článku, černá kůra na zadní straně sele nemusí být vždy známkou svrabů a je poměrně častým příznakem jiných kožních onemocnění. Až na několik výjimek lze všechny tyto nemoci léčit bez komplikací. Čím dříve jsou přijata opatření týkající se této choroby, tím vyšší je záruka, že selat se zotaví.

Komentáře (1)
 1. Prasata svědí bez příznaků, svědí svrab a červi svědí po dobu 2 měsíců

  13.02.2021 v 12:02
  Sokolenko Ludmila
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce