Nemoci prasat

Prasata jsou velmi výnosný ekonomický typ hospodářských masných zvířat. Prasata rychle rostou, rychle se množí a přinášejí četné potomky. Při absenci infekcí a minimální péči ze strany jejich majitelů mají prasata vysokou míru přežití. Prasata jsou všežravci, díky čemuž je chov prasat mnohem snazší. Vepřové maso je jedním z nejsnadněji stravitelných druhů masa. Díky těmto vlastnostem může být prase tou nejlepší volbou jak pro podnikání, tak jako zdroj masa pro rodinu. Nebýt náchylnosti prasat k různým chorobám, z nichž mnohé jsou pro člověka nebezpečné.

Infekční choroby prasat, s výjimkou chorob společných pro několik druhů savců, nejsou pro člověka nebezpečné, ale způsobují mezi prasaty epizootiku, a proto jsou často ničena nejen všechna hospodářská zvířata domácích prasat v karanténní oblasti.

Příznaky a léčba infekčních chorob prasat s fotografií

Slintavka a kulhavka u prasat

Prasata jsou jedním z druhů zvířat vnímavých k této nemoci. Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé a akutní virové onemocnění se schopností rychlého šíření. Virus se může šířit na kolech vozidel, obuvi personálu a prostřednictvím masných výrobků.

U prasat je toto onemocnění charakterizováno krátkodobou horečkou a výskytem aft na sliznici úst, vemene, koruně kopyt a interdigitální štěrbině.

Komentář! Afty jsou malé povrchové vředy, hlavně lokalizované na sliznicích. Pro slintavku a kulhavku a na jiných místech.

Onemocnění prasat je způsobeno jedním z několika sérotypů viru RNA. Všechny typy viru slintavky a kulhavky jsou odolné vůči vnějšímu prostředí a působení dezinfekčních roztoků. Kyseliny a alkálie neutralizují virus slintavky a kulhavky.

Příznaky onemocnění u prasat

Latentní období onemocnění může být od 36 hodin do 21 dnů. Ale tyto hodnoty jsou poměrně vzácné. Obvyklá latentní doba onemocnění je 2 až 7 dní.

U dospělých prasat se afty vyvíjejí na ploše, jazyku, koruně kopyt a vemene. Epitel se odděluje na jazyku. Vyvine se krivda.

U selat se afty nevyvíjejí, ale jsou pozorovány příznaky gastroenteritidy a intoxikace.

Důležité! Selata se zvláště těžko snáší slintavka a kulhavka, nejčastěji umírají během prvních 2 - 3 dnů.

Léčba slintavky a kulhavky u prasat

Léčba prasat se provádí léky proti FMD: imunolakton, laktoglobulin a krevní sérum rekonvalescentů, tj. Rekonvalescentních prasat.Ústa prasat jsou omyta antiseptickými a stahujícími přípravky. Vemena a kopyta prasat jsou ošetřena chirurgicky, následovaná antibiotiky a léky proti bolesti. Pokud je to uvedeno, můžete použít intravenózní 40% roztok glukózy, chlorid vápenatý a fyziologický roztok, stejně jako léky na srdce.

Prevence chorob u prasat

Kvůli přísným pravidlům, která přežila od sovětských dob, je slintavka a kulhavka v SNS vnímána jako exotická nemoc, která může postihnout dobytek ve Velké Británii, nikoli v Rusku. Na ruských farmách se nicméně vyskytují ohniska slintavky a kulhavky, ale kvůli univerzálnímu očkování proti slintavce a kulhavce onemocní jen několik prasat. To znamená, že onemocní pouze ta prasata, jejichž nemoc po očkování „prorazila“ imunitu.

V případě slintavky a kulhavky u prasat je farma umístěna do přísné karantény, jakýkoli pohyb prasat a produkčních produktů je zakázán. Nemocná prasata jsou izolována a ošetřena. Prostory, inventář, kombinéza, doprava jsou dezinfikovány. Hnůj je dezinfikován. Jatečně upravená těla prasat jsou spálena. Karanténu lze zrušit 21 dní po uzdravení všech zvířat a konečné důkladné dezinfekci.

Vzteklina

Virové onemocnění, které je nebezpečné nejen pro zvířata, ale také pro člověka. Nemoc se přenáší pouze kousnutím. U prasat probíhá onemocnění násilnou formou s výraznou agresivitou a vzrušením.

Příznaky vztekliny

Doba inkubace choroby u prasat je od 3 týdnů do 2 měsíců. Známky choroby u prasat jsou podobné jako u vztekliny, která u masožravců probíhá násilnou formou: vratká chůze, hojné slinění, potíže s polykáním. Agresivní prasata útočí na jiná zvířata a lidi. Před smrtí se u prasat vyvine paralýza. Nemoc trvá 5-6 dní.

Komentář! Známý „strach z hydratace“ v případě vztekliny neexistuje. Zvíře má žízeň, ale kvůli ochrnutí polykajících svalů není schopné pít, proto odmítá vodu.

Prevence vztekliny

Vzhledem k tomu, že vzteklina je nevyléčitelná i u lidí, jsou všechna opatření zaměřena na prevenci této nemoci. V oblastech postižených vzteklinou jsou prasata očkována. Pokud se v blízkosti farmy nachází v přírodě velké množství lišek, je nutné zabránit divokým zvířatům ve vstupu do prasat. Deratizace území je povinná, protože krysy jsou spolu s bílkovinami jedním z hlavních nositelů vztekliny.

Prasečí neštovice

Neštovice jako nemoc jsou běžné u mnoha druhů zvířat, včetně lidí. Ale je to způsobeno různými typy virů obsahujících DNA. Tento virus způsobuje pouze onemocnění prasat a není pro člověka nebezpečný. Prasečí neštovice se přenášejí kontaktem zdravého zvířete s nemocným zvířetem, stejně jako s kožními parazity.

Komentář! Prase se může nakazit virem vakcínie.

Příznaky neštovic prasat

U různých druhů zvířat je inkubační doba onemocnění odlišná, u prasat je to 2-7 dní. U neštovic stoupá tělesná teplota na 42 ° C. Objevují se kůže a sliznice charakteristické pro neštovice.

Neštovice jsou hlavně akutní a subakutní. Existuje chronická forma onemocnění. Prasečí neštovice mají několik forem: neúspěšné, splývající a hemoragické; typické a atypické. Toto onemocnění je často komplikováno sekundárními infekcemi. V typické formě onemocnění jsou pozorovány všechny stadia vývoje onemocnění; v atypické formě se onemocnění zastaví ve stadiu papulí.

Pozornost! Papula - hovorově "vyrážka". Alternativně malé uzlíky na kůži. S neštovicemi přechází do pustuly - abscesu s hnisavým obsahem.

Vypouštění neštovic: Pustuly se slučují do velkých puchýřů naplněných hnisem. Hemoragické neštovice: krvácení do pochvy a kůže. V případě hemoragické konfluentní choroby neštovic je procento úmrtnosti selat 60 až 100%.

U prasat se roseola s rozvojem onemocnění proměnila v pustuly.

Přesná diagnóza je stanovena laboratorními testy.

Léčba neštovic prasat

V případě neštovic je léčba prasat hlavně symptomatická. Nemocná prasata jsou izolována v suchých a teplých místnostech, poskytují volný přístup k vodě a přidávají k ní jodid draselný. Neštovice krusty jsou změkčeny masti, glycerinem nebo tukem. Vředy jsou léčeny kauterizačními činidly. Širokospektrální antibiotika se používají k prevenci sekundárních infekcí.

Prevence nemocí prasat

Když se objeví neštovice, je farma umístěna do karantény, která je odstraněna pouze 21 dní po posledním mrtvém nebo uzdraveném prasátku a důkladné dezinfekci. Prasečí mrtvoly s klinickými příznaky onemocnění jsou spáleny celé. Cílem prevence neštovic není ochrana farmy před nákazou, ale prevence dalšího šíření nákazy v této oblasti.

Aujeszkyho choroba

Toto onemocnění je známé také jako pseudo vzteklina. Toto onemocnění přináší farmám značné ztráty, protože je způsobeno herpetickým virem prasat, i když může postihnout i jiné druhy savců. Toto onemocnění je charakterizováno encefalomyelitidou a pneumonií. Mohou se objevit křeče, horečka, neklid.

Komentář! U prasat Aujeszkyho choroba nesvědí.

Příznaky nemoci

Inkubační doba onemocnění u prasat je 5-10 dní. U dospělých prasat je zaznamenána horečka, letargie, kýchání a snížená chuť k jídlu. Stav zvířat se normalizuje po 3 - 4 dnech. Centrální nervový systém je ovlivněn jen zřídka.

Selata, zejména selata a odstavená prasata, trpí Aujeszkyho chorobou mnohem vážněji. Rozvíjí se u nich syndrom léze CNS. Současně může morbidita u selat dosáhnout 100%, úmrtnost u 2týdenních selat od 80% do 100%, u starších od 40 do 80%. Diagnóza je stanovena na základě laboratorních testů, které odlišují Aujeszky od Teschenovy choroby, moru, vztekliny, listeriózy, chřipky, otoků a otravy.

Obrázek ukazuje lézi centrálního nervového systému u Aujeszkyho choroby s charakteristickým odkloněním zad.

Léčba nemoci

Na tuto chorobu nebyl vyvinut žádný lék, i když existují pokusy o její léčbu hyperimunním sérem. Ale je to neúčinné. Aby se zabránilo rozvoji sekundárních infekcí, používají se antibiotika a vitamíny (ke zvýšení imunity).

Prevence nemoci

Pokud hrozí ohnisko, vnímavá zvířata jsou očkována podle pokynů. V případě propuknutí choroby je farma umístěna do karantény, která je odstraněna pod podmínkou, že šest měsíců po ukončení očkování bude získáno zdravé potomstvo.

antrax

Jedna z nejnebezpečnějších nakažlivých nemocí, která postihuje nejen zvířata, ale i lidi. Aktivní antraxové bacily nejsou ve vnějších podmínkách příliš stabilní, ale spory mohou přetrvávat prakticky navždy. Kvůli oslabení státní kontroly nad hřbitovy skotu, kde byla pohřbena zvířata, která uhynula na antrax, se tato nemoc začala znovu objevovat na farmách. Anthrax může být přenášen i při porážení poraženého nemocného zvířete nebo kontaktu s kontaminovaným masem při přípravě jídla z něj. Za předpokladu, že bezohledný prodejce prodal maso prasat trpících antraxem.

Příznaky nemoci

Inkubační doba onemocnění je až 3 dny. Nejčastěji onemocnění postupuje velmi rychle. Fulminantní průběh nemoci, kdy zvíře náhle spadne a během několika minut zemře, je častější u ovcí než u prasat, ale tuto formu nemoci nelze vyloučit. V akutním průběhu onemocnění je prase nemocné od 1 do 3 dnů. Při subakutním průběhu onemocnění trvá až 5-8 dní nebo v případě chronického průběhu až 2 až 3 měsíce. Zřídka, ale dochází k neúspěšnému průběhu antraxu, při kterém se prase zotaví.

U prasat onemocnění postupuje s příznaky bolesti v krku, které postihují mandle. Krk také bobtná. Známky jsou detekovány pouze při prohlídce mrtvého těla vepřového masa po porážce.U střevní formy antraxu lze pozorovat horečku, koliku, zácpu a následně průjem. S plicní formou onemocnění se vyvíjí plicní edém.

Diagnóza je stanovena na základě laboratorních testů. Anthrax je třeba odlišit od maligního edému, pasteurelózy, piroplasmózy, enterotoxemie, emkar a bradzot.

Léčba a prevence nemoci

Anthrax lze léčit docela dobře preventivními opatřeními. K léčbě onemocnění se používá gama globulin, antiseptické sérum, antibiotika a lokální protizánětlivá léčba.

Aby se zabránilo onemocnění ve znevýhodněných oblastech, jsou všechna zvířata očkována dvakrát ročně. V případě propuknutí choroby je farma umístěna do karantény. Nemocná prasata jsou izolována a ošetřena, podezřelá zvířata jsou imunizována a sledována po dobu 10 dnů. Mrtvoly mrtvých zvířat jsou spáleny. Problémová oblast je důkladně dezinfikována. Karanténa je zrušena 15 dní po posledním uzdravení nebo smrti prasete.

Listerióza

Bakteriální infekce, na kterou jsou citlivá divoká i domácí zvířata. Přirozená ložisková infekce přenášená na prasata divokými hlodavci.

Příznaky nemoci

Listerióza má několik forem klinických projevů. Při nervové formě onemocnění teplota těla stoupá na 40 - 41 ° C. U prasat dochází ke ztrátě zájmu o krmivo, deprese, slzení. Po nějaké době se u zvířat objeví průjem, kašel, zvracení, pohyb vzad, vyrážka. K úmrtí na nervovou formu onemocnění dochází v 60 - 100% případů.

Septická forma onemocnění se vyskytuje u selat v prvních měsících života. Známky septické formy onemocnění: kašel, modrost uší a břicha, dušnost. Ve většině případů selata zemřou do 2 týdnů.

Diagnóza je stanovena v laboratoři a odlišuje listeriózu od mnoha dalších onemocnění, jejichž popisy symptomů jsou velmi podobné.

Léčba listeriózy

Léčba onemocnění je účinná pouze v počáteční fázi. Předepisují se antibiotika penicilinových a tetracyklinových skupin. Současně se provádí symptomatická léčba zvířat, která podporuje srdeční činnost a zlepšuje trávení.

Prevence nemoci

Hlavním opatřením k prevenci listeriózy je pravidelná deratizace, která reguluje počet hlodavců a brání zavlečení původce choroby. V případě ohniska jsou podezřelá prasata izolována a ošetřena. Zbytek je očkován suchou živou vakcínou.

Mnoho chorob prasat a jejich příznaky jsou si navzájem velmi podobné, což majiteli prasete usnadňuje zaměňovat jejich příznaky.

Infekční onemocnění prasat, která nejsou pro člověka nebezpečná, a jejich léčba

Ačkoli tato onemocnění prasat nejsou u lidí běžná, způsobují nemoci značné ekonomické škody, protože se snadno přenášejí z jednoho prasete na druhé a cestují na dlouhé vzdálenosti na botách a kolech automobilů.

Jednou z nových a velmi nebezpečných chorob pro chov prasat je africký mor prasat.

Africký mor prasat

Tato choroba byla na evropský kontinent přivezena ve druhé polovině 20. století a způsobila značné škody při chovu prasat. Od té doby se ASF pravidelně vznáší na různých místech.

Toto onemocnění je způsobeno virem DNA, který se přenáší nejen výkaly nemocných zvířat a domácích potřeb, ale také špatně zpracovanými výrobky z prasat. Virus dobře přetrvává v solených a uzených vepřových výrobcích. Podle jedné z oficiálních verzí senzačního vypuknutí ASF v oblasti Nižnij Novgorod v roce 2011 bylo příčinou choroby prasat na zahradě krmení prasat tepelně nezpracovaným potravinovým odpadem z nedaleké vojenské jednotky.

Kromě stolního odpadu může virus mechanicky přenášet jakýkoli předmět, který byl v kontaktu s nemocným prasatem nebo prasatem, které uhynulo na ASF: paraziti, ptáci, hlodavci, lidé atd.

Příznaky nemoci

Infekce probíhá kontaktem s nemocným zvířetem, vzduchem, spojivkou a poškozenou kůží. Inkubační doba onemocnění trvá 2 až 6 dnů. Průběh onemocnění může být hyperakutní, akutní nebo chronický. Chronický průběh onemocnění je méně častý.

U hyperakutního průběhu navenek nejsou pozorovány žádné příznaky onemocnění, i když ve skutečnosti trvá 2 - 3 dny. Ale prasata umírají „z čista jasna“.

V akutním průběhu onemocnění, trvajícím 7–10 dní, mají prasata zvýšenou teplotu až na 42 stupňů, dušnost, kašel, zvracení, nervové poškození zadních končetin, vyjádřené ochrnutím a parézou. Krvavý průjem je možný, i když častější je zácpa. Z nosu a očí nemocných prasat se objevuje hnisavý výtok. Počet leukocytů je snížen na 50 - 60%. Chůze je vratká, ocas je nekroucený, hlava je skloněna, slabost zadních nohou, ztráta zájmu o okolní svět. Prasata mají žízeň. Na krku, za ušima, na vnitřní straně zadních končetin, na břiše se objevují skvrny červenofialové barvy, které po stisknutí nezmizí. Březí prasnice jsou potrateny.

Pozornost! Nějaký plemena prasatnapříklad vietnamština, ocas se vůbec nekrčí.

Chronický průběh nemoci může trvat 2 až 10 měsíců.

V závislosti na průběhu onemocnění dosahuje úmrtnost prasat 50–100%. Přežívající prasata se stávají celoživotními nosiči virů.

Prevence nemoci

ASF je třeba odlišit od klasického moru prasat, i když u samotných prasat není žádný rozdíl. V obou případech je čeká porážka.

Vzhledem k tomu, že ASF je vysoce nakažlivá choroba prasat, schopná sečení všech prasat, prasata se při výskytu ASF neléčí. V nefunkční ekonomice jsou všechna prasata zničena nekrvavou metodou a spálena. Prasata, která jsou v kontaktu s nemocnými prasaty, jsou také zničena. Všechny odpadní produkty jsou spalovány a popel je zakopán v boxech a smíchán s vápnem.

V okrese je vyhlášena karanténa. V okruhu 25 km od propuknutí choroby jsou všechna prasata poražena a maso odesláno ke zpracování na konzervy.

Karanténa je zrušena pouze 40 dní po posledním případu onemocnění. Chov prasat je povolen 40 dní po zrušení karantény. Praxe stejného regionu Nižnij Novgorod však ukazuje, že po ASF v jejich oblasti je pro soukromé obchodníky obecně lepší neriskovat, že budou mít nová prasata. Pracovníky veterinární služby lze zajistit.

Klasický mor prasat

Vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat způsobené virem RNA. Toto onemocnění je charakterizováno známkami otravy krve a výskytem skvrn na kůži po subkutánním krvácení v akutní formě onemocnění. U subakutní a chronické formy onemocnění je pozorována pneumonie a kolitida.

Příznaky nemoci

Průměrná doba trvání inkubační doby onemocnění je 5-8 dní. Někdy jsou kratší: 3 dny - a delší: 2–3 týdny, - doba trvání onemocnění. Průběh onemocnění je akutní, subakutní a chronický. Ve vzácných případech může být průběh nemoci bleskový. Mozkomíšní mozek má pět forem onemocnění:

 • septický;
 • plicní;
 • nervový;
 • střevní;
 • atypické.

Objevují se formy s různými průběhy nemoci.

Bleskově rychlý průběh nemociPrudký nárůst teploty až na 41-42 ° С; Deprese; ztráta chuti k jídlu; zvracení; porušení kardiovaskulární aktivity. Smrt nastane do 3 dnů
Akutní průběh nemociHorečka vyskytující se při teplotě 40-41 ° C; slabost; zimnice; zvracení; zácpa následovaná krvavým průjmem; silné vyčerpání 2-3 dny nemoci; zánět spojivek; hnisavá rýma; možná krvácení z nosu; poškození centrálního nervového systému vyjádřené zhoršenou koordinací pohybů; pokles leukocytů v krvi; krvácení do kůže (morové skvrny); těhotná děloha je přerušena; před smrtí tělesná teplota klesne na 35 ° C.Prase zemře 7-10 dní po nástupu klinických příznaků
Subakutní průběh nemociV plicní formě jsou postiženy dýchací orgány až do vzniku pneumonie; ve střevní formě je pozorována zvrácená chuť k jídlu, střídání průjmů a zácpy a enterokolitida. V obou formách se horečka vyskytuje přerušovaně; objevuje se slabost; smrt prasat není neobvyklá. Obnovená prasata zůstávají virovými nosiči po dobu 10 měsíců
Chronický průběh nemociDlouhé trvání: více než 2 měsíce; vážné poškození gastrointestinálního traktu; hnisavý zápal plic a zánět pohrudnice; významné vývojové zpoždění. Smrt nastává ve 30-60% případů
Důležité! Při akutním a bleskově rychlém průběhu onemocnění převládají známky nervové formy moru: třes, epileptické záchvaty, nekoordinované pohyby, depresivní stav prasete.

Léčba a prevence nemoci

Diagnóza je stanovena na základě klinických příznaků a laboratorních testů. Klasický mor prasat je třeba odlišit od mnoha jiných chorob, včetně ASF, Aujeszkyho choroby, erysipel, pasteurelózy, salmonelózy a dalších.

Důležité! Potřebu karantény a způsob léčby chorob prasat s podobnými příznaky by měl stanovit veterinární lékař na základě klinického obrazu a laboratorních testů.

Což nikdo ve skutečnosti nedělá, takže například otravu solí u prasat lze zaměnit za mor.

Léčba nemoci nebyla vyvinuta, nemocná prasata jsou poražena. Provádějí přísnou kontrolu nad nakoupeným novým dobytkem, aby vyloučili proniknutí moru prasat do prosperující farmy. Při použití odpadu z jatek na výkrmnách je odpad spolehlivě dezinfikován.

Když se objeví mor, je farma umístěna do karantény a dezinfikována. Karanténa je zrušena 40 dní po poslední smrti nebo porážce nemocných prasat.

Prasečí enzootická encefalomyelitida

Jednodušší název: Tashenova choroba. Toto onemocnění způsobuje značné ekonomické škody, protože až 95% postižených prasat zemře. Onemocnění se projevuje ochrnutím a parézou končetin, celkovou nervovou poruchou. Příčinným činidlem je virus obsahující RNA. Toto onemocnění je běžné na celém evropském kontinentu.

Hlavním způsobem šíření nemoci je pevné výkaly nemocných zvířat. Virus navíc může zmizet a znovu se objevit, což způsobí další propuknutí nemoci. Cesty zavedení viru nebyly identifikovány. Předpokládá se, že po zabití prasat přenášejících viry soukromými vlastníky na jejich farmách se objeví nemoc. Protože při takové porážce obvykle nejsou dodržovány hygienické požadavky, virus proniká do půdy, kde může zůstat aktivní po dlouhou dobu.

Teschenova choroba (vepřová enzootická encefalomyelitida)

Příznaky nemoci

Inkubační doba pro Teschenovu chorobu je od 9 do 35 dnů. Toto onemocnění je charakterizováno živými známkami poškození nervového systému, které vedou k encefalitidě.

Nemoc má samozřejmě 4 typy.

Při hyperakutním průběhu onemocnění je zaznamenán velmi rychlý vývoj paralýzy, při kterém prasata již nemohou chodit a ležet pouze na boku. K uhynutí zvířat dochází 2 dny po nástupu příznaků onemocnění.

Akutní průběh onemocnění začíná kulhání v zadních končetinách, které se rychle změní na parézu. Při pohybu se sakrální část prasete houpá do stran. Prasata často padají a po několika pádech se již nemohou postavit. U zvířat se vyvine rozrušený stav a zvýšená citlivost na bolest kůže. Ve snaze zůstat na nohou se prasata opírají o oporu. Chuť k jídlu je uložena. Po 1-2 dnech od nástupu onemocnění se vyvine úplná paralýza. Zvíře umírá na udušení v důsledku ochrnutí dýchacího centra.

V subakutním průběhu onemocnění nejsou známky poškození CNS tak výrazné a v chronickém průběhu se mnoho prasat uzdraví, ale léze CNS zůstávají: encefalitida, kulhání, pomalu ustupující paralýza. Mnoho prasat umírá na zápal plic, který se vyvíjí jako komplikace nemoci.

Při diagnostice těšínské nemoci je nutné se odlišovat nejen od jiných infekčních chorob, ale také od neinfekčních onemocnění prasat, jako je A a D-avitaminóza a otravy, včetně stolní soli.

Prevence nemoci

Zabraňují zavlečení viru tvorbou stáda prasat pouze z bezpečných farem a nutným umístěním nových prasat do karantény. Když dojde k onemocnění, všechna prasata jsou poražena a zpracována na konzervy. Karanténa je odstraněna 40 dní po poslední smrti nebo porážce nemocného prasete a dezinfekci.

Léčba Teschenovy choroby nebyla vyvinuta.

Helminthiasis prasat, nebezpečné pro člověka

Ze všech červů, kterými mohou být prasata nakažena, jsou pro člověka nejnebezpečnější dva: vepřová tasemnice nebo vepřová tasemnice a Trichinella.

Vepřová tasemnice

Tasemnice, jejímž hlavním hostitelem jsou lidé. Vejce tasemnic spolu s lidskými výkaly vstupují do vnějšího prostředí, kde je může sežrat prase. Ve střevech prasete vycházejí z vajíček larvy, z nichž některá pronikají do svalů prasete a tam se mění na Fína - kulaté embryo.

K lidské infekci dochází při konzumaci špatně pečeného vepřového masa. Pokud Finové vstoupí do lidského těla, vynoří se z něj dospělí červi, kteří pokračují v reprodukčním cyklu. Když vajíčka tasemnic vstoupí do lidského těla, prochází v lidském těle finská fáze, což může vést k smrti.

Trichinóza

Trichinella je malý hlístice, která se vyvíjí v těle jednoho hostitele. Parazity jsou infikováni všežravci a masožravci, včetně lidí. U lidí k tomu dochází, když jíte špatně pečené vepřové nebo medvědí maso.

Larvy Trichinella jsou velmi odolné a neumírají, pokud je maso mírně solené a uzené. Mohou přetrvávat dlouhou dobu v hnijícím masu, což vytváří předpoklady pro infekci trichinellou nějakým mrchožroutem.

Zjednodušené schéma infekce Trichinella z prasete: prase je všežravé zvíře, a proto po zjištění mrtvé myši, krysy, veverky nebo jiné mrtvoly dravých nebo všežravých zvířat bude prase jíst mršinu. Pokud byla mrtvola infikována Trichinella, potom při vstupu do střeva prasete Trichinella vyhodí živé larvy v množství až 2100 kusů. Larvy pronikají krví do pruhovaných svalů prasete a zakuklí se tam.

Dále čekají v křídlech na další zvíře, které sežere prase.

Komentář! Prase nakažené Trichinella produkuje zdravá selata, protože Trichinella nemůže procházet placentou ani při čerstvé infekci.

Po zabití nemocného prasete a použití špatně zpracovaného masa k lidské spotřebě vychází Finna z Trichinella ze zavěšené animace a odhodí svých 2 000 larev již v lidském těle. Larvy pronikají do lidských svalů a kuklí se v lidském těle. Smrtící dávka larev: 5 kusů na kilogram lidské hmotnosti.

Komentář! V čistém sádle chybí Trichinella a sádlo s žilkami masa může být infikováno parazitem.

Opatření pro prevenci nemocí

Na tuto chorobu nebyl vyvinut žádný lék. Prasata trpící trichinózou jsou poražena a likvidována. Provádějí deratizaci a ničení toulavých zvířat poblíž farmy. Nedovolte, aby prasata bloudila po území bez dozoru.

Je lepší, aby člověk nekupoval vepřové maso na neidentifikovaných místech v rámci prevence nemocí.

Důležité! Aby se zabránilo napadení hlístem, prasata se odčervují každé 4 měsíce.

Ošetření prasat proti červům

Invazivní kožní onemocnění u prasat, příznaky a léčba

Kožní onemocnění prasat, a to nejen prasat, jsou infekční, s výjimkou kožních projevů alergií.Jakékoli onemocnění vepřové kůže je způsobeno buď houbou, nebo mikroskopickými roztoči. Pokud tyto dva důvody chybí, pak je deformace kůže příznakem vnitřního onemocnění.

Mykózy, obecně nazývané lišejníky, jsou houbová onemocnění, na která jsou náchylní všichni savci.

Trichofytóza nebo kožní onemocnění u prasat má formu kulatých nebo podlouhlých šupinatých červených skvrn. Hlodavci šířili trichofytózu a kožní paraziti.

Microsporia je charakterizována lámáním vlasů ve vzdálenosti několika milimetrů nad kůží a přítomností lupů na povrchu léze.

U prasat začíná mikrosporia obvykle na uších jako oranžovohnědé skvrny. Postupně se v místě infekce vytvoří silná kůra a houba se šíří po zádech.

Typ houby se stanoví v laboratoři, ale zacházení se všemi druhy hub je velmi podobné. Antifungální masti a léky se používají podle schématu předepsaného veterinárním lékařem.

Další variantou napadení kůže u prasat je roztoč svrab, který způsobuje sarkoptický svrab.

Sarkoptový svrab

Onemocnění je způsobeno mikroskopickým roztočem, který žije v pokožce. Zdrojem nemoci jsou nemocná zvířata. Klíšťata mohou být přenášena mechanicky na oblečení nebo vybavení, stejně jako mouchami, hlodavci, blechami.

Důležité! Osoba je náchylná k sarkoptickému svrabu.

U prasat může mít sarkoptový svrab dvě formy: v uších a na celém těle.

2 dny po infekci se na postižených oblastech objevují papuly, které při poškrábání prasknou. Kůže se odlupuje, štětiny vypadávají, tvoří se krusty, praskliny a záhyby. Prasata mají silné svědění, zejména v noci. Díky svědění jsou prasata nervózní, nemohou jíst a dochází k vyčerpání. Pokud nejsou k léčbě přijata žádná opatření, prase zemře rok po infekci.

Léčba nemoci

K léčbě sarkoptového svrabu se podle pokynů používají externí léky proti roztočům a injekce proti roztočům ivomek nebo aversect. Aby se zabránilo onemocnění, jsou klíšťata ničena v okolí.

Nepřenosné nemoci prasat

Mezi nepřenosné nemoci patří:

 • trauma;
 • vrozené abnormality;
 • avitaminóza;
 • otrava;
 • porodnické a gynekologické patologie;
 • vnitřní nemoci způsobené neinfekčními příčinami.

Všechna tato onemocnění jsou společná pro všechny druhy savců. Vzhledem k podobnosti otravy solí prasat s velmi nebezpečnými druhy moru by měla být projednána samostatně.

Otrava prasat solí

K onemocnění dochází, když jsou prasata krmena příliš velkým množstvím soli v potravinovém odpadu z jídelen nebo prasata krmena krmným směsem pro dobytek.

Pozornost! Smrtelná dávka soli pro prase je 1,5-2 g / kg.

Příznaky nemoci

Známky otravy se objevují v období od 12 do 24 hodin po konzumaci vepřové soli. Otrava u prasete se vyznačuje žízeň, silné slinění, třes svalů, horečka a rychlé dýchání. Chůze je vratká, prase zaujímá pózu toulavého psa. Existuje fáze vzrušení. Žáci jsou rozšířeni, kůže je namodralá nebo zarudlá. Vzrušení ustupuje útlaku. Kvůli paréze hltanu nemohou prasata jíst ani pít. Je možné zvracení a průjem, někdy s krví. Pulz je slabý, rychlý. Před smrtí prasata upadnou do kómatu.

Léčba nemoci

Infuze velkého množství vody hadičkou. Intravenózní roztok chloridu vápenatého 10% v dávce 1 mg / kg tělesné hmotnosti. Intravenózní roztok glukózy 40%. Intramuskulárně glukonát vápenatý 20-30 ml.

Pozornost! V žádném případě by nemělo být 40% glukózy injikováno intramuskulárně. Taková injekce povede k nekróze tkáně v místě vpichu.

Závěr

Po přečtení příručky o veterinárním lékařství se můžete bát zjistit, kolik nemocí může mít domácí prase. Praxe zkušených chovatelů prasat však ukazuje, že prasata ve skutečnosti nejsou tak náchylná k různým chorobám, pokud je oblast jejich chovu prostá těchto chorob.Pokud je oblast v karanténě, pak bude místní obyvatel, který chce získat prase, vyrozuměn místním veterinářem. Proto s výjimkou úhynu velmi mladých selat z důvodů nesouvisejících s infekcí vykazují prasata dobré přežití a vysokou návratnost spotřebovaného krmiva.

Komentáře (1)
 1. Nejprve se na uších objevilo zarudnutí, poté začaly chrasty a tmavé skvrny na těle, co to je a jak s ním zacházet

  14. 7. 2020 v 04:07
  Alexander
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce