Přípravky založené na amitrazu pro včely: návod k použití

Amitraz je léčivá látka, která je součástí přípravků k léčbě chorob včel. Používají se k profylaktickým účelům ak eliminaci infekcí přenášených klíšťaty v úlu. Seznámení s těmito léky by měl provádět každý včelař, kterému záleží na zdraví jeho chovatelů.

Využití amitrazu ve včelařství

Amitraz je organická sloučenina umělého původu. Také se tomu říká akaricid. Látka je klasifikována jako triazopentadienové sloučeniny. Léčivé přípravky na bázi amitrazu se účinně používají v boji proti akarapidóze a varroatóze u včel. V některých případech se používají k prevenci těchto onemocnění. Vzhledem k mírnému stupni toxicity při používání amitrazu je nesmírně důležité dodržovat bezpečnostní opatření.

Amitraz má cílený účinek na klíšťata, která jsou zdrojem varroatózy a acarapidózy. Přípravky na něm založené se uvolňují ve formě řešení. S jeho pomocí se v období zvýšené pravděpodobnosti infekce zpracovává obydlí včel.

Kvůli zvýšené toxicitě vede ošetření úlu 10 μg amitrazu ke smrti asi poloviny včel. K dosažení terapeutického účinku proto používejte minimální dávku.

Když jsou infikováni acarapidózou, roztoči se koncentrují v průdušnici včel. Není vždy možné diagnostikovat onemocnění včas, protože první příznaky onemocnění jsou patrné až několik let po infekci. Léčba amitrazem vede ke smrti klíšťat. Ale včelaři mohou mít dojem, že droga také poškodila včely. Po ošetření lze na dně úlu najít izolované mrtvoly hmyzu. Příčinou jejich smrti je zablokování průdušnice klíšťaty. Tato skutečnost nemá přímý vztah k léčbě.

Důležité! Je přísně zakázáno užívat drogu během zimování včel, při teplotách nižších než 7 ° C.

Přípravky založené na amitrazu

Existuje několik léků obsahujících amitraz, které včelaři aktivně používají k léčbě nemocí přenášených klíšťaty. Liší se dalšími složkami a koncentrací účinné látky. Mezi nejúčinnější léky patří:

  • „Polisan“;
  • Apivarol;
  • „Bipin“;
  • Apitak;
  • „TEDA“;
  • "Taktik";
  • "Varropol";
  • Amipol-T.

Polisan

"Polisan" se vyrábí ve formě speciálních proužků, které při spalování vytvářejí kouř s akutním akaricidním účinkem. Aktivně ovlivňuje dospělé klíšťata varroatózy a acarapidózy. Je obvyklé užívat drogu na jaře po útěku včel a na podzim po sklizni. Tím se zabrání pronikání léčivé látky do medu.

Včelí úl je ošetřen Polisanem při teplotách nad 10 ° C. Doporučuje se provést ošetření brzy ráno nebo večer po návratu včel do svého domova. Jeden proužek přípravku je určen pro 10 rámů s voštinami. Obal by měl být otevřen bezprostředně před umístěním do úlu. Jednu hodinu po umístění pásu zkontrolujte úplné spalování. Pokud je zcela zakryté, otevírají se vchody, aby se včelí dům vyvětral.

Apivarol

Apivarol je možné zakoupit ve formě tablet. Koncentrace účinné látky je 12,5%. Země výroby této drogy je Polsko. Z tohoto důvodu jsou náklady na apivarol vyšší než cena jiných léků s amitrazem.Nejčastěji se lék používá k léčbě vararózy u včel.

Tableta se zapálí a po objevení plamene se sfoukne. To způsobí, že tableta doutná a vydává obláčky kouře. Pro průběh léčby stačí 1 tableta. K podpoře zářící tablety je vhodné použít kovovou podložku. Je umístěn uprostřed hnízda skrz zářez. Je důležité zajistit, aby se lišta nedotýkala dřeva. Včely se ošetřují po dobu 20 minut. V některých případech se to opakuje, nejpozději však po 5 dnech.

Bipin

"Bipin" je nažloutlá kapalina s odpudivým zápachem. V prodeji se nachází v balení s ampulemi o objemu 0,5 ml a 1 ml. Před použitím se léčivo zředí vodou rychlostí 1 ml přípravku na 2 litry vody. Teplota vody by neměla překročit 40 ° C. Lék musí být použit okamžitě po naředění. Jinak se to zhorší.

K ošetření včel se roztok nalije do plastové lahve s otvory ve víku. Můžete také použít lékařskou stříkačku nebo kouřové dělo. Je-li to nutné, je vyrobeno nezávisle za použití dostupných materiálů. Zpracování musí být provedeno v ochranném oděvu. Stejně důležité je chránit dýchací systém před jedovatým kouřem.

Komentář! Při použití žhavicích pásů je důležité zabránit jejich kontaktu s povrchem dřeva. To by mohlo vést k požáru.

Apitak

"Apitak" se vyrábí v ampulích s roztokem v koncentraci 12,5%. Lze zakoupit objem 1 ml a 0,5 ml. 1 balení obsahuje 2 ampulky s roztokem. Kromě hlavní složky obsahuje přípravek neonol a tymiánový olej.

Apitak pro včely se používá hlavně na varroatózu. Požadovaného účinku je dosaženo díky výraznému akaricidnímu působení. Účinná látka blokuje přenos nervových impulsů v klíšťatech, což vede k jejich smrti. Tymiánový olej zvyšuje účinek hlavní složky. Proto je droga velmi žádaná.

S pomocí "Apitak" jsou včely ošetřeny na podzim. Nejpříznivější podmínky pro postup jsou při teplotách od 0 ° C do 7 ° C. Ve středním pruhu se zpracování provádí v polovině října.

Před provedením terapeutických opatření se 0,5 ml látky zředí v 1 litru teplé vody. 10 ml výsledné emulze se počítá na ulici. Re-zpracování včelího obydlí se provádí za týden. V kouřové pistoli "Apitak" je vložen v případě, kdy je nutné se zbavit nejen vararózy, ale také acarapidózy. Stříkání drogy je považováno za méně účinné.

TEDA

Za účelem fumigace obyvatele včel se pro včely často používá droga "TEDA". Návod k použití vyžaduje, aby byl úl ošetřen třikrát pro varroatózu a šestkrát pro acarapidózu. Léčivý přípravek na bázi amitrazu se vyrábí ve formě šňůry dlouhé 7 cm. Balení obsahuje 10 kusů.

Droga "TEDA" pro včely se používá na podzim. Hlavní podmínkou pro zpracování je teplota ne nižší než 10 ° C. Pro ošetření jedné včelstva stačí 1 šňůra. Na jednom konci je zapálen a položen na překližce. V doutnajícím stavu by kabel měl ležet v úlu, dokud úplně nevyhoří. Po dobu zpracování musí být vchod uzavřen.

Taktik

Přípravek "Tactic" zmírňuje úl varroatózy v důsledku akaricidního působení amitrazu. Při správném použití nemá amitraz negativní účinek na včely a nesnižuje kvalitu medu. Léčivo se prodává jako roztok s vysokou koncentrací účinné látky. 1 ml roztoku stačí na 20 ošetření. Před použitím se přípravek "Tactic" ředí vodou v poměru 1: 2.

Proces ředění roztoku se provádí bezprostředně před zpracováním. Amitraz není určen k dlouhodobému skladování. Proces distribuce taktiky se provádí pomocí kouřového děla.

Rada! Při stříkání léku kouřovou pistolí chraňte dýchací systém respirátorem.

Varropol

Uvolňovací forma přípravku „Varropol“ se liší od ostatních variant obsahem amitrazu. Lék je v pásech. Jsou umístěni v úlu na dlouhou dobu. Není nutné zapalovat proužky. Včely budou samostatně nosit amitraz kolem svého obydlí pomocí chloupků, které zakrývají jejich tělo. 6 snímků bude vyžadovat 1 proužek přípravku „Varropol“.

Při rozkládání proužků amitrazu je třeba postupovat opatrně. Doporučujeme si nejprve nasadit na ruce gumové rukavice. Po zpracování se nedotýkejte obličeje. To může vést ke kontaktu toxických látek v očích.

Amipol-t

"Amipol-T" se vyrábí ve formátu doutnajících pruhů. Amitraz působí jako hlavní účinná látka. U 10 snímků stačí 2 proužky. Pokud je včelstvo malé, stačí jeden proužek. Je umístěn uprostřed hnízda. Doba, po kterou jsou proužky v úlu, se pohybuje od 3 do 30 dnů. Závisí to na stupni zanedbání nemoci a množství potištěného plodu.

Umístění pruhů a jejich počet závisí na tom, jak slabá je rodina. Dali 2 kusy do silné rodiny - mezi 3 a 4 buňkami a mezi 7 a 8. Ve slabé rodině bude stačit jeden proužek.

Doba použitelnosti a podmínky skladování

Přípravky obsahující amitraz si zachovávají své vlastnosti v průměru po dobu 2 let od data výroby. Optimální skladovací teplota se pohybuje od 0 ° C do 25 ° C. Je vhodné uchovávat léky na tmavém místě, mimo dosah dětí. Zředěný lék ve formě emulze lze uchovávat pouze několik hodin. Včely je vhodné zpracovat ihned po uvaření, protože amitraz se rychle zhoršuje. Při správném používání a skladování je pravděpodobnost vzniku negativních důsledků extrémně malá.

Závěr

Amitraz je vysoce účinný. Úspěšnost odstranění roztočů je 98%. Nevýhody látky zahrnují vysokou toxicitu. Abyste předešli nepředvídatelným komplikacím, musíte dodržovat bezpečnostní opatření.

Ohlasy

Goryanova Elena Viktorovna, 47 let, Moskva
Minulý rok jsem čelil problému klíšťat v úlech. Šlo o záchranu včelí rodiny, protože někteří z nich již na tuto nemoc zemřeli. Po přečtení recenzí jsem pro včely vybral Apitak. Ošetření bylo prováděno jednoduchým postřikem. Bál jsem se, že to bude neúčinné, ale nemoc nakonec ustoupila. To neovlivnilo produktivitu včel.
Kirillova Anastasia Vyacheslavovna, 35 let, Jekatěrinburg
Amitraz je skutečně velmi účinná, ale toxická látka. S ním je třeba věnovat zvláštní pozornost. Polisan používám již několik let. Pro mě jsou pásy pohodlnější než řešení a šňůry. Rozložil jsem je do úlu, nejen s existující chorobou, ale také pro profylaxi.
Kvitko Viktor Petrovič, 52 let, Nižnij Novgorod
Před použitím přípravku "Amipol-T" musíte pečlivě prostudovat návod k použití a recenze. Když proužky doutnají, je vhodné se co nejvíce vzdalovat od úlu. Pokud budete dodržovat všechna pravidla, můžete na klíšťata dlouho zapomenout. Droga nemá žádný vliv na zdravé včely. Pokud zemřou, znamená to, že včely by bez léčby nepřežily. Léčbu obvykle provádím dvakrát ročně.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce