Polisan: návod k použití

Včelaři často čelí různým chorobám včel. V tomto případě je nutné používat pouze osvědčené a účinné léky. Polisan je veterinární lék, který se již několik let používá k léčbě včelstva před klíšťaty.

Na jaké nemoci včel se lék Polisan používá?

Včely jsou náchylné k napadení roztoči. Taková onemocnění se nazývají acarapidóza a varroatóza. Klíšťata se množí a množí v zimě, kdy je včelstvo v uzavřeném prostoru. Paraziti infikují dýchací cesty včel a umírají.

První příznaky nemoci je těžké si všimnout. Může to být bez příznaků po dlouhou dobu. Později včelaři pozorují narození včelích potomků s malou tělesnou hmotností. Tito jedinci nežijí dlouho. V létě hmyz přestává plnit své funkce a odlétá z úlu.

Důležité! Na podzim se zvyšuje úmrtnost včelstva a začíná skutečný mor.

V tomto případě již na konci léta, po odčerpání medu, je zahájeno ošetření úlu přípravkem „Polisan“. To se provádí během období, kdy teplota vzduchu neklesla pod + 10 ° C. Večer, jakmile včely vletí do úlu, začíná zpracování. Lék se otevírá bezprostředně před procedurou. Droga bude potřebovat 1 proužek na 10 úlů.

Rodiny zamořené klíšťaty jsou léčeny dvakrát. Interval mezi fumigacemi je 1 týden. Z preventivních důvodů jsou mladá včelstva fumigována na jaře a na konci podzimu jednou. Po tomto postupu může být med konzumován.

Složení, forma uvolnění

„Polisan“ je roztok bromopropylátu nanesený na tepelné pásky o délce 10 cm a šířce 2 cm. Jedno balení obsahuje 10 tepelných pásů, hermeticky uzavřených ve fólii. Ve formě tablet, aerosolů nebo prášku, který obsahuje brompropylát, se „Polisan“ nevyrábí. Přípravek se používá k fumigaci včel postižených akarapidózou a varroatózou.

Farmakologické vlastnosti

Droga má akaricidní (anti-roztočový) účinek. Kouř, který obsahuje bromopropylát, je emitován během spalování kouřových proužků. Ničí škůdce v úlu a na těle včely.

Polisan pro včely: návod k použití

Droga se používá na jaře po prvním letu včel. Na podzim - po načerpání medu. Zpracování se provádí brzy ráno nebo pozdě večer, během období úplného klidu hmyzu.

Před zahájením zpracování jsou nosítka namontována v úlech ve formě mřížky. Pásy „Polisanu“ jsou zapáleny, počkají, až začnou dobře doutnat, a poté uhaseny. V tuto chvíli začne vystupovat kouř. Pás se umístí na spodní část síťky a nechá se vyhořet. Po spodním a bočním vstupu je nutné pevně zavřít.

Důležité! Doutnající materiál by se neměl dotýkat dřevěných částí v úlu.

V souladu s pokyny pro přípravek „Polisan“ léčba pokračuje hodinu. Po této době je úl otevřen a nosítka odstraněna. Pokud se pás nerozpadl do konce, mělo by se ošetření opakovat s použitím poloviny nového tepelného pásu Polisan.

Dávkování, pravidla pro užívání drogy pro včely Polisan

Pro jednorázovou léčbu jednoho úlu musíte vzít 1 proužek drogy. Fumigace se provádí jeden měsíc před zahájením sběru medu nebo bezprostředně po něm. Kouřový aerosol se otevře bezprostředně před zpracováním.

Nežádoucí účinky, kontraindikace, omezení použití

Z užívání tohoto léku nejsou žádné vedlejší účinky. Nedoporučuje se používat více než 1 tepelný pás Polisan na úl. Droga se nepoužívá v zimě během zimního spánku včel a v létě během rostliny medu.

Doba použitelnosti a podmínky skladování

Tepelné pásky „Polisan“ si zachovávají své vlastnosti po dobu 2 let od data vydání. Lék se skladuje uzavřený na chladném tmavém místě. Skladovací teplota vzduchu 0-25 ° C.

Důležité! Blízkost otevřených zdrojů ohně a vysoká vlhkost jsou nepřijatelné.

Závěr

Polisan je účinný moderní lék s akaricidním účinkem. Je široce používán ve veterinární medicíně k boji proti klíšťatům u včel. Ukázalo se, že je pro včelstvo efektivní a neškodný.

Ohlasy

Recenze včelařů o Polisanu jsou nejpozitivnější. Droga je oblíbená u spotřebitelů pro snadné použití a nedostatek vedlejších účinků.

Oleg Ivanovič Krotov, 45 let, Astrachaň
Chci svoji recenzi Polisanu věnovat tvůrcům tohoto úžasného nástroje. Děkujeme jim za takový vývoj. Nyní jsou nemoci včel přenášené klíšťaty na včelínu jednoduše neznámé. K profylaxi stačí fumigovat mladé včely kouřem jednou a na roztoče můžete zapomenout. Na podzim opakujte postup znovu a můžete si být jisti, že na jaře začne celé včelstvo sbírat med.
Stepan Fedorovich Kaluga, 37 let, Pskov
Chovu včel se věnuji asi 10 let. Během této doby klíšťata jen mučila moje včely. Vyzkoušel jsem lidové metody, nějaké farmaceutické přípravky a pomohl mi jen „Polisan“. Nyní nečekám na mor hmyzu, ale úly zpracovávám každé podzim jako prevenci. Celá včelstvo přežívá až do jara a jejich úmrtnost se téměř snížila na polovinu.
Vladimir Nikolaevich Shitov, 55 let, Petrovsk
„Polisan“ začal zpracovávat úly až letos. A na podzim si všiml, že míra přežití mladých se výrazně zvýšila. Lituji, že jsem se o produktu nedozvěděl dříve. Kolik včel lze zachránit z klíštěte?

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce