Oxytetracyklin pro včely

Včelařství není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Aby se hmyz dobře rozmnožoval a neochorel, používají včelaři různé přípravky. Jedním z nich je oxytetracyklin-hydrochlorid. Podává se k léčbě foulbrood (bakteriální onemocnění). Farmakologické vlastnosti léčiva, kontraindikace, vedlejší účinky, návod k použití oxytetracyklinů pro včely - více o tom později.

Aplikace ve včelařství

Včelaři používají tuto drogu k léčbě chorob způsobených faulem z jejich oddělení. Nejnebezpečnější jsou 2 typy onemocnění:

  • Americký faulbrood;
  • Evropský faul.

Prvním nebezpečím nemoci je její rychlé šíření. Pokud léčba není zahájena včas, může celý úl zemřít. Nemoc primárně postihuje larvy. Umírají a zůstávají v hnilobné hmotě na dně úlu.

Druhým nebezpečím je, že faul se brzy rozšíří do zbývajících úlů a dokonce do sousedních včelínů.

Složení, forma uvolnění

Oxytetracyklin-hydrochlorid vypadá jako hnědý prášek. Je k dispozici v 2 g papírových pytlích (pro 4 včelstva).

Hlavní složkou léku je antibiotikum terramycin. Jeho aktivní složkou je oxytetracyklin.

Důležité! Tento léčivý přípravek se prodává pod obchodním názvem Terracon.

Farmakologické vlastnosti

Oxytetracyklin-hydrochlorid je antibakteriální a antimikrobiální léčivo. Má bakteriostatický účinek. To znamená, že zastaví reprodukci mikroorganismů, což vede k jejich rychlému vyhynutí. Ovlivňuje gramnegativní a grampozitivní bakterie. Oxytetracyklin není účinný proti kvasinkám Pseudomonas aeruginosa, Proteus.

Oxytetracyklin-hydrochlorid pro včely: instrukce

Optimální doba pro ošetření včel oxytetracyklinem je začátek jara, před zahájením sběru medu nebo po jeho odčerpání. Před podáním antibiotik včelám jsou všichni nemocní jedinci izolováni v samostatném domě. Existují 3 způsoby podání léku:

  • krmení;
  • utírat prach;
  • stříkání.

Podle recenzí je nejúčinnější metodou postřik. Práškové antibiotikum se smíchá s převařenou vodou.

Práškový roztok se připravuje následujícím způsobem: vezměte škrob, práškový cukr nebo mouku. Přidá se tam prášek oxytetracyklinu.

Chcete-li připravit recept na krmení, musíte si vzít malé množství teplé převařené vody, přidat tam antibiotikum. Po promíchání přidejte trochu 50% cukrového sirupu.

Léčba včel tetracyklinem: dávkování, pravidla aplikace

Dávkování léku nezávisí na zvoleném způsobu léčby. Na 1 snímek musíte pro včely vzít 0,05 g oxytetracyklin-hydrochloridu. Při ošetření postřikem stačí 15 ml roztoku na 1 snímek, krmení - 100 ml. Pro zpracování rámu poprášením bude včelař potřebovat 6 g suché směsi.

Ošetření se provádí jednou týdně až do úplného uzdravení. K odstranění klinických příznaků zpravidla stačí 3krát. Kromě léčby antibiotiky je při léčbě včel nutné:

  • dezinfikovat inventář;
  • spálit odpad z infikovaného úlu;
  • vyměnit dělohu.

Jak chovat oxytetracyklin pro včely

Pro léčbu včel krmením se oxytetracyklin zředí v cukrovém sirupu.Vezměte 0,5 g látky na 1 litr sirupu. Antibiotikum se také používá profylakticky. V tomto případě postačí 0,2 g oxytetracyklinu na 3,8 litru sirupu.

Rozprašovací roztok je vyroben odlišně. Na 2 litry teplé vody vezměte 50 g antibiotika. Směs se přidá do vody, aby se úly umyly. Na 1 rámeček stačí 30 ml roztoku.

Nežádoucí účinky, kontraindikace, omezení použití

Lék je kontraindikován, pokud je hmyz přecitlivělý na tetracykliny. Neměl by se dávat včelám během období sklizně medu. U hmyzu se nevyskytly žádné vedlejší účinky ani příznaky předávkování.

Doba použitelnosti a podmínky skladování

Doba použitelnosti neotevřeného balení s přípravkem je 2 roky. Musí být skladován na suchém místě mimo přímé sluneční světlo. Místnost by měla mít pokojovou teplotu (přibližně 22 ° C).

Závěr

Pokyny pro použití oxytetracyklinu pro včely není obtížné používat drogu. Musíte pouze smíchat lék s vodou, cukrovým sirupem nebo moukou. Navzdory své jednoduchosti je účinným prostředkem proti hnijícím chorobám včel.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce