Lozeval: návod k použití pro včely

Zkušení včelaři znají situace, kdy v důsledku infekce včelami hrozí ztráta celého úlu. Lozeval je populární antibakteriální léčivo, které pomáhá léčit nemoci.

Lozevalova aplikace ve včelařství

Přípravek Lozeval pro včely lze použít jak jako lék, tak jako profylaktický. Je skvělý pro boj s následujícími nebezpečnými chorobami hmyzu:

 • potomstvo - infekce virového původu, postihující 2-5denní larvy a vedoucí k jejich hromadnému úhynu;
 • filamentviróza - virová infekce postihující DNA dospělých a královen, která vede ke smrti včel 7-12 dní po infekci;
 • paratyfoid - infekční onemocnění dospělých způsobující poruchu trávicích procesů, průjem a v důsledku toho vedoucí k úhynu včel;
 • ochrnutí včel - virus, který ovlivňuje nervový systém mladých a létajících včel, v důsledku infekce, při které hmyz ztrácí schopnost létat a nakonec zemřít;
 • různé hnisavé nemoci.

Léčba včel přípravkem Lozeval jako profylaktickým činidlem může dosáhnout následujících výsledků:

 • zvýšení imunity včel a odolnost vůči chorobám;
 • prevence rozvoje infekčních nemocí;
 • zvýšení účinnosti úlů o 10-15%.

Složení, forma uvolnění

Veterinární léčivý přípravek Lozeval je dostupný ve formě olejovité kapaliny žluto-hnědé nebo oranžové barvy, která je balena v lahvičkách o objemu 30-250 ml. Droga má poměrně charakteristický štiplavý zápach.

Hlavním výrobcem přípravku Lozeval je Biostim LLC.

Pokud má droga rosolovitou konzistenci, je vysoce pravděpodobné, že byla porušena pravidla skladování, je možné ztrátu užitečných vlastností. Nedoporučuje se používat takovou drogu.

Přípravek obsahuje následující složky:

 • triazol (organická sloučenina ze skupiny heterocyklů);
 • dimethylsulfoxid (bipolární aprotické rozpouštědlo);
 • polyethylenglykol;
 • morfoliniumacetát (hetaprotektorové léčivo);
 • destilovaná voda.

Farmakologické vlastnosti léku Lozeval

Droga, která se dostává na kůži hmyzu, úspěšně proniká chitinem a vstupuje do tkání a orgánů včel. Výsledkem je, že účinné látky, z nichž je přípravek vyroben, začínají bojovat s bakteriemi a viry, které infikují buňky, což vede ke smrti cizích mikroorganismů nebo k jejich výraznému oslabení.

Účinnost přípravku Lozeval v boji proti chorobám včel je způsobena následujícími faktory:

 • lék ničí proteiny a nukleové kyseliny patogenních virů a mikrobů a způsobuje jejich hromadnou smrt;
 • stejně účinný proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím;
 • zvyšuje množství imunoglobulinu v těle včely a pomáhá zvyšovat odolnost vůči různým chorobám.

Pokud jde o odstranění veterinárního léčiva z těla, tato doba není delší než 24 hodin. Z tohoto důvodu se agent nehromadí v tkáních a orgánech hmyzu a neovlivňuje jejich fungování a kvalitu produktu produkovaného včelami.

Návod k použití

Návod k použití přípravku Lozeval pro včely obsahuje podrobný popis drogy a pravidla pro její použití.

Při práci s veterinárními léčivými přípravky je třeba mít na paměti bezpečnostní pravidla:

 • nejezte, nepijte a nekuřte současně;
 • po použití drogy si důkladně umyjte obličej a ruce mýdlem;
 • je zakázáno opakovaně používat nádoby zpod drogy - musí být zlikvidovány;
 • pokud se přípravek Lozeval dostane na kůži nebo sliznice, okamžitě toto místo opláchněte velkým množstvím vody;
 • pokud se vyskytnou alergické reakce, měli byste okamžitě přestat užívat drogu.

Přípravek Lozeval je vhodný nejen k léčbě včel, ale lze jej použít také k léčbě různých chorob drůbeže a zvířat.

Pokud mluvíme o Lozevalových analogech, lze zaznamenat pouze lék izatizonu zahraniční výroby. Tento lék má stejnou širokou škálu účinku a lze jej použít k léčbě a prevenci nemocí u včel. Je však třeba poznamenat, že cena dovážené drogy je o něco vyšší.

Mnoho včelařů se také obává kompatibility přípravku Lozeval pro včely s fluvalidy. Neexistují důkazy o tom, že by souběžné užívání drog bylo nepřijatelné.

Dávkování, pravidla pro užívání drogy pro včely Lozeval

U včel se doporučuje následující dávka přípravku Lozeval: 5 ml léčiva musí být naředěno ve 300 ml vody. U výsledného roztoku je nutné úl třikrát nastříkat v intervalu 2 dnů.

Pokud postřik nepřinesl požadovaný účinek nebo se ukázalo, že je nižší, než se očekávalo, může být opětovné ošetření provedeno nejdříve za 5-7 dní po ukončení předchozí kúry.

Při teplotách vzduchu pod 18-19 ° C je nežádoucí stříkat úly. V takové době lze přípravek Lozeval použít jako doplněk vrchního obvazu. Při této aplikaci se 5 ml veterinárního přípravku rozpustí v 1 litru sirupu. Doplňkové potraviny se podávají 50 ml na úl 2–3krát denně, maximálně 1–2krát během týdne.

Nežádoucí účinky, kontraindikace, omezení použití

Neexistují žádné závažné kontraindikace pro použití přípravku Lozeval při léčbě nebo prevenci nemocí u včel. Při včasném správném příjmu léku je obvykle patrná jeho vysoká účinnost.

Hlavní omezení zpracování včelstev s Lozevalem je spojeno s teplotním režimem: nedoporučuje se používat drogu při teplotách pod 18 ° C.

Preventivně se postřik provádí na jaře po prvním výskytu hmyzu, poté po prvním načerpání medu a po skončení těžební sezóny.

Doba použitelnosti a podmínky skladování

Datum expirace přípravku Lozeval je stanoveno výrobcem na 2 roky od data výroby. Současně je důležité dodržovat podmínky skladování, aby lék neztratil své příznivé vlastnosti:

 • skladování v původní láhvi;
 • ochrana před přímým slunečním světlem a vlhkostí;
 • skladování odděleně od potravin;
 • skladovací teplota - 10-35 ° С.

Tyto podmínky musí být také přísně dodržovány při přepravě drogy.

Závěr

Lozeval je širokospektrální veterinární léčivý přípravek, který může pomoci v boji proti mnoha nebezpečným chorobám ovlivňujícím včelí úl. Včasná profylaxe pomocí tohoto nástroje vám umožňuje zvýšit imunitní síly hmyzu a zlepšit jeho odolnost vůči infekcím.

Ohlasy

Mezentseva Alexandra, 47 let, Penza
Chovám včely poměrně nedávno, ale už jsem musel čelit prvním vážným problémům - paratyfoidnímu hmyzu. Podle zkušených včelařů jsem použil Lozeval pro včely. Provedl jsem 3 postřiky úlů s intervalem 48 hodin a po několika dnech jsem zaznamenal pozitivní účinek - infekce včel se zastavila a již nemocní jedinci se začali zotavovat.
Kudryashev Sergey, 39 let, Kolomna
Chovám úly několik let.Od prvního roku začal podle recenzí přátel používat Lozeval k prevenci vakovitého plodu u včel. Podle pokynů k použití několikrát za sezónu nastříkám úly a přidám drogu k vrchnímu obvazu.
Karpenko Vladislav, 57 let, Revda
Lozeval používám mnoho let jako přísadu do včelího sirupu. Takové krmení vám umožní vyhnout se mnoha chorobám, které se rychle šíří mezi hmyzem a vedou ke smrti celého úlu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce