Aqua-flo pro včely: instrukce

Návod k použití Aqua-flo uvádí, že lék je určen k veterinárnímu ošetření včel proti varroze - běžné nemoci včelínů a velkých včelařských farem. Inovativní lék ničí ženský patogen, aniž by nepříznivě působil na včely.

Aplikace Aqua-flo ve včelařství

Aquaflo pro včely je určen k potírání původce vararózy - samičího saprofytového roztoče Varroa jacobsoni. Malý (1,8 mm) hmyz sající krev z rodu pavoukovců je vybaven piercingovým řezacím ústním aparátem, pomocí kterého snadno prorazí chitinovou membránu dospělé včely. Parazituje ve všech fázích vývoje včel: kukly, larvy a postihuje také dospělé.

Při vstupu do úlu samice snáší vajíčka (8 ks) do neuzavřených buněk. Cyklus vývoje parazita je 5 dní, imago klíšťat se živí hemolymfou plodu a zcela jej ničí. Ve spojce Varroa Jacobsoni je jen jeden muž, zbytek jsou ženy. Samci se nekrmí, jejich cílem je oplodnění, po rozmnožení hmyz uhyne. Ženy pokračují v pokládání. Zakladatel může vytvořit 25 spojek za sezónu, mladých žen je méně. Hibernují v úlu, živí se krví včel. Během zimy potřebuje klíště asi 5 mikrolitrů krve, zatímco včela má pouze 4 μL. S celkovým vývojem varroatózy rodina na jaře umírá.

Příznaky nemoci:

  • včely jsou méně aktivní při sběru včelího chleba;
  • projevovat úzkost a agresi;
  • na dně úlu je zaznamenána akumulace ponorky;
  • plod je slabý, pestrý;
  • menší mladiství s abnormálním vývojem těla (nedostatek křídel, zkrácené břicho).
Pozornost! Dospělé včely odstraňují infikované děti z úlu; známkou choroby je přítomnost mrtvého plodu poblíž vchodu a na zemi.

Podle veterinářů je léčba včel Aquaflo účinnou metodou, jak zabránit množení parazitů. Droga kontaktního účinku ničí ženské klíště, zastavuje šíření varrohózy po včelínu.

Aqua-flo: složení, forma uvolnění

Léčivou látkou v aquaflo isectoacaricide je fluvalinát, kontaktní izomer na bázi peritroidů. Účinné proti klíšťatům.

Přípravek proti varu se vyrábí ve formě žluté emulze s vůní mátového éterického oleje. Produkt je balen v 1 ml v hermeticky uzavřené skleněné ampuli. Je zabalen v plastovém sáčku. Lék se prodává v papírové krabičce vybavené dvěma ampulkami.

Farmakologické vlastnosti

Léčivo Aquaflo pro včely má akaricidní kontaktní účinek. Působí na metabolismus vápníku ve spojení mezi neurony v sodíko-draselných kanálech a vede k dysfunkci nervového systému klíštěte. Zvýšená produkce neurohormonu acetylcholinu zcela ovlivňuje motorickou funkci parazita a vyvolává smrt samice klíštěte.

Jak používat Aquaflo pro včely

Podle pokynů přípravku Aquaflo (zpracovatelský prostředek) připravte 25 minut před použitím. Hmyz je ošetřen v den přípravy suspenze. Jedna ampule Aqua-flo se zředí v 1 litru teplé vody (360 C), několik minut míchejte.

Zpracování včel Aqua-flo

Podle recenzí včelařů je připravené řešení Aquaflo účinné, pokud teplota vzduchu není nižší než 150 C a roztok je teplý.Lék ničí pouze dospělé klíšťata, neovlivňuje larvy parazitů v ucpaných plástech. Doporučuje se proto léčit brzy na jaře před vzejitím plodu. Podzimní ošetření Aquaflo má preventivní povahu a je z hlediska léčby neúčinné. Postup práce:

  1. Emulze je před použitím dobře promíchána.
  2. S pomocí lékařské stříkačky se mezi ulicemi nalila voda mezi rámy.
  3. Míra spotřeby produktu je 10 ml na každou ulici.

Ošetření včel pomocí Aqua-flo se provádí dvakrát, s intervalem jednoho týdne.

Nežádoucí účinky, kontraindikace, omezení užívání

Ošetření Aqua-flo není pro včely toxické. V průběhu experimentálního testování v souladu s dávkou uvedenou v pokynech pro použití přípravku Aquaflo a přehledech veterinárních lékařů nebyly zjištěny vedlejší účinky léku. Nedoporučuje se provádět ošetření, pokud se v úlu objevil plod. Po zpracování lze med konzumovat po dobu 15 dnů. Proto je léčba před hlavním sběrem medu zastavena.

Doba použitelnosti a podmínky skladování

Aqua-flo skladujte v obalu výrobce při teplotách od +5 do +270 C, mimo přímé sluneční světlo, mimo dosah dětí a domácích zvířat. Nedoporučuje se umístit lék do blízkosti jídla. Doba použitelnosti Aqua-flo je 2 roky.

Závěr

Pokyny pro použití přípravku Aqua-flo pomohou včelařům určit dávku inovativního léku pro léčbu varroatózy, načasování, sekvenci a frekvenci léčby.

Ohlasy

Rodaminov Pavel Sergejevič, 45 let, teritorium Altaj
Jsem včelař začátečník, věnuji se včelínům tři roky. V této sezóně jsem čelil problému varroatózy. Veterinární lékař doporučil Aqua-flo. Provedeno dvojí ošetření problémového úlu a preventivní údržba všech rodin. Všiml jsem si nemoci na křídlech mladých včel, byly s otvory. Na jaře uvidím, zda Aqua-flo pomohl nebo ne, znovu ošetřím.
Stasov Viktor Ivanovič, 50 let, Nižnij Novgorod
Klíšťata mi na včelín přivezli včely - zloději ze sousední včelařské farmy. Vyzkoušel jsem mnoho léků, nedovolil jsem vrchol varroatózy, ale klíšťat jsem se úplně nezbavil. Na jaře jsem provedl ošetření Aqua-flo, na podzim - profylaxi s lékem. V létě byl hmyz aktivní, nenašel jsem mrtvé larvy poblíž úlů, doufám, že jsem se zbavil nemoci. Zkoušel jsem tepelné ošetření, ale kromě smrti dospělých během procedury jsem nezaznamenal žádné zlepšení. Doufám, že pro Aqua-flo.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce