Acarapidóza včel

Acarapidóza včel je jednou z nejzákernějších a nejničivějších chorob, s nimiž se ve včelíně setkáváme. Je téměř nemožné jej včas diagnostikovat pouhým okem a je velmi obtížné jej vyléčit. Nejčastěji je onemocnění zjištěno příliš pozdě, což vede ke smrti včelstva nebo dokonce celého včelína.

Co je acarapidóza u včel

Acarapidóza je onemocnění dýchacích cest včel. Původcem choroby je tracheální roztoč, jehož vrchol se vyskytuje na konci února - začátkem března, kdy jsou včelstva po zimování oslabena. Putující drony a včely fungují jako nositelé parazita. K infekci často dochází také po výměně dělohy.

Poté, co samice klíště pronikne do hmyzu, začne snášet vajíčka. Během několika dní vylíhlé potomstvo naplní dýchací cesty, v důsledku čehož se včela začne dusit. Výsledkem infekce je smrt hmyzu. Když včela zemře, roztoč se přesune k jiné oběti. Nemoc se tedy postupně šíří na celou rodinu kontaktem hmyzu mezi sebou.

Důležité! Tracheální roztoč neinfikuje lidi ani jiná zvířata, takže kontakt s nemocnými včelami je nebezpečný pouze pro ostatní včely.

Nemoc se šíří nejintenzivněji v zimních měsících, kdy se včely schoulí k sobě, aby se zahřály. To je patrné zejména na severu, kde jsou dlouhé zimy.

Příznaky acarapidózy u včel

Je těžké detekovat acarapidózu, a přesto se to nezdá nemožné. Stačí chvíli pozorovat včely. Prvními příznaky onemocnění jsou následující změny ve vzhledu a chování hmyzu:

 • včely nelétají, ale nemotorně stoupají kolem včelína, každou chvíli konvulzivně skákají nahoru a dolů;
 • včely se choulí na zemi;
 • křídla hmyzu vypadají, jako by je někdo speciálně roztáhl do stran;
 • břicho hmyzu lze zvětšit.

Navíc po infekci úlu acarapidózou jsou na jaře zvraceny stěny domu.

Životní cyklus tracheálních roztočů

Celý životní cyklus klíštěte je 40 dní. V populaci je 3krát více žen. Jedna samice snáší až 10 vajec. Vývoj a hnojení probíhá v dýchacích cestách. Oplodněné ženy opouštějí průdušnici a při těsném kontaktu hostitelské včely s jinou včelou se k ní přesunou. Jeden hmyz může obsahovat až 150 roztočů.

Po smrti včely paraziti opouštějí jeho tělo a pohybují se k mladému zdravému hmyzu.

Níže uvedená fotografie ukazuje průdušnici včely ucpané klíšťaty během acarapidózy.

Proč se včely plazí po zemi a nemohou vzlétnout

Jedním z nejzřetelnějších příznaků acarapidózy je, když včely náhle přestanou létat, místo toho se plazí po zemi.

S nástupem chladného počasí oplodněné samice klíšťat opouštějí průdušnici a pohybují se do oblasti připevnění křídel k tělu včely. Faktem je, že chitin v místě artikulace křídel je měkčí než v jiných oblastech, a proto je pro parazita atraktivnější. Samice klíšťat se v zimě živí, což vede k otevření včel - vývojové patologii, při které je narušena symetrie křídel. Z tohoto důvodu je včely nemohou složit, a proto rychle padají, aniž by skutečně vzlétly ze země, a začnou se náhodně plazit kolem včelína.

Problémy s diagnostikou

Obtížnost diagnostiky spočívá především ve skutečnosti, že klíště není viditelné pouhým okem.K tomu je nutné vyšetřit včely pod mikroskopem s vícenásobným zvětšením. Z tohoto důvodu je šíření acarapidózy nejčastěji nepostřehnutelné. Roztoči mohou parazitovat na včelínu několik let, než si majitel úlu všimne, že něco není v pořádku.

Před zahájením léčby se musíte ujistit, že se skutečně jedná o acarapidózu. K tomu budete muset shromáždit nejméně 40-50 hmyzu s otvorem pro vyšetření v laboratoři.

Důležité! Včely se nevybírají z jednoho úlu, ale z různých. K ověření je nutné poskytnout zástupce nejméně 3 rodin.

Odebrané vzorky jsou pečlivě umístěny do plastového sáčku a odneseny odborníkům. Pokud laboratoř zjistí, že se skutečně jedná o akarapidózu, je nutné shromáždit další dávku včel pro druhou kontrolu, pouze tentokrát budete muset obejít všechny úly.

Pokud laboratoř potvrdí diagnózu, včelín je umístěn do karantény. Pak začíná léčba úlů.

Rada! Pokud je ovlivněn malý počet včelstev (1-2), pak jsou obvykle okamžitě zničeny formalínem. Jatečně upravená těla mrtvých včel zbývající po zpracování jsou spálena.

Léčba acarapidózy včel

Acarapidóza je chronické onemocnění včel. Vzhledem k tomu, že klíště prakticky nezanechává hranice těla včely, je velmi těžké léčit nemoc - parazita nelze léčit kontaktními látkami a léky, které mohou proniknout do klíště lymfou, nejsou silné dost. Proto se v boji proti acarapidóze používají těkavé plynné látky. Způsobují smrt klíštěte, nicméně je nemožné odstranit parazita z těl hmyzu. To vede ke skutečnosti, že mrtvoly roztočů ucpávají dýchací systém včel a v důsledku toho infikovaní jedinci umírají na nedostatek kyslíku.

Je tedy nemožné vyléčit včely z acarapidózy v plném smyslu slova. Léčba zahrnuje okamžité nebo postupné usmrcování nemocného hmyzu, než se roztoč přesune ke zdravým včelám.

Jak zacházet

Nemocné rodiny jsou léčeny farmaceutickými přípravky v létě, od poloviny června do srpna, ve večerních hodinách - v této době se včely vracejí do úlů. Před zahájením léčby je nutné odstranit 2 rámy z okraje včelích domů pro lepší přístup k hmyzu.

V boji proti acarapidóze se nejlépe osvědčily následující látky a chemikálie:

 • jedle olej;
 • „Ted Ted“;
 • "Mravenec";
 • Akarasan;
 • „Polisan“;
 • "Varroades";
 • „Bipin“;
 • "Methylsalicylát";
 • „Tedion“;
 • Folbex.
 • "Nitrobenzen";
 • Ethersulfonát;
 • "Ethyldichlorbenzylát".

Všechny tyto léky se liší v síle účinku na parazita a délce léčby. Ve většině případů bude k úplnému vymýcení klíště zapotřebí několik ošetření včelínem.

Proti acarapidóze se s včelami zachází následovně:

 1. Jedlový olej... Ze všech druhů jedlových olejů s různými příchutěmi se doporučuje zvolit obyčejný éterický olej. Jedná se o silně páchnoucí produkt, který klíště netoleruje - smrt škůdce nastává téměř okamžitě. Bohatá vůně jehličnanů zároveň neovlivňuje zdravé včely. Před ošetřením úlu olejem jej zakryjte filmem. Horní zářez je zcela uzavřen, spodní je ponechán mírně otevřený. Poté se kousek gázy namočí do oleje a umístí na rámy. Doporučená dávka je 1 ml na úl. Počet ošetření: 3krát každých 5 dní.
 2. "Ted Ted"... Je to chemická látka, která obsahuje amitraz. Uvolňovací forma: tenké impregnované šňůry. Šňůry jsou položeny na rovný povrch a zapáleny, poté jsou umístěny uvnitř úlu. Krajkový stojan musí být nehořlavý. Počet ošetření: 6krát za 5-6 dní. Mezi výhody této drogy patří rozložitelnost látky a neškodnost pro včely.
 3. "Mravenec" Je to produkt kyseliny mravenčí, jak název napovídá. Droga je pro včely naprosto neškodná.Jedno balení stačí na 5-8 úlů. Obsah je rozložen do středu úlů na rámech. Otvory nejsou současně uzavřeny - ošetření „Muravyinkou“ předpokládá dobrou cirkulaci vzduchu v domě. Počet ošetření: 3krát za 7 dní. Nevýhodou této drogy je, že je destruktivní pro včelí královny.
 4. "Akarasan" je speciální talíř, který je umístěn uvnitř úlů a zapálen. Počet ošetření: 6krát za 7 dní.
 5. "Polisan" k dispozici také ve formě malých desek. Metoda zpracování je stejná, ale počet ošetření je mnohem menší: pouze 2krát každý druhý den. Jedná se o jedno z nejrychlejších farmaceutických způsobů léčby acarapidózy u včel.
 6. „Varroades“ - další přípravek ve formě proužků. Jsou impregnovány sloučeninou na bázi koriandrového oleje, která má škodlivý účinek na klíšťata. Dva pruhy jsou v průměru na 10 snímků. Pro malé rodiny stačí 1 proužek. Po umístění proužků do úlů jsou tam ponechány měsíc.
 7. „Bipin“ - přípravek, kterým se včelín ošetřuje pomocí kuřáka. Je nutné kapat 3-4 kapky látky do kuřáka, poté se do úlu vhání kouř. Zpracování pokračuje 2 až 4 minuty. Chcete-li klíště zničit, musíte postup opakovat 6-7krát každý druhý den.
 8. "Ethersulfonát"„Ethyldichlorbenzylát“ a „Folbex“ jsou dodávány ve formě impregnovaných lepenkových proužků. Tyto pásky musí být připevněny na drátu a zapáleny, poté jsou opatrně přivedeny do úlu. "Ethersulfonát" je ponechán v domě po dobu 3 hodin. „Ethyldichlorbenzylát“ ovlivňuje klíšťata intenzivněji - stačí jej ponechat uvnitř pouze 1 hodinu. „Folbex“ je po půl hodině vyřazen. Přípravek "Ethersulfonát" se používá v intervalech 10krát každý druhý den. Ethyldichlorbenzylát a Folbex se umisťují každých 7 dní 8krát za sebou.
 9. "Tedion" k dispozici ve formě tablet. Je také zapálen před umístěním do úlu. Droga se prodává společně se speciální deskou, na kterou se těsně před osvětlením umístí tableta, aby nedošlo k poškození domu. Doba zpracování: 5-6 hodin.

Všechna ošetření, bez ohledu na zvoleného agenta, se nejlépe provádějí večer, ale za dobrého počasí. V podmínkách vysoké vlhkosti jsou úly špatně větrány, což může ovlivnit zdraví včel.

V jarních měsících je včelín ošetřen po skončení přeletu. Na podzim se doporučuje nejprve odstranit med a teprve poté zahájit léčbu. V žádném případě by neměly být úly zpracovávány méně než 5 dní před sklizní medu, protože některé látky se mohou hromadit v odpadních produktech včel.

Boj proti acarapidóze trvá několik týdnů. Ihned po posledním ošetření je nutné přivést včely zpět do laboratoře k vyšetření. Studie se provádí dvakrát a poprvé. Teprve poté, co acarapidóza není detekována dvakrát za sebou, veterinární lékař zruší karanténu.

Jak správně zacházet

Fumigace včel pomocí akaricidních přípravků je považována za jeden z nejúčinnějších způsobů boje proti akarapidóze. Zpracování probíhá podle následujících pravidel:

 1. Úly jsou fumigovány při teplotě vzduchu ne nižší než + 16 ° С. Tato podmínka je nutná - jinak se veškerý kouř usadí na dně domu.
 2. Před fumigací musí být každá mezera utěsněna speciálním tmelem, zakoupeným nebo vyrobeným sami nebo kousky papíru.
 3. Je třeba, aby se rámy od sebe trochu pohnuly, protože kouř vzrušuje včely, a začaly neklidně spěchat kolem úlu.
 4. Při fumigaci v letních měsících musí být včely zásobeny dostatečným množstvím vody.
 5. Dávka se počítá přísně podle pokynů pro danou látku. Předávkování může vést k okamžité smrti rodiny.
 6. Impregnované desky se nejprve pečlivě zapálí a poté uhasí. Poté jsou desky zavěšeny v úlech.
 7. Před fumigací úlu musí být vchod ve většině případů uzavřen. Na druhou stranu pokyny pro řadu produktů naznačují, že to nelze provést.
 8. Optimální doba fumigace je pozdě večer nebo brzy ráno.
 9. Po zpracování je nutné včas shromáždit těla mrtvých včel. Sbírané speciálem jsou následně spáleny.

Metody léčby acarapidózy se mohou lišit, ale pro všechny varianty zpracování včelína platí jedna podmínka - bude nutné vyměnit dělohu. 80% jedinců se po opuštění úlu na jaře nevrátí zpět, zatímco královna neopustí včelín. Může přenášet klíště na své potomky a tím obnovit epidemii.

Preventivní opatření

Léčba acarapidózy je dlouhý proces a ne vždy končí úspěchem. Proto je důležité vyvinout veškeré úsilí, aby se zabránilo porážce včelína tímto onemocněním.

Prevence tohoto nebezpečného onemocnění zahrnuje dodržování několika jednoduchých pravidel:

 1. Včelín se doporučuje instalovat na otevřených slunných místech. Neumisťujte úly do nížin, kde se hromadí vlhkost a vlhkost se objevuje.
 2. Řízky a královny by se měly nakupovat výlučně ve školkách, které poskytují záruku, že jejich včely nejsou ovlivněny acarapidózou.
 3. Pokud již v regionu došlo k propuknutí acarapidózy, bude užitečné ošetřit včelstva každoročně na jaře některým z farmaceutických přípravků.
 4. Pokud je alespoň jedna rodina infikována acarapidózou, je třeba léčit všechny ostatní, i když nevykazují příznaky onemocnění.
 5. Po dezinfekci voštin a úlu infikované rodiny je nutné vydržet 10-15 dní. Teprve poté je lze znovu použít.

Další informace o tom, jak posílit imunitu včel ve včelíně, najdete ve videu níže:

Závěr

Acarapidóza včel je za určitých podmínek schopna sekat celé kolonie a rychle se přesouvat k ostatním. Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších a nejobtížněji léčitelných chorob včel. V počátečních fázích není tak těžké nemoc porazit, ale ve většině případů je infekce detekována příliš pozdě, když zbývá jen zničit nemocné včelstva. Proto je tak důležité čas od času provést preventivní opatření, jejichž cílem je snížit riziko infekce acarapidózou na minimum.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce